AVRASYA TEKNOLOJİ MERKEZİ AÇILIŞI

| 17 Nisan 2024

Konica Minolta Türkiye, günümüz ve geleceğin dünyasında iş akışlarını her geçen gün iyileştirmek ve verimliliğini arttırmak adına, tüm iş birimlerini tek bir noktadan yönetme stratejisi ile İstanbul Avrasya Teknoloji Merkezi adıyla yeni kampüsünü genel merkez olarak konumlandırdı. 17 Nisan 2024 tarihinde gerçekleşen yeni teknoloji deneyim merkezi ve kampüsünün büyük açılış törenine, Konica Minolta İş Çözümleri Avrupa Başkanı, Japonya İstanbul Konsolosluğu Ekonomi Sorumlusu ve Ataşehir Belediye Başkanı da katılım gösterdi.


Konica Minolta Türkiye, teknoloji tabanlı esnek ve sürdürülebilir çözümlerle donatılmış daha uyumlu bir anlayıştan yola çıkarak, iş yerlerinin dijital dönüşümüne etki edecek bir yaklaşımla Konica Minolta Avrasya Teknoloji Merkezi Kampüsünü hazır hale getirdi. İstanbul Ataşehir’de bulunan teknoloji merkezinin 17 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen açılışına, teknoloji ve iş dünyasından konukların yanı sıra Konica Minolta İş Çözümleri Avrupa Başkanı Sayın SUHARA Kiyotaka, Japonya İstanbul Konsolosluğu Ekonomi Bölümü Sorumlusu Konsolosu Sayın MACHIDA Yutaka ve Ataşehir Belediye Başkanı Sayın Onursal ADIGÜZEL katılım gösterdiler. İstanbul Ticaret Odası Başkan temsilcileri adına İdari İşler ve Satın alma Müdürü Dr. Şaban Eyüpoğlu ve Satın alma Birim Yöneticisi Sayın Ümit Koldemir de törene katılım gösterdi.Törenin ilk açılış konuşmasını gerçekleştiren Konica Minolta Türkiye Genel Müdürü Sayın Mustafa Yılmaz, sözlerine şöyle başladı; “Konica Minolta Türkiye olarak ülkemize çok büyük katkılar sağlamasını hedeflediğimiz Avrasya Teknoloji Merkezi’nin açılışını gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu merkezi, tüm iş birimlerini tek bir noktadan yönetme stratejisi ile yeni deneyimler kazanmak adına genel merkez haline getirdik. 6.000 m2'lik kapalı alanda konumlanan bu alanın 2500 metrekarelik kısmının yalnızca müşteri deneyim merkezine ayrıldığı kampüste, 1 adet ışık ve renk ölçüm laboratuvarı, 3 adet showroom, 7 iş kolu, 50’den fazla marka, 100’den fazla yazılım, 300’den fazla da cihaz modeli bulunuyor. Geleceğin iş dünyasına yeni teknoloji merkezimizle birçok katkıda bulunacağız. Bugün bizlere eşlik eden sektör dernekleri başkanları ve bürokrasi temsilcilerimize de bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Avrasya Teknoloji Merkezi’nin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”
 
Konica Minolta İş Çözümleri Avrupa Başkanı Sayın SUHARA Kiyotaka, törenin ikinci konuşmasını yaptı ve sözlerinde şu ifadelere yer verdi:
“Bugün biraz kendimi garip hissediyorum. Sebebi de son on iki ayda ilk kez kravat takıyor olmam. Değerli iş arkadaşım Mustafa Yılmaz, beni kravat takmak için ikna etti. Öncelikle MACHIDASAN’a teşekkür ediyorum. Yoğun programınıza rağmen buraya teşrif edip misafirimiz olduğunuz için size teşekkür ediyoruz. Bu tesisi açmamızın birkaç nedeni vardı. Birincisi; Türkiye ve Japonya Diplomatik İlişkileri’nin 100. Yıl dönümünü kutluyor olmamız. İkincisi de bu ülkenin büyümüş olması ve daha da büyüyecek olmasıdır. Üçüncü nedeni ise yani en önemlisi, benim buradaki yerel ekibimle gurur duyuyor olmamdır. Tüm sektörlere en iyi hizmeti vereceğimizden emin olmanızı istiyorum. Bu toplantıya katıldığınız için teşekkür ederim lütfen keyfini çıkarın.”  İfadelerine yer verdi.
 
Japonya İstanbul Konsolosluğundan Ekonomi Bölümü Sorumlusu Konsolosu Sayın MACHIDA Yutaka, tören ile ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Japonya ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler 1924 yılında kurulmuş olup, Türkiye'deki ilk diplomatik temsilciliğimiz 1925 yılında açılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti 2023 yılında kuruluşunun 100. yıl dönümünü kutladı ve biz bu yıl bir başka 100. yılı, Japonya ve Türkiye Arasında Diplomatik İlişkilerin Tesisinin 100. yılını kutluyoruz. Japon ve Türk halklarının birbirine duyduğu güçlü dostluk ve sempati, ekonomik ilişkilerimizi de güçlendiriyor. Bu vesileyle iki halk arasındaki dostluk temelinde kurulan diplomatik ilişkilerin 100. yıl dönümünü bir kez daha kutluyoruz.
Japonya merkezli bir kuruluşun Türkiye'de bu denli büyük ve teknolojik bir merkeze sahip olmasını çok değerli buluyorum. Avrasya Teknoloji Merkezi, teknolojik alanda Avrupa ile Asya'nın buluştuğu odak noktası olarak tanımlanabilir. Merkezin her iki ülkeye de önemli bir başarı ivmesi kazandırmasını umuyor, bu yeni girişimin günümüz ve geleceğin iş dünyasına önemli katkılar sağlamasını diliyoruz.” 


 
Geleceğin akıllı ofislerinde etkisini sürdürecek olan Konica Minolta, yeni kampüsünde Türkiye’deki yatırımlarını derinleştirmeyi planlıyor. Konica Minolta Türkiye, ülkemiz ve bölge üreticilerinin “Endüstri 5.0” hedeflerine ulaşmaları adına güvenilir bir iş ortağı olmayı hedeflerken, kağıtsız ofis yaklaşımı ile firmaların “Dijital Transformasyon” yolculuğunu destekleme misyonunu da üstleniyor. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde 6.000 m2'lik kapalı alanda konumlanan bu alanın 2500 metrekarelik kısmının yalnızca müşteri deneyim merkezine ayrılan kampüsünde 1 adet ışık ve renk ölçüm laboratuvarı, 3 adet showroom, 7 iş kolu, 50’den fazla marka, 100’den fazla yazılım ve 300’den fazla da cihaz modeli bulunuyor.
 
Konica Minolta’nın Ataşehir’deki varlığını onurlandıran son konuşmacı, Ataşehir Belediye Başkanı Sayın Onursal Adıgüzel de son olarak teknoloji merkezi ile ilgili görüşlerini dile getirdi ve şu başlıklara yer verdi: “Değerli hanımefendiler, beyefendiler hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün burada, sizlerle birlikte olmak benim için de büyük bir mutluluk. Belediye Başkanı seçildikten sonra iş dünyasıyla yapmış olduğum ilk buluşmada yer alıyorum. Konica Minolta’nın Ataşehir’de böyle güzide bir tesisinin açılışını gerçekleştirdiği için çok mutluyum. Ben de Endüstri Mühendisiyim aslında Konica Minolta’yı da bu anlamda tanıyorum. Biraz önce MACHIDA Yutaka’nın da bahsettiği gibi özellikle Türkiye ile Japonya arasındaki kadim dostluk ve uzun yıllardan gelen iş birliği bizler için çok değerli. Ataşehir Belediye Başkanı olarak istiyorum ki Ataşehir’de; teknolojiyi, inovasyonu en iyi şekilde yaşatalım, özellikle de vatandaşlarımıza bu konuda çok önemli hizmetler sunalım. Tabi Konica Minolta da benim bildiğim kadarıyla özellikle baskı teknolojilerinden, IT teknolojileri ve tekstil yazıcılarına kadar birçok başlıkta hizmet veren dünyanın önemli kuruluşlarından biri. Hem Konica Minolta hem de Japon Konsolosluğumuzla önemli iş birliklerine imza atmak isteriz. Ataşehirimizi, Japonya’dan bir kent ile belki kardeş yapabilir, böyle bir mutluluk yaşarız. Diğer taraftan da tabi ki önümüzdeki süreçte burada çeşitli katma değer yaratan işler olacağına eminim. Bu katma değer yaratan işlerin hem ülkemiz için hem Ataşehirimiz için çok faydalı olmasını diliyorum. Avrasya Teknoloji Merkezi’nin tekrar hem Ataşehir’e hem de ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bütün emeği geçen arkadaşlara da tek tek ayrıca teşekkür ediyorum.”


 
Türkiye ekonomisine yıllık 100 milyon Euro’luk katkı sunan bir kapasiteye sahip bu değerli kampüs, Konica Minolta Türkiye'nin global portföyünde bulunan tüm “Dijital Çözümler ve Yazılım Uygulamaları, Video Güvenlik & Ölçüm Teknolojileri” ile profesyonel baskı sistemlerine tek merkezden ulaşım imkânı sağlıyor. Avrasya Teknoloji Merkezi; görüntüleme, işleme, veriye dayalı karar verme konusundaki uzmanlığını üst seviyeye taşıması sayesinde, global ölçekteki ürün çeşitliliği ile müşterilerinin gözde merkezi haline geliyor. Hem küçük ve orta ölçekli işletmelere hem de büyük ölçekli işletmeler ile kamu sektörüne yönelik hizmet vermeye devam eden Konica Minolta Türkiye, İstanbul dışında Ankara, Bursa ve Antalya bölge ofislerindeki geniş bayi ağı sayesinde yerel hizmet yapısına sahip global bir teknoloji sağlayıcısı olarak yerini şimdiden sağlamlaştırmış, müşteri ve tedarikçileri ile hibrit bir çalışma ikliminde çalışmak için yeni deneyimler sunuyor. Konica Minolta Türkiye’nin, dijital inovasyonu hızlandırmaya yönelik geleceğe büyük bir yatırımı olan teknoloji merkezinin bu özel açılış töreninde, değerli tüm protokol konuklarının isimlerine özel plaketler de tören sonrası kendilerine takdim edildi.
 
AKILLI BİLGİ YÖNETİMİ ÇÖZÜMLERİNE YAPAY ZEKA DESTEĞİ
Çalışanlarını zorlu ve zaman alıcı görevlerden kurtarmak ve daha fazla otomasyon sağlamak adına “Akıllı Bilgi Yönetimi” çözümlerine yapay zekayı daha çok entegre eden Konica Minolta, genç istihdamına büyük bir katkı sunarak açılışını gerçekleştirdiği yeni kampüsünde çalışmak üzere, kariyer yolunu açacak nitelikteki eğitim programlarını da hayata geçirmeye başladı.
Konica Minolta Business Solutions Europe Hakkında

Konica Minolta'nın yolculuğu 150 yıl önce, işleri farklı görme ve yapma vizyonuyla başladı. Toplumun ve dünyanın iyiliği için yenilikler yapıyoruz. O zaman bizi harekete geçiren aynı amaç, şimdi de bizi harekete geçiriyor.

Merkezi Langenhagen, Almanya'da bulunan Konica Minolta Business Solutions Europe GmbH, Tokyo, Japonya'da bulunan Konica Minolta Inc. şirketinin yüzde yüz iştirakidir. Görüntüleme, veri işleme ve veriye dayalı karar verme alanlarındaki benzersiz uzmanlığıyla Konica Minolta, müşterileri - küçük ve orta ölçekli işletmeler, büyük işletmeler ve kamu sektörü - için uygun çözümler üretmekte ve toplumun karşılaştığı sorunları çözmektedir.

Bir dijital işyeri çözüm sağlayıcısı olarak Konica Minolta, müşterilerinin dijitalleşmenin barındırdığı potansiyeli belirleyip ortaya çıkarmalarına ve işyerini yeniden düşünerek kuruluşlarının dijital olgunluğunda bir sonraki seviyeye ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Konica Minolta, 'Akıllı bağlantılı işyeri'ni desteklemek amacıyla uzaktan çalışma, işbirliği, iş akışı yönetimi, otomasyon ve güvenlik için bulut, BT, yönetilen baskı ve video çözüm hizmetleri sunmaktadır. Şirketin dönüşümü yönlendirmedeki başarısı IDC tarafından da onaylandı, çünkü 'IDC MarketScape: Dünya Çapında Baskı Dönüşümü 2020 Satıcı Değerlendirmesi' Konica Minolta'nın 'baskı dönüşümünde dünya çapında bir lider olarak kabul edildiğini' belirtti. Konica Minolta 2021 yılından bu yana Microsoft Global Yönetilen İş Ortağıdır.

Konica Minolta'nın Baskı Olanaklarını Ateşlemek teklifi, matbaacıların, dönüştürücülerin ve marka sahiplerinin verimliliği artırmak için iş akışı otomasyonunu en üst düzeye çıkarmasına yardımcı oluyor. Şirket, tüm iletişim konularında danışmanlığın yanı sıra birinci sınıf üretim, ambalaj ve etiket yazıcıları sunuyor. Son işlem cihazları, öne çıkan ve katma değer yaratan baskı ürünleri yaratıyor. Konica Minolta, Avrupa'da on yılı aşkın bir süredir üretim baskısı pazar lideri olarak kendini kanıtlamıştır (InfoSource).
Günümüzde giderek artan sayıda kuruluş için başarı, finansal refahın dar tanımından daha fazlasıdır - çevreyi korumayı ve işgücünün yanı sıra içinde bulundukları toplumlar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olmayı da içerir. Konica Minolta, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine (SKHler) olan bağlılığıyla, sürdürülebilirlik ve sosyal sorumluluk hedeflerini tutarlı bir şekilde takip etme sözü vermiştir.

Şirket, zengin toplumsal katkı geçmişinin yanı sıra iş ve tedarik zinciri boyunca SKHlere ulaşmak için yaptığı çalışmalarla defalarca takdir edilmiştir. Konica Minolta, "2023 Dünyanın En Sürdürülebilir 100 Küresel Şirketi" arasında yer almaktadır ve 2023 EcoVadis sürdürülebilirlik derecelendirmelerinde ALTIN Seviye Tanıma Madalyası almıştır.

Konica Minolta, uzaktan hizmetleri için Keypoint Intelligence tarafından verilen prestijli 'Buyers Lab (BLI) 2023-2024 Batı Avrupa pazarı için Uzaktan Hizmette Hız Belirleyici Ödülü'ne layık görülmüştür.

Konica Minolta Business Solutions Europe, Avrupa, Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika'da 80'den fazla ülkede iştirakler ve distribütörler tarafından temsil edilmektedir. Konica Minolta Avrupa, 8.700'den fazla çalışanıyla (Nisan 2023 itibariyle) 2022/2023 mali yılında 2,26 milyar Euro'nun üzerinde net satış elde etmiştir.

Şirketin dünya çapında 39.000'den fazla çalışanı bulunmaktadır ve 150'den fazla ülkede faaliyet göstermektedir.

Daha fazla bilgi için lütfen https://www.konicaminolta.eu/eu-en/news adresini ziyaret edin ve Konica Minolta'yı Facebook, Instagram ve YouTube'da takip edin.

Terimler ve ürün adları, ilgili sahiplerinin ticari markaları veya tescilli ticari markaları olabilir ve bu vesileyle kabul edilmektedir.