Etiket Baskısı: Yarının piyasaları için bugünden hazır olun

Dijital etiket üretimi, sektörün geleceğine sizi hazırlar. Zorlu çalışmalar gerekmez veya risk alınmaz.

Dijital teknoloji – etiket baskısı almak için bir lisans mı gerekiyor?


Dijital etiket üretimi devasa biçimde büyüyor. Bu büyümeden yararlanmak için Konica Minolta'nın, baskı hizmetlerine tamamlayıcı yaklaşımıyla dijitalin yeni avantajlarından yararlanın ve geçişi yaparken analog üretim ekipmanlarınızın karlılığını koruyun.

Profesyonel şekilde basılan etiketler günümüzde büyük bir iş. Çok büyük. Sektörlerde ürün ve markaların tanımlanması ve farklılaştırılması gerekir, özel etiketler ilgi çekici yeni biçimlerde kullanılabilir ve sektörde baskı yapılan metrekare değeri son yıllarda neredeyse iki katına çıktı. Bu çevrimiçi çağda dahi etiket tasarımı bir ürünün kabulünde çok önemli bir rol oynuyor. Şişe veya ambalaj üzerindeki etiket ya da yapışkan, markanın mesajını veya kimliğini yansıtıyor. 


Pazarlama araştırması kurumu olan Smithers Pira'nın sunduğu en son rakamlara göre, bu sektörde baskısı yapılan metrekare değeri 2014 yılında 4 milyardan 2017 yılında 7 milyara yükseldi. 


Etiket baskısı nedir? 

Günümüzde perakende, ticaret, endüstri veya dağıtım dünyalarının etiketler olmadan çalışması mümkün olamaz. Ana caddelerdeki perakende mağazalar, eczaneler, yapı mağazaları ve hatta şehir dışındaki hipermarketler ve bahçe merkezlerinde satın aldığımız, şişelere, tüplere, kavanozlara, kaplara, tepsilere veya başka türde kutulara konmuş, çim biçme makineleri, tenis raketler, giysiler veya donanım kadar çok çeşitlilikte öğelere doğrudan iliştirilmiş ya da şrink ambalajlı hemen hemen her şey üzerinde çok renkli çizimlerle yer alabilirler. 


Etiketler, her tür ürünü tanımlamada ve pazarlamaya yardımcı olmada, ağırlık veya hacim, tedarikçi veya üreticinin iletişim bilgileri, bileşen veya içerik listesi ve belki de saklama, tutma, sağlıklı yeme, kullanım veya güvenlik bilgileri gibi temel tüketici bilgilerini ya da yasal bilgileri sağlamada kullanılabilecek temel önemde bir araçtır. 


Bunun yanında, günümüzde hemen hemen bütün etiketlerde, müşterinin fişinde öğeleri belirtmek ve fiyatlandırmak için otomatik ödeme çıkışı işlemlerinde taranan siyah-beyaz çizgilerden oluşan bir barkod yer alır. İmalat, elleçleme, nakliye ve dağıtım sektörlerinde de, montaj ve fabrika otomasyonu, parça ve bileşen tanımlama kadar çok çeşitli uygulamalar için ve tedarik zinciri boyunca takip ve izlenebilirlik alanı için de farklı türde barkodlu etiketler kullanılabilir. 


Son yıllarda etiketlerde gerçekleşen yenilikler, web sitelerine erişmek üzere cep telefonlarıyla etkileşime girebilen, ilave müşteri bilgileri sağlayabilen, çekilişlere katılabilen, oyunlar oynayabilen veya sosyal ağlara katılabilen özel etiket türlerini de içerdi. Hatta bazı etiketler benzersiz şekilde değişken veya kişiselleştirilmiş oluyor. 


Kısacası etiketler, hangi formda olurlarsa olsunlar günlük modern yaşamın temel bir bileşeni haline geldi.  Etiketlerin, esnek ambalajlarla birlikte baskı endüstrisinde en hızlı büyüyen sektörlerden biri olduğu sürpriz değil, en azından son 30 yıldır dünya çapında yılda ortalama yaklaşık %4-6 büyüme görüldü (mevcut büyümenin %4,7 olduğu tahmin ediliyor) ve hemen hemen her zaman GDP'nin üstünde büyüme elde ediliyor. Küresel bazda etiketler yüksek düzeyde özel niş baskı endüstrisi sektöründe üretiliyor ve şu anda 60 milyar ABD Doları'ndan fazla gelir elde ediliyor. 

Etiket baskısının avantajları

Etiket baskısının avantajları

Dijital etiket baskı makineleri

Etiket baskısı sektörü, dijital etiket baskı makinelerinin yıllık kurulumları dünya çapındaki tüm dar ağlı baskı makinesi kurulumlarının %30'unu oluşturmaya yaklaşacak kadar büyüdü ve 2015 yılı sonunda etiket sektöründe dünya çapında 3000'in üzerinde dijital etiket baskı makinesinin kurulumu yapıldı. 


Geleceğe bakıldığında, 2020 yılı itibarıyla dijital etiket baskı makinelerinin yıllık dar ağlı baskı makinesi kurulumlarının %40'ına yakınını veya daha fazlasını oluşturacağı tahmin ediliyor. 


Bu temel alındığında, günümüzde dijital etiket baskısı işlerinin toplam değerinin, tek başına baskı maliyetinin değerinden çok daha fazla olduğu görülüyor. Şu anda dijital etiket baskısı, basınca dayalı baskı etiketlerinin hacimsel olarak yalnızca yaklaşık %3 ila %5'ini oluştursa da, sektördeki tahminlerde değer olarak tüm baskı işlerinin %15 ila %18'ini veya daha fazlasını oluşturduğu gözüküyor. 


Bu büyüyen sektörün avantajları şunlar:


Sorunsuz iş akışı 

Sorunsuz iş akışı, başarılı dijital etiket üretiminin temel unsurlarından biri haline geldi. Hataları ve evrak işlerini en aza indirmek için zemin oluşturur, yanıt sürelerini hızlandırır, sürekli güncellenen üretim ve müşteri bilgileri sağlar ve teslim sürelerini azaltır. 


Maliyet verimlilikleri 

Geleneksel etiket baskısıyla karşılaştırıldığında dijital proseste baskı levhaları veya herhangi bir levha oluşturma malzemesi, kimyasal madde, proses veya zaman gereksinimi kullanılmaz ve maliyet tasarrufu sağlanır. 


Üretim avantajları 

Marka sahibi için etiket ambarlamasını azaltma veya ortadan kaldırma, piyasaya sunma süresini azaltma ve tedarik zinciri verimliliklerini artırma olanağı, dijital etiket üretimine dönmek için ikna edici bir neden olabilir. Tam zamanında üretim, kısa süreli prova ve etiketlerin test pazarlamasının yapılabilmesi de çok ilgi görüyor. 


Pazarlama olanakları 

Günümüzün gittikçe kızışan rekabet ortamında, hemen hemen her ölçekteki işletmelerde marka sahipleri için yeni katma değer ve pazarlama olanakları etiket kullanıcıları için gerçek odak haline geldi. Dijital baskı çözümlerinin birden fazla versiyonu veya varyasyonu, değişken tasarımlı görüntüleri, kişiselleştirilmiş etiketleri, müşteriye göre üretimi, yeni tanıtım olanaklarını ve hatta bölgesel, mevsimsel ya da özel etkinlik etiketlerini kolaylıkla üretme olanağı sağladığı pek çok örnek var. Dijital etiket üreticisi için bu pazarlama olanakları değer katma ve karlılığı artırma potansiyeli sunuyor. 


Çevre ve sürdürülebilirlik 

Çevre ve sürdürülebilirliğin önemli konular haline geldiği konusunda şüphe yok. Belirli bir 'fazlalık' yüzdesi yerine tam miktarlar üreterek dijital baskı prosesi baskı atığını azaltır. Diğer baskı proseslerinde kullanılan kimyasal maddeler, su veya levha oluşturma malzemeleri dijital baskıda kullanılmaz. 


Marka güvenliği 

En güncel yazılım çözümleriyle baskı ve dijital tasarım için görece yeni ancak büyümekte olan bir alan, güvenlik tasarımı arka planları ve özel aksamlar, değişken görüntüler, mikro metinler, kopyalama önleyici özellikler ve daha fazlasını eklemeyi kapsıyor. 


Takip ve izleme 

Dijital etiketlerin tek tek basılabilmesi sayesinde, baskı makineleri sıralı olarak numaralandırılan veya kodlanan etiketler üretebiliyor, görünür kodlarla eşleştirilen gizli kodlar oluşturabiliyor ve akıllı telefon teknolojisiyle kullanılabilecek değişen kodlar sağlayabiliyor; bunların hepsi, etiket takip ve izleme çözümleri için yeni olanaklar sunuyor. 

Dijital etiket baskısı neden yeni işler yaratıyor

Dijital etiket baskısı neden yeni işler yaratıyor

Yeni olanaklar

Dijital etiket baskısı, dönüştürücülerin geleneksel baskı makineleri için yeni işler sağlarken, kısa vadede yeni olanaklar ve manşonlar ile esnek maddelere yönelik niş desteklenmeyen film pazarları oluşturuyor. Dijital baskı makinelerine yatırım yapanların etiket dönüştürücülerin yaklaşık %14'ü, etiketlere yeni başlayan müşteriler için torbacık, torba, tüp, kap kapağı, paket kağıdı, çanta ve esnek malzemeler gibi kısa süreli, orta ile sıkışık ağlı esnek ambalajlar da üretebiliyor.

Etiket Baskısı

Etiket Baskısı

Geleceğin teknolojisi mevcut durumun avantajlarıyla bir araya geliyor

Konica Minolta, geçişin potansiyel olumsuz etkilerinin hiçbirini yaşamadan yeni dijital teknolojinin bütün avantajlarından yararlanmanızı sağlayan, kolay kullanılabilir, kaliteli yazılım ve donanım grupları sunar.


Mevcut durumdaki avantajlardan ödün vermeden geleceğin teknolojisini sunmak üzere tasarlanmıştır.

Donanım
hardware icon
Analogdan dijital baskıya geçişi sorunsuz biçimde yapın

Sektörde son dönemde yapılan araştırmalarda, etiket dönüştürücüler için en önemli sıkıntı noktalarının kısa teslim süreleri ve vasıflı baskı operatörleri bulmak olduğu görülüyor. Bu iki sorunu bir seferde çözecek, şirketinizi gelenekselden dijital etiket üretimine sorunsuz şekilde geçirecek, çok çeşitli yeni dijital pazarlara açık hale getirecek ve yüksek kalitede etiketler ile çıkartmaların küçük partilerini müşterilerinizin hayret edeceği bir hız ve esneklikle oluşturacak tek bir atölye istiyorsanız ihtiyacınız olan dijital baskı makinesi AccurioLabel 190.

Yazılım
software icon
Baskıyı siz yapın. Düzenlemesi bize kalsın.

PDF bazlı iş akışı ve zengin özellikleriyle AccurioPro Label Impose gerçekten etkileyici bir araç. Bu yazılım, operatörlerin çok çeşitli baskı öncesi görevlerini tek bir kontrol istasyonundan yapmasını sağlar, AccurioLabel 190 donanımınızla kolaylıkla birlikte kullanılabilir ve Konica Minolta'nın etiket baskı makinesinin mükemmel tamamlayıcısıdır. Dijital etiket baskısı yapbozunuzdaki eksik parçadır. İhtiyacınız olacak tek dijital etiket baskı yazılımıdır.

Hizmetler
service icon
Her Zaman Hizmetinizde

Deneyimli ve bilgili uzman personelimiz sorularınız varsa yanıtlar ve ürününüzü nasıl kullanacağınızı size gösterir. Hizmetlerimiz, sizin ve şirketinizin çözümlerden tam olarak yararlanmanız için tasarlanmış bir destek sistemi içerisinde size avantajlar sağlar. Danışmanlığınızı bir araya getirecek optimize edilmiş baskı hizmetleri; donanım ve yazılım uygulaması; belge harcamalarınızı düşürecek iş akışı yönetimi; ve işletmenizi güvende tutacak akıllı güvenlik hizmetleri gibi farklı hizmetler sunuyoruz.

İhtiyacınız olan bütün özellikler (ve daha fazlası)

Konica Minolta'nın güçlü yazılım ve donanım çözümleri karışımı tek hedef göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur: Şirketinizin analogdan dijital işlemeye sorunsuz şekilde geçmesini sağlamak, baskı işlerinizi geleceğin etiket tasarımının çok yüksek karlarına sağlam bir şekilde odaklamak ve dijitalin maksimum faydası ile katma değerinin tadını çıkarmak. 


Özelliklerimiz, müşterilerinize kişiselleştirme sunmanızı, işletme giderlerinizi düşürmenizi, operasyonunuzu basitleştirmenizi ve dijitale geçiş için kendi sorunsuz, kişisel versiyonunuzu derlemenizi sağlayacak. Daha kısa çalışma süreleri, esnek teslim süreleri ve daha fazlasını sunabilirsiniz. Aynı zamanda, güvenilir analog baskı makineleri ürünlerimizle çalışmaya devam edecek. Kısacası, özelliklerimiz mevcut analog tesisinizi geçiş esnasında karlı tutmaya devam ederken yeni teknolojinin tüm avantajlarından yararlanmanızı sağlar. Bu özellikler neler? Dijital etiket baskısı ürünlerimizin şirketiniz için faydaları şunlardır:

   

   

Kalite özellik simgesi

Renkler, 1 pikselde 256 derecelendirmeyle 1200 dpi x 8 bit çözünürlükte işlenir

Baskı özellik simgesi

Görüntü yoğunluk kontrolü teknolojisi

Ortam işleme özellik simgesi

Ortamın önceden kaplanması gerekmez

Dokunmatik özellik simgesi

Ekrandaki talimatlar izlenerek sezgisel kullanım sağlanır; uzun süreli kullanıcı eğitimi gerekmez

Speed feature icon

Kullanılan ortama uyacak şekilde, dakikada 23,4 m/dak, 18,9  m/dak ve 9,45 m/dak hızlar seçilebilir

Teknoloji özellik simgesi

Simitri® HD E toner teknolojisi

Speed feature icon

Analogda çok zaman alan renk ayarlama gibi görevler artık saniyeler sürüyor

Özelleştirme özellik simgesi

İşlevsel polimerler içeren 3 boyutlu hibrit yapı, tüm ortam türleri için yüksek performans sağlar