AMBALAJ & ETİKET DÖNÜŞTÜRME

Dijital etiket, ambalaj ve süsleme baskısındaki büyüme neden kalıcı olacak?

Avrupa'nın dijital etiket baskısı ve ambalaj pazarları - ve aslında tüm dünyadaki pazarlar - önemli bir büyümeye hazırlanıyor.

05.01.2024
3 dakika 3 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Bu durum, ambalaj ve etiket sektörlerinde daha fazla otomasyon, yenilikçi uçtan uca ekosistemler ve eksiksiz baskı üretimi iş akışlarına daha fazla odaklanılması yönündeki eğilimin artmasından kaynaklanıyor.

Veri talepleri arttıkça etiketleme ve ambalajlama gereksinimleri de giderek daha karmaşık hale geliyor. Yasal uyumluluk ve mevzuat koşulları sıkılaşıyor. Sonuç olarak tedarik zinciri, izlenebilirlik için önemli bir kaynak olarak etiketlemeye giderek daha fazla güvenecek - bilhassa da marka değeri olduğu için.

Bu durum, dönüştürücüler, markalar ve tedarikçiler gibi sektör paydaşları için yeni fırsatlar dünyasının kapılarını açıyor. Etiket baskıcılarının dijital baskının çevre dostu etiket baskısını nasıl geliştirebileceğini yeniden düşünmelerine yardımcı olacaktır.Smithers'ın 2028'e kadar Küresel Baskı Ekipmanı Pazarlarının Geleceği adlı çalışması da aynı fikirde: "Dijital baskılı ambalajlara olan talep, etiket gibi ürünlerin hacimli olarak üretilmesi ve artık kısa süreli promosyon işleriyle sınırlı kalmaması nedeniyle genel olarak yüksek kalmaya devam etti." Benzer şekilde, oluklu malzeme üzerine dijital baskı da ambalaj endüstrisinden yüksek talep gördü.

Ancak Rapor ve Analiz: Avrupa Dar Web Pazarı, Finat Radar 21'e göre, FINAT etiketleme endüstrisinin genel büyümesi için 2024'ün ilk yarısında da devam edecek "yumuşak bir görünüm" öngördü. Bu kısmen, son yıllarda önemli bir itici güç olan e-ticaret satışlarındaki "sürekli yavaşlamadan" kaynaklanıyor. Raporda, "Pandemi sonrası rüzgarlar azaldıkça ve yüksek enflasyon ile artan faiz oranları talebi önemli ölçüde azalttıkça, yavaşlama kalıcı olacak" deniyor.

Etiketlerin dijital baskısını ana akım haline getiren sektörler imalat, perakende, ulaşım, tekstil, gıda ve içecek ile lojistik. Ambalaj trendleri, birçok pazarın dijital üretim için olgunlaşma noktasında olduğunu gösteriyor. Düşük ve yüksek hacimli üretimin yanı sıra yaratıcı etiket tasarımını da destekliyor.Önümüzdeki yıllarda dijital ambalaj üretimi ve süslemesinde özellikle içecek sektöründe bir artış bekleniyor. Vernik ve folyolarla dokunsal efektlere sahip baskı etiketler, özellikle sahteciliği önleme olasılıkları açısından şarap alıcılarının karar vermesinde giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu trendin kağıt üzerindeki somut "Wow!" etkileri hakkında daha fazla bilgi edinmek için buradaki blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Dijital olarak üretilen şarap etiketlerine duyulan güven, sektör uzmanları tarafından da desteklenmektedir. Smithers, 2027'ye Kadar Ambalaj ve Etiketlerde Değişen Çalışma Sürelerinin Etkisi adlı çalışmasında bu trend hakkında şunları söylüyor: "Önümüzdeki beş yıl içinde yeni dijital süsleme teknolojileri, şarap pazarının benimsemeye istekli olacağı daha kısa çalışma sürelerinin kullanımını teşvik edecektir. Ayrıca, yüksek fiyatlı şarapların artmasıyla birlikte, etikette yer alan güvenlik ve sahteciliğe karşı koruma, şarap imalathaneleri için daha önemli hale geliyor."

Uzun süredir müşterimiz olan Firus Druck, dijital üretimin yerel, ulusal ve uluslararası şarap markalarını olumlu yönde etkileyen muhteşem sonuçlara nasıl ulaşabileceğinin bir örneğidir.

Bulut çözümleriyle birlikte iş akışı, yazılım ve süreç otomasyonu da 'akıllı fabrika' baskısına yönelik trendin bir parçası olarak verimliliği artıran temel unsurlardır.

Müşterilerimiz ve sektör ortaklarımızla daha yakın işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz ve baskı teknolojilerinde devrim yaratmaya ve tedarik zinciri verimliliğini artırmaya kararlıyız.
BİZDEN SİZE: