AMBALAJ & ETİKET DÖNÜŞTÜRME

Etiket ve Ambalaj: Yapılandırılmış veriler sayesinde daha verimli

Etiket ve ambalaj baskısı söz konusu olduğunda, hiçbir iş aynı değildir. Yeni üretimlerin hızlı bir şekilde ayarlanabilmesi için yapılandırılmış verilere ihtiyaç vardır.

18.01.2024
4 dakika 4 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Etiket ve ambalaj baskısını daha verimli hale getirmek için, yapılandırılmış ve kullanımı kolay verilere erişmek çok önemlidir. Kolayca aranabilir bilgiler standart süreçlerin uygulanmasına, baskı ayarlarının kaydedilmesine ve malzeme seçiminin otomatikleştirilmesine yardımcı olur. Ayrıca sürdürülebilir üretimi ve makinelerin ve çalışanların verimli kullanımını kolaylaştırır.

Etiket baskı sektörü için olumlu bir ekonomik görünüm söz konusu: Analist Smithers'ın pazar araştırmasına göre, dijital baskılı etiket pazarı 2017'den bu yana ortalama yüzde 7,7 büyürken, sipariş hacmi de ortalama yüzde 10,8 arttı. 2032 yılına kadar dijital etiket baskısının yaklaşık 20 milyar ABD dolarına ulaşması bekleniyor. E-ticaretteki patlama, ambalaj endüstrisi için hala bir büyüme fırsatı olduğunu kanıtlıyor. Güçlü kişiselleştirme, marka sahiplerinden gelen değişen talepler ve tam zamanında üretim gibi mevcut eğilimler, daha kısa süreli üretimlere yol açıyor. Ambalajı daha sürdürülebilir bir şekilde üretmek için, daha ince malzemeler ve daha gelişmiş alt tabakalarla daha sofistike tasarımlar geliştiriliyor. Amaç, aynı maliyetleri korurken aynı verimlilik ve daha fazla esneklikle çalışmaktır.

Karmaşık gereksinimler ortak nokta arayışını zorlaştırıyor 


Yüksek kaliteli, talep üzerine etiket ve ambalaj baskısında, bireysel, özelleştirilmiş siparişleri zamanında ve makul bir fiyata büyük miktarlarda teslim etmek önemlidir. Boyut, malzeme, renk ve diğer üretim bilgileri siparişten siparişe değişir: burada ortak noktaları belirlemek genellikle zordur ve değerli zamana mal olur. Belirli parça listelerini ve iş programlarını manuel olarak tanımlamak ve makineleri yeniden ayarlamak zaman alan ve hataya açık süreçlerdir.

Yapılandırılmış verilerin rolü 

Matbaalar daha verimli çalışabilmek için merkezi olarak erişilebilir bir veri yapısı ve bulut tabanlı yazılımlar kullanmaya karar veriyor. Bu, baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası süreçlerinin dijital entegrasyonunun temelini oluşturuyor. İyi yapılandırılmış verilere dayanan web tabanlı bir ERP sistemi, siparişler ve ürünler için kapsamlı bir arama yapılmasını ve yeni projeler oluşturulmasını sağlıyor. Zamandan tasarruf etmek ve aktarım hatası riskini en aza indirmek maliyetleri bile azaltabilir. Bu da daha istikrarlı fiyatlandırma ve ayarlanmış teslimat süreleri ile sonuçlanarak optimize edilmiş iş süreçleri ve daha fazla müşteri memnuniyeti sağlar.Yapılandırılmış verilerle üretim sürecini aşağıdaki şekillerde optimize edebilirsiniz: 

1. Standartlaştırılmış ürün bilgileri 

Yapılandırılmış ürün veri içeriği, sık tekrarlanan siparişler için standartlaştırılmış süreçler geliştirmek için kullanılabilir ve yeni parça listeleri ve iş programları oluşturmak için gereken zaman ve çabayı önemli ölçüde azaltır. Aynı zamanda bu yapılandırılmış veriler, örneğin bir web portalı aracılığıyla son müşterilerle verimli ve doğrudan iletişimi kolaylaştırır. 

2. Önceden tanımlanmış baskı ayarları 

Baskı ayarları bir veritabanına kaydedilirse, yinelenen işler hızlı ve doğru bir şekilde yeniden kullanılabilir: Makineler daha hızlı kurulur, malzeme tüketimi azalır ve baskı süreçleri daha verimli ve uygun maliyetli hale gelir. 

3. Otomatik malzeme seçimi 

Müşteri gereksinimleri hakkında yapılandırılmış veriler mevcutsa, malzemeler otomatik olarak seçilebilir. Bu sadece söz konusu iş için doğru malzemenin kullanılmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda israfı ve hataları da önler.

4. Optimum makine kullanımı 

Yapılandırılmış veriler daha az kesinti süresiyle daha iyi kaynak planlaması sağlar.
Hazırlama süreçlerinin süresi ve tüketim rakamları hakkındaki bilgiler net bir şekilde hazırlanabilir ve optimum makine kullanımı elde etmek için gelecekteki işler birleştirilebilir veya hatta tek bir iş haline birleştirilebilir. Daha fazla maliyet şeffaflığı için, matbaalar ürünlerini daha doğru bir şekilde önceden ve sonradan hesaplayabilir ve hedef/gerçek karşılaştırmaları yapabilir. Bu sayede hazırlık süreleri ve oluşan tüm maliyetler hakkında sağlam bir kavrayışa sahip olurlar.

5. Gerçek zamanlı izleme 

Sensörler ve IoT teknolojileri tedarik zinciri boyunca bilgi toplar ve yapılandırılmış veri tabanını tamamlar: müşteriler siparişlerinin ilerleyişini gerçek zamanlı olarak takip edebilir. Bu, herhangi bir soruna hızlı bir şekilde tepki vermeyi ve son teslimat tarihlerine uyulmasını sağlamayı mümkün kılar.

Değerli yatırımlar 

Etiket ve ambalaj baskı endüstrisinde yapılandırılmış veri içeriğinin kullanılmaya başlanması birçok baskı şirketi için kesinlikle zorlu bir süreçtir: teknoloji yatırımları, personel eğitimi ve yeni süreçlerin oluşturulması gerekmektedir. Bununla birlikte, yapılandırılmış verilerle optimize edilmiş üretim daha verimli, hatalara daha az açık olduğundan ve rekabet gücü yüksek etiket ve ambalaj baskı pazarında rekabet gücünü güçlendirdiğinden, uzun vadede bu çabaya değer. Bu sektördeki üreticiler veri tabanlarına, standardizasyona ve otomasyona güvenerek baskı gereksinimlerine esnek bir şekilde yanıt verebilir ve aynı zamanda kendi işletme maliyetlerini azaltabilir. Zaman ve maliyetin giderek daha kritik hale geldiği bir dünyada, yapılandırılmış veri ve verimli yazılım, etiket ve ambalaj baskısının başarılı geleceğinin anahtarıdır.

AccurioPro Flux'un baskı otomasyonu konusunda size nasıl yardımcı olabileceğini buradan öğrenebilirsiniz. Özellikle şirket içi baskı atölyeleri ve küçük ila orta ölçekli baskı şirketleri maksimum esneklikle üretim sürelerini en aza indirebilir. 

Avrupa'nın önde gelen elektronik aksesuar üreticisi Hama'nın Konica Minolta KM-1e LED UV inkjet baskı sistemi ile ambalaj yelpazesini nasıl genişlettiğini görün.
BİZDEN SİZE: