BASKI BENİM İŞİM

Yapay zeka dijital baskıyı kolaylaştırıyor

Yapay zeka (AI) herkesin gündeminde ve bununla ilgili gelişmeler yayıncılık sektörüne de ulaşıyor. Örneğin ilk uygulamalar kalite güvencesini otomatikleştiriyor.

06.10.2023
3 dakika 3 dakika
İÇİNDEKİLER
Baskı çıktı sistemlerinin kontrol edilmesi gibi daha fazla manuel iş, gelecekte yapay zeka tarafından kolaylaştırılacaktır. Genel olarak, yapay zeka daha güvenli ve daha verimli çalışma sağlar. Ayrıca satın alma alanında da büyük bir tasarruf potansiyeli var. Gelecek senaryoları nelerdir ve yapay zeka bugün matbaalar için halihazırda ne yapıyor?

Yapay Zeka, Makine Öğrenimi ve Derin Öğrenme: Terimlerin Tanımlanması

Aslında her üç terim de birbiriyle ilişkilidir.  

Yapay zeka, makine öğrenimi ve derin öğrenme tekniklerinin kullanılmasının bir sonucudur. 'Zeka' duygusu, makinelerin insan müdahalesi olmadan öğrenmesi ve uyum sağlaması gerçeğinden gelmektedir. İlkeler yeni olmamakla birlikte, büyük veri setlerine erişim ve yüksek performanslı bilgi işlem maliyetlerinin düşmesi yeni bir bilimin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Yapay zekaya katkıda bulunan iki ana unsur şunlardır: 

Makine öğrenimi, görüntülerden veya diğer verilerden 'öğrenmek' için algoritmalar kullanır. Makine öğrenimi genellikle ya insan müdahalesini ya da sonraki görüntüleri daha yüksek hacimde sınıflandırmak için örnek görüntülerin manuel olarak etiketlenmesini içerir. Bir insan görüntüleri işaretler, böylece temel özellikler bir bilgisayar tarafından tanınır ve daha sonra bir veri akışından bir görüntü eşleşmesi olasılığını tahmin etmek için bir model oluşturulur. Makine öğreniminin kullanımına örnek olarak yüz tanıma veya karmaşık bir görüntü sahnesinin içeriğini analiz etme verilebilir. Makine öğrenimi, nispeten küçük bir veri setinden bir veri modeli oluşturmanın hızlı bir yoludur. 

Derin Öğrenme, makine öğreniminin bir alt kümesidir. Temelde, görüntü, ses veya metin öğelerini tanımak için verileri etiketleyen bir insan müdahalesi yerine, derin öğrenme tanıma modelini otomatik olarak oluşturur. Bunun için çok daha büyük veri setleri gerekir ve modellerin oluşturulması çok daha uzun sürer. İnsanların yeni verilere eğilme ve uyum sağlama yöntemlerini taklit etmeyi amaçlayan 'sinir ağları' sıklıkla kullanılmaktadır. Derin öğrenme yalnızca görüntüler gibi veri öğelerini tanımakla kalmaz, aynı zamanda görevleri de tanıyabilir. Bu nedenle bu teknoloji süreç yoğun operasyonlar için önemli hale gelmektedir. Günlük operasyonlarda yer alan görevler, hem yazılım sistemlerinin hem de robot kolları gibi fiziksel sistemlerin akıllı otomasyonu için potansiyele sahiptir. 

Konica Minolta, baskı işlemleri için temel zeka ile başlayarak, portföyünde her üç unsuru da çeşitli zeka ve gelişmişlik dereceleriyle kullanmaktadır.

Basım işletmeleri yapay zekadan nasıl yararlanır?

Yapay zeka şu anda işyeri ve üretim ortamını daha güvenli ve güvenilir hale getirmek ve üretim personelinin hayatını kolaylaştırmak için kullanılıyor. 

Matbaalar için yapay zeka kullanımı, otomasyon yoluyla personel maliyetlerini optimize ediyor. Ayrıca yapay zeka, kaynakların daha iyi planlanmasını ve sürdürülebilirlik hedeflerine daha iyi ulaşılmasını sağlıyor. Matbaalar daha fazla görevi uzaktan kontrol edebilecek ve optimum planlı bakım ile birlikte daha iyi baskı kullanımı için 24 saat çalışabilecek.  

Yapay zeka destekli matbaa tamamen otomatik olmayacaktır. Ancak yapay zeka sistemleri insanları destekleyecek, programlamayı kolaylaştıracak, kullanımı iyileştirecek ve üretim müdürüne verimli iş planlaması ve stok malzemelerinin kullanımı konusunda yardımcı olacaktır.  

Bu, önceki "ilk giren ilk çıkar" ilkesinden sapan ve makineleri, alt tabakaları ve boyutları daha az sıklıkta değiştiren akıllı planlamayı mümkün kılar. Ancak bu, insanların değiştirileceği anlamına gelmez: çalışanlar, siparişleri daha hızlı ve kaynakları daha verimli bir şekilde tamamlamak için üretim vardiyalarında nasıl ilerleyeceklerine dair net ve akıllı talimatlar alacakları daha güvenli ve daha iyi bir çalışma ortamına sahip olacaklardır. Bu sayede yetenekli insanlar, insanların en iyi yaptığı matbaa işlerine odaklanabilecek. Örneğin, yaratıcı tarafta, müşteri yolculuğu memnuniyetinde, ince ayar gibi süreç optimizasyonlarında, yeni iş fırsatlarının yaratılmasında veya önerilen baskı ürünlerinde insanlardan en iyi şekilde yararlanılır.
 

Konica Minolta'dan akıllı çözümler  

 • Farklı belge düzenlerini belirleyen ve baskı israfını en aza indiren akıllı algoritmalar... Doğrudan posta ve kataloglar için, kişiselleştirilmiş postalar, bireysel bir müşteri profili tarafından belirlenen değişken içerikle otomatik olarak oluşturulabilir. Yapay zeka bu süreci daha verimli ve daha az hataya açık hale getirir. 
 • İş gönderimi söz konusu olduğunda, akıllı yazılım hangi baskı makinelerinin meşgul olup olmadığını izleyebildiği için yeni işleri doğrudan o anda müsait olan baskı makinelerine yönlendirir. Kendi kendini izleyen baskı makineleri çok sayıda sensörle kendilerini sürekli olarak izler. Verilere dayanarak algoritmalar, örneğin kağıt yönü ve görüntü kalitesi gibi ayarlamaları gerçek zamanlı olarak yapabiliyor. Sonuç, insan müdahalesi olmadan mümkün olan en iyi baskı sonucudur. Baskı makinesiyle ilgili operasyonel veriler doğrudan Konica Minolta'ya gönderilebilir. Uzman personel, baskı makinesi verilerini araçlar ve algoritmalarla analiz eder ve beklenen performansla karşılaştırır. Bir teknisyen daha sonra yazılım güncellemelerini veya ayarlamalarını belirleyebilir ve önerebilir. Tahmine dayalı analizler servis ihtiyaçlarını belirler ve servis kesintisi ve arıza süresinden önce bile bakımı başlatır.
 • Konica Minolta'nın Akıllı Kaliteli Bakım (IQ-501) özelliği, hibrit renk ölçümü ve baskı çıktısı için gerçek zamanlı düzeltme de dahil olmak üzere görüntü konumu, kayıt ve mutlak renk kontrolü için güçlü ve otomatik ayarlamalarla baskı sırasında zaman kazandırır. Akıllı Kaliteli Bakım ile çok yönlü ve yeni baskı ürünlerini hiç vakit kaybetmeden oluşturabilirsiniz.  
 • Ayrıca, kağıt kaydını otomatik olarak algılayıp düzeltmek ve baskı devam ederken tek tek baskı işlerindeki sorunları insan müdahalesi olmadan düzeltmek de mümkündür.Bu eklenti baskı sürecini önemli ölçüde basitleştirir.

Profesyonel Baskı için yapay zekanın gelecek senaryoları

Yapay zekanın devreye girdiği bir sonraki alan, bir nesnenin, özellikle de bir yüzeyin veya kenarın çıktısının kalitesinin değerlendirilmesidir. Örneğin baskıdan sonra gerçekleşen kesime bakacak olursak, kesimlerin doğruluğu bir kalite kontrol sistemine bağlı kamera teknolojisi ile değerlendirilebilir. Yapay zekanın uygulanabileceği ve sürekli olarak öğrenebileceği yer burasıdır, daha karlı görevlere uygulanabilecek insanların manuel süreçlerinin bir kısmını devralır.  

Bir başka gelecek senaryosu da bağlı robotlarla malzeme taşıma. Örneğin, yapay zeka bir baskı işinin ne kadar süreceğini ve bu süreçte ne kadar kağıt tüketileceğini hesaplayabilir ve buna göre yeniden yüklemeyi ayarlayabilir, doğru malzemeleri bir mağazadan manuel kullanım için makinenin yanına getirebilir. Robotlar tarafından hat içi kağıt yüklemesi araştırılmaktadır - asıl zorluk büyük yazıcıların yükleme bölmesiyle doğru hizalamadır.

Üçüncü bir alan, etkileşimi geliştirmek ve örneğin şu anda kılavuzlarda ve belgelerde bulunan teknik bilgi birikimini hızlı bir şekilde almak ve kullanmak için ChatGPT gibi bir yapay zekanın kullanılmasıdır. Konica Minolta'nın bugün müşterilerine sağlayabileceği yapay zeka teknolojisi giderek artıyor. Çözümler, IQ-501 Akıllı Kaliteli Bakım çözümünün otomatik kalite denetimi ve düzeltme yetenekleri için donanımdan, endüstri standardı işbirlikçi robot kolları gibi Nesnelerin İnterneti aracılığıyla bağlanan AI sistemlerine kadar uzanmaktadır. Kamera sistemleri ayrıca nem veya ısı gibi ortamları otomatik olarak analiz edebilir ve ister insanlardan, ister makinelerden veya çevresel sorunlardan kaynaklansın, işyerinin sağlık ve güvenlik yönlerini izleyebilir.  

Konica Minolta ayrıca bu tür IoT teknolojilerini birleştirerek baskı endüstrisi ve üretim baskı ortamı için yeni ve eyleme geçirilebilir bilgiler üretebilir. Ayrıca baskı öncesi, baskı ve baskı sonrası çözümlerini uçtan uca bir çözüm olarak entegre etmek için çalışıyoruz. Amacımız, Endüstri 5.0 ilkelerine göre manuel temas noktalarını azaltmak için noktaları birleştirmektir.

 • Daha güvenli iş yerleri
 • Daha güvenilir üretim ortamı
 • Farklı kaynaklardan gelen bilgileri birbirine bağlayarak daha akullı, otomatik karar verme
 • Daha hızlı karar verme
 • Hataların en aza indirilmesi
 • Maliyet düşürücü, otomatikleştirilmiş tedarik
 • Daha iyi kaynak ve program planlaması
 • Daha sürdürülebilir baskı
 • Daha düşük personel maliyetleri
 • Daha yüksek pres kullanımı

Müşterilerimiz, Konica Minolta ile baskı öncesi, baskı ve baskı sonrasını kapsayan, birlikte uyumlu bir şekilde çalışan ve yapay zeka ve ERP sistemleri gibi otomatik karar verme süreçleri tarafından kontrol edilebilen tek bir sistem olarak üretim baskısı ve endüstriyel baskıda yepyeni bir inline yetenekler sayfası açabilirler.

BİZDEN SİZE: