SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Sürdürülebilir üretim baskısı - A'dan Z'ye iklim dostu

Konica Minolta, kaynakları korumanıza ve kendinizi sürdürülebilir hizmet sağlayıcı olarak konumlandırmanıza nasıl yardımcı olur? Üç başlangıç noktası.

15.05.2023
5 dakika 5 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Çevresel denge ve satış fırsatları: ticari baskıda sürdürülebilirlik bir pazarlama konseptinden çok daha fazlasıdır. Peki matbaalar kaynak kullanımlarını nasıl en aza indirebilir ve kendilerini sürdürülebilir hizmet sağlayıcıları olarak nasıl konumlandırabilir? Bu zaten baskı sistemlerinin üretiminde başlar ve baskı üretiminizin tüm değer zinciri boyunca devam eder.

Sürdürülebilir üretim yöntemlerine duyulan ihtiyaç giderek artıyor ve kaynak tasarrufu artık her baskı şirketi için bir iş gerekliliği haline geliyor. Dijital baskının kaynak tasarrufu sağlayan yönleri bu noktada puan kazanıyor: yardımcı malzemeler ve sarf malzemeleri de dahil olmak üzere daha az atık ve dolayısıyla atıklardaki azalma, çevresel bilanço üzerinde olumlu bir etkiye sahip. Müşterilerle yapılan iyi görüşmelere ek olarak bu, hammaddelerin mevcudiyeti ile fiyat ve enerji maliyeti artışları hakkındaki soruları kavramanıza yardımcı olur. 
 
Üç adım, sürdürülebilir bir şirket olma yolunda size yardımcı olur:
 
  1. Sera gazı emisyonlarının azaltılması ve önlenmesi. 

  1. Yenilenebilir enerjilerin kullanımı - yeşil elektriğe tam geçiş. 

  1. Sürdürülebilir üretimin bir başka yönü olarak kaçınılmaz sera gazı emisyonlarının telafisi.

Konica Minolta'da, daha fazla sürdürülebilirliğe giden yolda matbaaları çok sayıda yöntem ile destekliyoruz. Bu, baskı sistemlerinin üretimiyle başlar, kaynakların verimli kullanımını ve malzeme tasarrufunu içerir ve geri dönüşüme kadar uzanır. Buna ek olarak, müşterilerinizi ikna edecek bir telafi programı sunuyoruz.

Geri dönüştürülmüş malzeme kullanımı

Bizim için sürdürülebilirlik, üretim yazıcılarımızın üretimi ile başlar. Konica Minolta, 2012 yılından bu yana baskı sektöründe baskı sistemlerinde geri dönüştürülmüş plastik kullanan ilk üretici olmuştur. Bugün, üretim yazıcılarımız yüzde 15'e varan oranda geri dönüştürülmüş malzemeden üretilmektedir.

Kaynak tasarrufu sağlayan toner üretimi

Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen toner şişeleri, yazıcıların kaynakları daha tasarruflu bir şekilde basmasını sağlar. Kendi geri dönüşüm yöntemimizi geliştirdik ve Malezya'daki fabrikamızda seri üretime geçtik. Toner şişelerimiz, boş süt şişelerinden üretilen yüzde 61'e varan oranda geri dönüştürülmüş HDPE'den (yüksek yoğunluklu polietilen) yapılmaktadır. Hedefimiz gelecekte tüm toner şişelerini yüzde 100 geri dönüştürülmüş malzemelerden üretmektir.

Yenilenebilir enerji kullanımı

Konica Minolta Grubu, 2050 yılına kadar net sıfır Kapsam 2'ye ulaşmaya çalışmaktadır. Bu nedenle, 2019 yılından bu yana elektriğinin yüzde 100'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlamayı taahhüt eden şirketler için küresel bir girişim olan RE100'ün bir üyesiyiz. Çin'deki fabrikalarımız halihazırda üretim baskı sistemlerimizi yüzde 100 yenilenebilir enerji ile üretiyor, bu da ekipmanların tedarikinden itibaren yazıcılar için sera gazı emisyonlarını azaltıyor. Fransa'daki toner fabrikamız da bizim için yalnızca yenilenebilir enerjiyle çalışıyor. Konica Minolta'nın Langenhagen, Almanya'daki Avrupa genel merkezi ve Almanya ve Avusturya gibi Avrupa'daki birçok yan kuruluşu halihazırda neredeyse yüzde 100 veya tamamen yeşil enerji kullanmaktadır. 

Daha hafif ürün tasarımı hammadde tasarrufu sağlar ve enerji tüketimini azaltır. Ofis ve üretim baskı ekipmanlarının performansını artırırken boyutlarını ve ağırlıklarını azaltmak için çalışıyoruz. Daha küçük ve daha hafif bir ürün tasarımı daha az hammadde gerektirir, üretim ve nakliye sırasında enerji tüketimini azaltır ve bertarafın çevresel etkisini en aza indirir.  

Örneğin, AccurioPress C7100 dijital üretim baskı sistemimizin ağırlığı geleneksel makinelere kıyasla yaklaşık %25 oranında azaltılmıştır.

Daha az ambalaj malzemesi

Konica Minolta olarak 2019 yılında, baskı sistemlerinin paketlenmesi ve taşınması için geleneksel stiren köpüğün yerini alan yeni bir hava yastığı malzemesi geliştirdik. Bu sayede Asya'daki fabrikalardan Avrupa'daki merkez depoya ve son olarak da baskı tesislerine, baskı hizmeti sağlayıcılarına ve şirket içi yazıcılara yapılan taşımalarda kullanılan ambalaj miktarı azaltıldı.  

Genel olarak, daha hafif ve daha kompakt hava yastıklarının kullanımı, her yıl sevkiyatların ağırlığında yüzde 75'lik bir azalmaya neden oluyor. Aynı zamanda ambalaj hacmi de yüzde 99 oranında azalıyor ve bu da sera gazı emisyonlarının azaltılmasına önemli bir katkı sağlıyor.  

Ve tabii ki bir matbaacı olarak siz de bundan doğrudan faydalanıyorsunuz: daha az ambalaj malzemesi ve ağırlığı kullanarak atık hacimlerinizi azaltıyorsunuz.

2021'de gerçekleştirilen çeşitli girişimler, tedarik zinciri boyunca ambalajın çevresel etkisini - tedarik, montaj, dağıtımdan geri kazanım ve geri dönüşüme kadar - yılda yaklaşık 1.200 ton CO2 emisyonuna eşdeğer oranda azalttı. 

Temiz Gezegen Programı - Geri Dönüşüm Girişimi Temiz Gezegen Programının bir parçası olarak, kullanılmış sarf malzemelerini topluyor ve bunları yeniliyoruz. Halihazırda 9.000'den fazla Avrupalı müşterimiz baskı sistemlerinin kullanılmış sarf malzemelerini bizimle birlikte geri dönüştürüyor ve yeniliyor. Son teknoloji geri dönüşüm teknolojisi ve sarf malzemelerine özel süreçler sayesinde, müşterilerimizle birlikte çalışarak atıkların çöpe atılmasını ve yakılmasını önleyebiliyoruz.  

Atıkların yüzde 90'ından fazlası ikincil hammaddelere dönüştürülüyor. Toner şişelerine ve kartuşlara ikinci bir hayat veriliyor. Bunlar toplanıyor ve yeniden dolduruluyor. Ayrıca, atık toner kaplarının boşaltılıp temizlenerek yeniden kullanılması ve böylece daha iyi bir çevre dengesi sağlanması üzerinde çalışıyoruz.

INGEDE sertifikalı

Kağıdın geri dönüşümü, yazıcılar ve baskı hizmeti sağlayıcıları için geri dönüşüm döngüsünü kapatır. Geri dönüştürülmüş kağıt üretmek için tonerin kağıttan kolayca çıkarılabilmesi çok önemlidir.  

Üretim baskı sistemleri için Simitri tonerimiz, çok yüksek düzeyde mürekkep giderme özelliği için özel olarak geliştirilmiştir. Bu mürekkep giderme özelliği Alman INGEDE e.V. (Uluslararası Mürekkep Giderme Endüstrisi Birliği) tarafından onaylanmıştır. Bu onay, yazıcılara kağıt döngüsünü kapatmaya, geri dönüşümü iyileştirmeye ve su kirliliğini azaltmaya yardımcı olduklarına dair güven verir.

Bizim teklifimiz: İklim Telafisini Etkinleştirme Programı

İklim Telafisini Etkinleştirme programını tercih eden müşteriler, baskı ekipmanının yaşam döngüsü boyunca veya kullanım sırasında ortaya çıkan sera gazı (GHG) emisyonlarını dengeleyebilir. Tüm yaşam döngüsü söz konusu olduğunda, bu hammadde tedarikini, üretim sürecini, nakliyeyi, kullanımı ve bertarafı içerir. Program, dünya çapında, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, fosil yakıtları yenilenebilir enerjilerle değiştiren ve böylece çevre dostu teknolojileri teşvik eden iklim koruma projelerini desteklemektedir. 

Bu program sayesinde çevresel hedeflerinize ulaşabilir ve müşterilerinize sürdürülebilir baskı ürünleri sunarak yeni satış fırsatları yaratabilirsiniz! İklim Telafisini Etkinleştirme programı ile, müşterilerimizle birlikte, 2015'teki lansmanından bu yana (Aralık 2022 itibariyle) 40.000 tondan fazla kaçınılmaz CO2e emisyonunun dengelenmesine yardımcı olduk.

Kaynak tasarrufu sağlayan üretim baskısı önlemleri hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? - Bir göz atın:

İklim Telafisini Etkinleştirme programımız hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Windmill on plain field
BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Neden ŞİMDİ yatırım yapmalısınız?

Online ticarette daha fazla satış, sizin için daha fazla iş demek: Üretim...

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK
27.06.2023
BİZDEN SİZE: