BASKI BENİM İŞİM

Inkjet'in (ekolojik açıdan) daha akıllıca bir çözüm olmasının 5+1 nedeni

Dijital inkjet tabaka baskı ile ekolojik olarak güvenli taraftasınız. Neden mi? İşte bir sonraki müşteri toplantınız için 5+1 iyi neden.

12.06.2023
4 dakika 4 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Düşük enerji tüketimi, sertifikalı mürekkep giderme veya çevreye zararlı kimyasal bileşiklerden kaçınma: Dijital inkjet baskı ile ekolojik açıdan güvenli taraftasınız. Buna tabaka ofsetin hemen hemen eşleşebileceği bir baskı kalitesini de eklerseniz, bir sonraki müşteri toplantınız için mükemmel bir donanıma sahip olursunuz - özellikle de sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda.

Modern inkjet baskı, en hızlı büyüyen baskı süreçlerinden biridir. Smithers Pira'ya göre 2032 yılına kadar toplam dijital baskı hacminin 3/4'ünden fazlası inkjet sistemlerde üretilecek. Peki bu baskı teknolojisini baskı alıcıları ve matbaacıları için bu kadar özel kılan nedir?  Baskı kalitesi, renk kararlılığı ve esneklik, dijital inkjeti bu kadar cazip kılan unsurlardan bazıları: Birkaç yıldır bu sistemler ofset işlemleriyle aynı hatta daha yüksek kaliteye ulaşıyor. Ayrıca inkjet, örneğin düşük enerji tüketimi sayesinde çevresel konularda da puan topluyor.  

Inkjet sürdürülebilirlik açısından ne yapar?

Modern inkjet sistemlerinin sürdürülebilirlik hedeflerinize ulaşmanıza, çevreyi korumanıza ve aynı zamanda ekonomik üretim yapmanıza nasıl yardımcı olabileceğini görmek için B2+ tabaka beslemeli AccurioJetKM-1e serimize bir göz atalım.  

Giderek daha fazla sayıda matbaacı üretimlerini ofsetten dijitale kaydırıyor - bunun iyi (ekonomik) nedenleri var. KM-1e'yi mevcut süreçlere entegre ederek hibrit baskı imkanı, otomatik mükemmelleştirme ve daha büyük tabaka boyutları kullanma ve çok çeşitli baskı altı malzemelerine baskı yapma seçeneği ile KM-1e serisi bu açığı kapatıyor. Ve tüm bunlar sürdürülebilirliğe de hizmet ediyor. Müşteriniz size neden dijital inkjet baskı almaları gerektiğini sorarsa, işte size 5+1 neden:

  1. Düşük enerji tüketimi. Dijital baskı, prensibi gereği enerji yoğun bir şekilde pozlandırılması gereken herhangi bir baskı kalıbı gerektirmez. Hassas inkjet çıktı kontrolü sayesinde, cihazlar arasında sıkıcı renk eşleştirmesine gerek kalmaz ve bu da baskı hazırlığını önemli ölçüde kısaltır. Ayrıca LED kürleme sayesinde kuruma süresine gerek kalmıyor ve bu da en yüksek kalitede otomatik dubleks baskıya olanak sağlıyor. Birlikte ele alındığında, analog ofset süreçlerine kıyasla %50'ye varan enerji tasarrufu sağladığını tahmin ediyoruz. Buna ek olarak, teknik geliştirmeler KM-1e'nin enerji tüketimini selefine kıyasla önemli ölçüde azaltmamızı sağladı - daha kısa tirajlar için %40'a kadar.

  2. Geri dönüştürülmüş kağıt kullanımı: Dijital inkjet baskı, diğer tüm baskı teknolojilerinden daha iyi bir şekilde geri dönüştürülmüş kağıt üzerinde üretim yapabilmektedir. KM-1e, su bazlı mürekkep sistemlerinin aksine, zor alt tabakalarda bile net metin ve yüksek çizgi kalitesiyle birinci sınıf görüntüler sunar.

  3. Sertifikalı mürekkep giderme:  Mürekkep giderme, çevreye duyarlı kağıt geri dönüşümü için kilit süreçtir. Mürekkep giderme işlemindeki önemli proses adımları, mürekkep pigmentlerinin kağıttan uzaklaştırılması, mürekkebin belirli bir boyut aralığında parçalanması ve kağıt hamurundan uzaklaştırılmasıdır. Kağıt ancak mürekkep giderme işlemi tamamlandıktan sonra geri dönüşüm sürecine beslenebilir. KM-1e serimiz, geri dönüştürülmüş malzemeleri de içeren kuşe kağıtlar için INGEDE mürekkep giderme sertifikasına sahip piyasadaki tek B2 dijital baskı çözümüdür. Bu, her boyuttaki matbaacının daha fazla sürdürülebilirlik yolunda büyük bir adım atabileceği anlamına geliyor.  Sistemimiz, Uluslararası Kağıt Geri Dönüşüm Endüstrisi Birliği'nin tüm testlerini başarıyla geçmiştir. Ayrıca, bilinmesi gereken önemli bir nokta: KM-1e serisi mürekkep mineral yağ içermez.

  4. Daha az tüketim: Klasik standart inkjet işlemlerinde, basılan görüntünün korunması için genellikle vernikle korunması gerekir. Gelişmiş inkjet teknolojimiz bunu gereksiz kılmaktadır. Bu, yardımcı malzemelerin kullanımından tasarruf sağlar ve sürdürülebilirliğe hizmet eder. Bir başka husus: uçtan uca dijital baskı süreci, baskı altı malzemelerinin kullanımını önemli ölçüde azaltabiliyor. Olağanüstü renk kararlılığı ve baskı çalışmasındaki her sayfada tutarlılık sayesinde atık minimumda tutulur.   

  5. VOC oluşumu yok: KM-1e baskı işlemi, sağlık üzerinde etkileri olabilecek herhangi bir uçucu organik bileşik (VOC) üretmez. Ayrıca, bu baskı işlemi çok az su ve alkol gerektirmez. Baskı sürecinde zararlı maddelerin ortadan kaldırılması sadece ekolojik açıdan sizin için önemli değildir. Aynı zamanda daha gelişmiş ve kârlı uygulamalara da olanak sağlar. Örneğin KM-1e, Alman TÜV Rheinland tarafından verilen uluslararası "Oyuncak Olarak Uygunluk" sertifikasına sahiptir. Test kuruluşu böylece sistemde üretilen baskıların oyuncakların güvenliğine ilişkin tüm ulusal ve uluslararası standartlara uygun olduğunu onaylar.

Bunlar, modern inkjet'in ekolojik açıdan daha akıllı bir çözüm olduğuna dair 5 iyi neden.  

 

Yine de baskı alıcıları veya ajanslar, mürekkep tabanlı teknolojilerin ekolojik değerlendirmesi söz konusu olduğunda genellikle şüpheci davranıyor. Bunun nedeni, ofset zamanlarına kadar uzanan ve orada yaygın olan kürleme işlemiyle ilgili önyargılarda yatıyor.  "UV" kulağa çevresel uyumluluk gibi gelmiyor. İşte size dijital inkjet lehinde ek bir neden:  

Işıkla modern kürleme önemli ölçüde gelişmiştir. UV kürleme için artık şüpheli cıva buharlı lambalar yerine LED lambalar kullanılıyor. Bu LED lambalar artık 235nm'nin altında aktif ışık yaymıyor ve enerjinin sadece bir kısmını gerektiriyor. KM-1e serisinin kapalı üretim odası sayesinde, çalışan personelin UV'ye maruz kalması da söz konusu değildir. Modern LED teknolojisi bu nedenle çevre dostu ve güvenlidir.
 

Çevre dostu baskı

LED tabanlı inkjet, sürdürülebilir üretim süreçleri ve çevre dostu bileşenlerle karakterize edilir.  Gelecekte, bu baskı süreci büyük sürdürülebilirliği nedeniyle ekolojik bir süreç olarak kabul görmeye devam edecektir. LED-UV baskıyı personelinizi veya çevreyi tehlikeye atmadan güvenle kullanabilirsiniz. Solvent içermeyen UV mürekkep sayesinde, çevredeki havaya zararlı maddeler salma endişesi olmadan baskı süreçlerinizi iyileştirebilirsiniz.

Baskının geleceği hakkında daha fazla bilgi edinin

UV inkjet teknolojilerimizin karlılığı artırmanıza, yeni bir iş kurmanıza, esnekliği artırmanıza ve daha verimli baskı yapmanıza nasıl yardımcı olabileceğini buradan okuyun.
BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Avrupa Tedarik Zinciri Yasası hakkında şimdi bilmeniz gereken her şey

Yakında yürürlüğe girecek olan Avrupa Tedarik Zinciri Kanunu, tedarikçilerin...

BASKI BENİM İŞİM
22.05.2023

Yetenek savaşı: Başarı için 7 strateji

Ağ kurarak, profesyonel tavsiyeler alarak ve şirketinizin avantajlarını tüm...

BASKI BENİM İŞİM
19.07.2023
BİZDEN SİZE: