BASKI BENİM İŞİM

Sınırlı kaynaklarla mücadelede yaratıcı fikirler

Tedarik darboğazları ve pahalı elektrik, yazıcıları yeniden düşünmeye zorluyor. Konica Minolta maliyet tasarrufu için fikirler sunuyor.

18.05.2023
7 dakika 7 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Tedarik sıkıntısı ve pahalı elektrik, geleneksel matbaacıları iş modellerini yeniden düşünmeye zorluyor. Modern dijital baskı süreçleri, kaynakların daha verimli kullanılması için matbaacıların kesinlikle faydalanması gereken avantajlar sunuyor. Bununla birlikte, kaynakları koruyan ve kârlı bir şekilde üretim yapmak için yenilikçi fikirlere ihtiyaç var. Konica Minolta, kaynakların ekonomik kullanımı için ipuçları veriyor.

Birkaç yıl önce, asla Konica Minolta müşterisi olmayacağına yemin eden deneyimli bir matbaacı olan bir müşterimizi ziyaret ettik. Matbaacı işini çok seviyordu ve makineleriyle gurur duyuyordu. Dedi ki, "Her sabah makineyi açıyorum ve ardından tüm renk yönetimi, kalibrasyon vb. işlemleri yapmak için 250 sayfa yazdırıyorum. O zaman çalışıyor." "Aynısını yapmak ve karşılaştırılabilir baskı kalitesi elde etmek için 12 sayfaya ihtiyacımız var" diye yanıtladık.

İpucu 1: Kâr, satın alma işlemindedir

250 sayfaya karşı 12 sayfa: Tedarik piyasalarındaki durum ve artan enerji maliyetleri geleneksel yazıcıları tasarruf etmeye zorluyor. Bunun için çeşitli seçenekler var: Örneğin EKDD, Papier Plus veya PaperConnect gibi kağıt satın alma havuzları bu seçeneklerden biri. Bunlara katılarak bir kağıt fiyat veritabanına erişebilir ve satın alma fiyatlarını gerçek zamanlı olarak görüntüleyebilir ve bunları hesaplama süreçleriniz için kullanabilirsiniz. Kriz zamanlarında, bir satın alma grubunun üyeleri, kağıt endüstrisi ile satın alma grubu arasındaki istikrarlı ilişkiden de yararlanır ve tedarik darboğazları zamanlarında malları hızlı bir şekilde teslim alma şansına sahip olurlar.

İpucu 2: Daha düşük güç tüketimi

Modern makinelere, özellikle de dijital baskı makinelerine yatırım yapmak, yukarıdaki örnekte görüldüğü gibi malzeme ve kağıt tasarrufu yapmanın bir yoludur. Örneğin, yeni baskı makinelerinde kağıt türünü ve ağırlığını otomatik olarak algılayan ve çok fazla mürekkep uygulamaktan kaçınmak için doğru ayarları güvenilir bir şekilde yapan medya sensörleri bulunur. Buna ek olarak, yeni baskı makineleri gelişmiş çevre dostu olma özelliği sunuyor ve daha düşük güç tüketimiyle çalışıyor.

İpucu 3: Üretim sürecindeki verimsizliklerin kontrolü

Ancak mutlaka yeni ekipman satın almak zorunda değilsiniz. Bazen süreçleri dijitalleştirerek daha verimli bir şekilde yapılandırmak daha akıllıca olabilir: üretim sürecindeki iş akışlarını gözden geçirin ve baskı yolculuğunu uçtan uca yeniden düşünün. Özellikle otomatik baskı üretimi somut, ölçülebilir faydalar sağlar. Bunlar arasında düşük israf ve minimum hazırlık süreleri yer alıyor.

Birçok şirketteki planlama süreci, kısa vadeli teslim tarihleri ve sürekli iş ayarlamaları ile karakterize edilir. Optimize edilmiş hazırlık süreleri ile üretim planlaması yapmak pek mümkün değildir. Sonuç, çifte kurulum maliyetidir. Eğer matbaacılar işleri sipariş verme ve planlamadan üretim sırasının uygulanmasına kadar dijital bir süreç zinciri üzerinden organize ederlerse, idari çabayı azaltabilirler. Yeni siparişler zaman kontrollü olarak otomatik olarak planlanabilir ve dinamik optimizasyon, hazırlık süresi açısından optimize edilmiş bir üretim sırasını otomatik olarak hesaplar.

Yapılacaklar:

- İş akışı çözümlerinin tanımı

- Renk yönetimi vb. gibi otomatik baskı öncesi unsurların tanımlanması

- Entegre kalite yönetimi

- ERP sistemine entegrasyon

- İnsan müdahalesi olmadan PDF iş akışı - ister uzun ister kısa süreli olsun, farklı alt tabaka türleri veya farklı formatlar

PP (Üretim Baskısı) ve IP (Endüstriyel Baskı) olmak üzere her iki disiplinde de modern iş akışı entegrasyon seçenekleri geliştirebilirsiniz.

İpucu 4: Çevik baskı

Ani değişikliklere hızlı tepki verebilme yeteneği pandemi ile birlikte daha da önemli hale geldi. Geleneksel üretimde, büyük sipariş miktarları, büyük stoklar ve uzun teslim süreleri ciroya katkıda bulunur. Ancak, kağıt teslim edilmediğinde sistem savunmasız kalır.

Hızlı bir şekilde teslim edilen küçük miktarlarda sipariş verme imkanı, işinizde devrim yaratır. Geçmiş verilere dayanan ve stoklama gerektiren satış tahminlerine güvenmek yerine, matbaacılar minimum envanter tutabilir ve gerçek talebe göre ikmal yapabilir. Çevik şirketler, tahminlere güvenmek yerine talep üzerine üretim yoluyla trendlere yanıt verme konusunda çok daha iyi bir imkana sahiptir. Buna ek olarak, yalnızca ihtiyaç duyulanlar basılır - bu da çevre üzerindeki yükü azaltır.

İpucu 5: Sıcak tutkal yerine soğuk tutkal

Kataloglar ve broşürler için hotmelt veya PUR yapışkanlı ciltler çok sürdürülebilir değildir: yapışkanın ısıtılması çok fazla enerji gerektirir ve çevreye ve çalışanlara zarar verebilecek zehirli dumanlar çıkarır. Özellikle küçük baskı adetleri için enerji ve temizlik maliyetleri, üretim çabasına göre aşırıdır. Ayrıca, zımbalama etkisi nispeten büyük miktarda yapıştırıcıya ihtiyaç duyar, bu nedenle çok fazla malzeme tüketir. Öte yandan soğuk tutkalın uzun süre veya sürekli ısıtılması gerekmez. Bu da geleneksel üretime kıyasla %50'ye varan enerji tasarrufu sağlar. Soğuk tutkal ayrıca %50'ye kadar su bazlıdır - çevre için iyidir.

Ekonomik üretim baskısı konusunda daha fazla bilgi için buraya tıklayın:

KONICA MINOLTA, MÜŞTERİLERİN VERİMLİLİĞİ YENİDEN DÜŞÜNMELERİNE YARDIMCI OLMAK İÇİN ACCURIOPRINT 850I/950I SERİLERİNİ PİYASAYA SUNDU.
BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Avrupa Tedarik Zinciri Yasası hakkında şimdi bilmeniz gereken her şey

Yakında yürürlüğe girecek olan Avrupa Tedarik Zinciri Kanunu, tedarikçilerin...

BASKI BENİM İŞİM
22.05.2023
BİZDEN SİZE: