PERFORMANS VE HAREKET

Gölgede kalan bir varlıktan en iyi performansını gösteren bir varlığa: Kurum içi baskı departmanları nasıl büyüyor?

Bazı kurum içi baskı departmanları sadece işlerini yapıyor. Ancak bir strateji geliştirmeleri ve yeni çözümler sunmaları halinde beklentileri parlak.

08.08.2023
4 dakika 4 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Bazı kurum içi baskı departmanları kendi maliyet merkezlerine sahip kâr merkezleridir ve hatta üçüncü taraflara hizmet sunarlar. Diğerleri ise kurumlarına katma değer sağlayamadıkları için kendilerini haklı çıkarma baskısı altındadır. Konica Minolta uzmanları, Merkezi Reprografi Departmanlarının (CRD'ler) başarılı iş modellerini nasıl geliştirdiklerini ve kendilerini karmaşık baskı çözümlerinin maliyet tasarrufu sağlayan sağlayıcıları olarak nasıl kurduklarını gösteriyor.

Birçok kurumda, kurum içi baskı departmanları yetkinlik ve hizmet merkezlerine dönüştü. Bunun arkasındaki stratejiler nelerdir, başarı için reçeteler nelerdir ve kurum içi baskı departmanlarını geleceğe hazırlamak için somut eylem önerileri nelerdir?

1. İnisiyatif alın, strateji belirleyin!

Genel olarak, birçok kurum içi baskı departmanı net iş modellerinden, kuruma entegrasyondan ve kurum içi baskı stratejisinden yoksundur. Bu nedenle ilk adım inisiyatif almaktır. Kurum içi baskı departmanları kendilerini ciddiye almalı ve önemli hale getirmelidir. Her şeyden önce, yönetim tarafından görünür olmalı ve personel sorunları, ekipman eksikliği, çok az teklif ve dolayısıyla çok az sipariş döngüsünden kurtulma kararlılığına sahip olmalıdırlar.

2. Yönetim desteğini güvence altında tutun

Modern kurum içi baskı departmanları yeni bir çığır açmak, baskı tekliflerini genişletmek ve tek bir kaynaktan hizmet ve çözümler sunmak için gerekli itici güce sahiptir. Ancak kurum içi baskı departmanlarının başarılı olabilmesi için yönetimin desteğine ve hedef belirlemesine ihtiyaçları vardır. Kurum içi baskının önemi burada kesin olarak tanımlanmalıdır. Ne de olsa, yeni baskı personeli, donanım veya yazılım için yatırım kararları nihai olarak burada alınmaktadır. Yönetim ayrıca uzman departmanların baskı işlerini sadece kurum içinde yaptırmalarını şart koşabilir. Yönetimle iletişimi başlatın ve bakım sözleşmelerinin yenilenmesi gibi durumları kullanın.

3. Baskı işini genişletin, yeni görevler arayın

Personelinizle kurum içi baskı departmanlarının güçlü ve zayıf yönleri hakkında konuşun. Yeni stratejiler ve teklifler oluşturmak için mevcut deneyimlerden yararlanın. Ayrıca personelin zayıf yönlerini ve bir şeyler öğrenme ve yeni beceriler edinme konusundaki istekliliğini de analiz edin. Bu bulgulara dayanarak, kurum içi baskı departmanı portföyü için yeni teklifler geliştirilebilir. Baskı hazırlama, baskı öncesi broşür tasarımı gibi... Böylece kurum içi baskı departmanı, örneğin pazarlama departmanı için tercih edilen bir hizmet sağlayıcı haline gelebilir.

4. Müşteri ihtiyaçlarına odaklanın

Kurum içi baskı departmanları, dahili bir kaynak olarak müşteri odaklılığı genellikle hafife alırlar. Ancak müşterilerin ihtiyaçlarının tam olarak ne olduğunu ve kurum içi baskı departmanlarını nasıl algıladıklarını bilmek çok önemlidir. Tüm hizmet yelpazesini biliyorlar mı, uygulamadan memnunlar mı ve müşterileriniz hangi yeni hizmetleri istiyor? Kurum içi baskı departmanlarında müşteri danışmanlığı da ihmal edilmemelidir; aksine, bu çok temel bir unsurdur. Müşteri odaklı danışmanlık ve çözüm odaklı uygulama, daha fazla hizmet satmak ve uzun vadeli müşteri sadakati yaratmak amacıyla tüm işler için farklı süreçler ve somut iyileştirmeler önermeyi içerir.

5. Dahili bir hizmet sağlayıcının avantajlarını pazarlayın

Hız, kullanılabilirlik, esneklik, doğrudan yaklaşım ve kurumsal tasarım (CD) bilgisinin yanı sıra gizli bilgilerin yasalara uygun şekilde işlenmesi, kurum içi bir baskı departmanlarının harici baskı hizmeti sağlayıcılarına göre avantajlarından sadece birkaçıdır. Buna ek olarak, özellikle daha küçük baskı işleri için maliyet tasarrufu ve tek bir kaynaktan çok sayıda hizmet sunma imkanı, müşterilerin farklı hizmet sağlayıcılarla çalışmak zorunda kalmaması nedeniyle masrafları en aza indirir.

Bu noktalar ve tüm hizmet portföyü kurum içi baskı departmanları tarafından kurum içinde iletilmeli ve tanıtılmalıdır. İlgili departmanları üretim olanakları, kapasiteler ve yeni çözümler hakkında bilgilendirin. Bunu yaparken bireyselliğinizi ve danışmanlık gücünüzü gösterin ve aynı zamanda teknik yaratıcılığınızı ön plana çıkarın.

6. Web mağazaları ve otomasyon oluşturun

Bir web mağazası, yeni müşteriler çekmek ve müşteri sadakati oluşturmak için çok önemlidir. Bu, kurum içi baskı departmanlarını gerçek bir hizmet merkezine dönüştürür. Böyle bir internetten baskı mağazası, aynı sektördeki daha küçük kurumlar veya kamu sektöründeki diğer belediyeler gibi dış müşterileri kazanmak için de ön koşul oluşturur.

7.  Doğru BT konseptleri

Bir web mağazasını entegre ederken ve diğer birçok otomasyon projesinde, doğru BT konseptleri çok önemlidir. Aksi takdirde, web mağazaları güvenlik nedenleriyle hayata geçirilemez ve çok önemli projeler BT kısıtlamaları nedeniyle başarısız oldukları için deneme aşamasında takılıp kalır. Bu nedenle, BT departmanı veya kurum içi BT yönetimi ile erken koordinasyon, geleceğe dönük kurum içi yazıcılar için iş açısından kritik öneme sahiptir.

8. Pazara kulak verin: bulut baskı gibi yeni kavramlara açık ve proaktif olun

Piyasa trendlerini sürekli takip edin. En son ne çıktı? Kurum içi baskı departmanınız nereye odaklanabilir? Örneğin başarılı bir kurum içi baskı departmanı, çok yüksek güvenlik standartları içeren kendi bulut çözümünü oluşturdu. Bu sayede birçok dahili müşteri kazandılar ve sipariş hacimlerini muazzam ölçüde artırdılar. Böyle bir çözüm aynı zamanda dış müşteri edinme fırsatlarının da önünü açıyor.


Sonuç: Kurum içi baskı departmanlarının gelecekteki yaşayabilirliği, iç müşterilerinin kalite ve hizmet gereksinimlerini karşılayarak değerlerini koruma veya artırma becerilerine bağlıdır.

Konica Minolta, her büyüklükteki kurum içi baskı departmanına tavsiyelerde bulunur ve onlara bireysel başarıya ulaşmanın yollarını gösterir. Bir düşünce lideri olmanız için sizi destekliyoruz. Yöneticilerle birlikte, müşterilerinin kalite ve hizmet gereksinimlerini karşılayarak ve aşarak CRD'lerin değerini artırıyoruz. Konica Minolta ile baskı hizmetlerinizi ve verimliliğinizi artırın.

Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi "Matbaalarda çeşitlilik nasıl sağlanır - daha fazla başarı ve büyüme için 7 ipucu" başlıklı blog yazımızda bulabilirsiniz.
BİZDEN SİZE: