TİCARİ BASKI

2024'te dijital baskıyı şekillendiren trendler

Dijital baskının ilerleyişi artık durdurulamaz. 2024 yılı baskı endüstrisi için bunu ve daha fazlasını vaat ediyor.

05.01.2024
3 dakika 3 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Ticari baskı ve ambalajda dijital dönüşüm hızla devam ediyor ve bu durum dijital baskı ekipmanı satışlarının üç yıldan kısa bir süre içinde ilk kez analogu geçmesini bekleyen bir büyüme ortamında gerçekleşiyor.

Smithers'ın 2028'e Kadar Küresel Baskı Ekipmanları Pazarlarının Geleceği raporuna göre, inkjet ve toner dijital baskı ekipmanı satışlarının 2026 yılına kadar analogların önüne geçeceği tahmin ediliyor. 2022 yılında dijital baskı makineleri, 5,5 milyar dolarlık değeriyle baskı ekipmanlarının neredeyse üçte birini oluşturuyordu. Tahmin süresinin sonunda bu büyüme 5,9 milyar dolara ulaşacak.Smithers, daha fazla işin ofsetten uzaklaştığını gösteren talebe yönelik trendlere işaret ediyor. Bunlar arasında hız ve kalitede iyileştirmeler, daha fazla kişiselleştirme ihtiyacı, değişken veri baskısı ve daha kısa çalışma komisyonları yer alıyor. Operasyonlar ayrıca daha az manuel süreç, daha fazla otomasyon ve daha az malzeme atığı içeren son teknoloji, çevre dostu isteğe bağlı yazıcı teknolojisine yatırım yapmaya da yönelecek.

Pandeminin hızlandırdığı, dijital baskı ve ambalaj teknolojisinin kaydettiği yenilik ve ilerleme ile ticari baskı endüstrisi tarafından yaygın olarak benimsenmeye devam etmesi, drupa'da derinlemesine incelenecek birçok şekillendirici trend ve konu arasında yer alacak. Diğer konular da muhtemelen şunları içerecek:

  • Avrupa Birliği'nin sera gazı emisyonlarını ve biyoçeşitlilik kaybını azaltmayı amaçlayan ormansızlaştırmaya karşı ürünler yönetmeliği. Bu düzenleme, ilk olarak Dünya Ormanlarının Korunması ve Onarılması için AB Eyleminin Hızlandırılmasına ilişkin 2019 Komisyon Tebliği'nde özetlenen ormansızlaşma ve orman tahribatıyla mücadeleye yönelik daha geniş bir eylem planının parçasıdır. Haziran 2023'ün sonunda yürürlüğe girecek olan bu plan, ahşap (kereste) ve ondan yapılan kâğıdı kapsamaktadır. Operatörlerin/tüccarların uyum için 18 ayı var.
  • Baskı süreçlerini kolaylaştırmak ve optimize etmek ve pazarlama karmasının ölçülebilir bir unsurunu sağlamak için yazılım, donanım ve verileri entegre eden programatik baskı. Kanıtlanmış yatırım getirisi sağlayarak baskı endüstrisini dönüştürme potansiyeline sahiptir. Bireyselleştirilmiş baskının duygusal etkisini dijital pazarlamanın hızlı etkisi ile birleştirme becerisine olan ilgi giderek artıyor.Pandeminin ardından ticari baskı alanında kalifiye işgücü eksikliği, önemli sayıda deneyimli baskı çalışanının erken emekli olmasına yol açtı. Ayrıca daha fazla çalışanın evden çalışma isteği de kalifiye işgücü eksikliğine katkıda bulunuyor. Bu durumun, cazip eğitim programları, sürekli personel gelişimi ve iş-yaşam dengesinin sağlanması için daha fazla taahhüt ve finansman ile ele alınmasını bekliyoruz. Genç yetenekleri işe almak ve eğitmek de burada bahsettiğimiz gibi ödüller kazandırabilir.

Endüstri 5.0 ve insanların işyeri süreçlerini geliştirmek için ileri teknoloji ve yapay zeka destekli robotlarla birlikte çalıştığı yeni sanayileşme aşaması... Bu, insan merkezliliği Endüstri 4.0'a geri getirecek ve sürdürülebilirliğe daha fazla odaklanmayla birlikte daha fazla esneklik sağlayacaktır. 

Tüm bu trendlerin önümüzdeki 12 ay boyunca sektörün gelişimini etkilemesi bekleniyor.
BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Genç yetenekleri işe alın - ve onları kendiniz eğitin!

Kendi çalışanlarınızı eğiterek ve geliştirerek kalifiye eleman açığını...

TİCARİ BASKI
02.10.2023

Dijital baskının evrimi ve Konica Minolta'nın 150 yılına bir bakış

Kaç şirketin 150 yıldır varlığını sürdürdüğünü biliyorsunuz? Konica Minolta...

TİCARİ BASKI
27.11.2023

Dijital baskı süreçlerinin verimliliğinden nasıl faydalanılır?

İşin yapılmasından malzemelerin siparişine ve bitmiş paketlenmiş baskı...

TİCARİ BASKI
19.01.2024
BİZDEN SİZE: