TİCARİ BASKI

Endüstri 5.0: Odak noktası insanlar

Dijitalleşme şirketleri daha verimli hale getiriyor. Endüstri 5.0 baskı çalışanlarını merkeze koyuyor. Gelecek açık bir ekosistemde yatıyor.

30.05.2023
4 dakika 4 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Endüstri 5.0'ın baskı öncesinden sonlandırmaya kadar süreçleriniz üzerinde pek çok etkisi olabilir. En büyük zorluk, verimsizliğin nerede yattığını ve çalışanların nasıl rahatlatılabileceğini bulmaktır. Değer zinciri boyunca açık bir ekosistem bir çözümdür. Konica Minolta'nın proje yönetimi ve doğru iş ortaklarıyla baskı şirketlerini nasıl desteklediğini okuyun.

Konica Minolta Endüstriyel Baskı Başkanı Sacha-Vittorio Paolucci'nin makalesi

Endüstri 4.0 olarak da bilinen dijitalleşme, yönetimden el sanatları işletmelerine ve matbaa şirketlerine kadar tüm sektörler için büyük fırsatlar sunuyor. Endüstri 4.0 hizmet ve üretimi BT ile birleştiriyor. Müşteri verilerini, tedarikçileri, ürünleri ve makineleri birbirine bağlar. Matbaalar süreçlerini optimize edebilir ve örneğin müşterilerinin sorunlarını erken bir aşamada çözen ürün ve hizmet yenilikleri sunmak için verilerden yararlanabilir.

Endüstri 5.0 insanlara odaklanıyor

Endüstri 5.0 bu fikri bir adım öteye taşıyarak insanları merkeze koyuyor. Yeni teknolojilerin çalışanları nasıl destekleyebileceği ve işleri nasıl kolaylaştırabileceği, sıkıcı görevlerin yapay zeka tarafından nasıl devralınabileceği ve çalışma süresinin yaratıcı görevler için nasıl giderek daha fazla kullanılabileceği ile ilgilidir. 

Çözüm, iş süreçlerini daha verimli hale getirmek için verileri akıllıca kullanma sanatında yatıyor. Süreçler kolaylaştırılabilir veya daha katma değerli hale getirilebilir:

  • Baskı işleri daha hızlı ve daha verimli bir şekilde işlenebilir. 
  • Satın alma otomatik hale getirilir, böylece kimse yeniden kağıt veya yeni toner sipariş etme konusunda endişelenmek zorunda kalmaz. 
  • Faturalama baskı işinin sonunda otomatik olarak yapılır ve bu da kaynak tasarrufu sağlar. 
  • Veriler, müşterilere tavsiyelerde bulunurken satışları artırmaya yardımcı olur. 
  • Çalışanlar daha az rutin iş yapar ve yaratıcı işler için zamanları olur. 

Her baskı işletmesinin hedefi, baskı işinin alınmasından teslimata ve faturalandırmaya kadar uçtan uca dijitalleşme olmalıdır.

Konica Minolta, Endüstri 5.0'a giden yolda müşterilerini sistematik bir yaklaşımla destekliyor. Konica Minolta ekibinin misyonu, baskı şirketlerini dinlemek, mevcut durumlarını tanımlamak ve önümüzdeki birkaç yıl içinde nasıl bağlantı kurabileceklerini ve beş ila on yıl içinde nerede olmak istediklerini öğrenmektir. Müşterilerimizin bu hedefe ulaşmalarına yardımcı olmak için bir ortak olarak orada olmak istiyoruz. Verimli ve sürdürülebilir üretim kapasitesi sağlamak ve müşterilerimiz için esneklik ve büyüme sağlamak için müşterilerimizin üretim stratejilerine odaklanıyoruz. Bu nedenle odak noktamız artık Konica Minolta'nın bir baskı teknolojisi sağlayıcısı olarak neler yapabileceği değil. Her seviyedeki baskı işletmesinin ortağı olmaya ve Endüstri 5.0'a giden yolda sizinle birlikte ilerlemeye odaklanıyoruz.

Açık standartlar ve otomatikleştirilmiş iş akışları

Bu nedenle Konica Minolta, süreçleri ve açık teknolojiyi uygulamak için bir temel olarak sistematik, stratejik ve standartlaştırılmış bir yapı oluşturmak için çalışıyor. Kısacası, baskı endüstrisinin daha fazla uygulamaya açık bir ekosisteme ihtiyacı var - tıpkı Android'in akıllı telefon dünyasındaki uygulamalara açık olması gibi. Bu nedenle Konica Minolta, diğer baskı şirketlerinden farklı olarak açık standartlara ve API'lere bağlıdır.

Günümüzde baskı, yeni bir makine satın almaktan çok daha fazlası anlamına geliyor. Baskı öncesinden baskı sonrasına, back office, satış ve aksesuarlara kadar tüm üretim zincirindeki süreçlerle ilgilidir.  Eskiden basılı sayfalar açısından düşünürdük. Bugün ise kalıpla kesilmiş, altın kaplanmış, monte edilmiş ve mümkün olan en kısa sürede teslim edilmiş bitmiş ürünler olarak düşünüyoruz.

Letterpress ve talep üzerine etiket baskılama için açık ekosistemler  

Bir baskı şirketini Endüstri 5.0'a taşımak kolay değildir - özellikle de kapalı sistemlere alışkın bir sektörde. Ancak çağımızın zorluklarının üstesinden gelmek için platform fikri doğru çözümdür.  

Bu nedenle Konica Minolta, hem baskı öncesi hem de baskı sonrası alanında 15 yıldan fazla kapsamlı uzmanlığa sahip mevcut iş ortaklarını bir araya getiriyor. Uzun yıllara dayanan bilgi birikimine sahip ortaklarımızdan yararlanıyor ve onları genel yüklenici olarak Konica Minolta ile bir araya getirerek el ele çalışan farklı çözümlerden oluşan bir paket oluşturuyoruz. Baskı şirketleri için bu, uzun vadeli bir ortaklık ve Endüstri 5.0'a giden yolda özel yaklaşımlar anlamına geliyor. 

Bunu yapmak için Konica Minolta, etiketler için, kitap yayıncıları ve Talep Üzerine Kitaplar için, Talep Üzerine Etiket için ve verimli bir uçtan uca yaklaşımı destekleyen ambalaj için farklı ekosistemler düşünüyor.

Çalışanları motive etme ve elde tutma

Ancak uçtan uca yaklaşım sadece verimliliği artırmakla kalmıyor. Yeni iş akışları personel eksikliğine de yardımcı oluyor. Birçok baskı şirketi yetenekli insanları ihmal etti ve onlara manuel, tekrarlayan, neredeyse sıkıcı görevler verdi.  Sonuç olarak, nitelikli insanları elde tutmak zorlaşıyor. Çalışan sadakati azalıyor - sonuç olarak baskı pazarında büyük bir iş atlaması yaşanıyor.  

Buna ek olarak, COVID-19 iş-yaşam dengesinin önemi konusunda insanların daha bilinçli olmasını sağladı. Bu nedenle tüm baskı sektörünün işi yeniden daha ilginç ve yaratıcı hale getirmesi, yetenekleri baskı sektörüne çekmek için işbirliğini teşvik etmesi ve hem PP hem de IP tarafında insan faktörünü dikkate alması gerekiyor. Yapay zeka, IoT sensörleri ve robotik, endüstriyel süreçlerin daha da verimli hale getirilebileceği anlamına geliyor. Bu süreçte insanların rolü de değişecek, rutin işlerden uzaklaşarak programlama ve teknolojileri izleme gibi daha karmaşık görevlere yönelecekler. Endüstri 5.0 tam olarak bunu yapıyor.

BİZDEN SİZE: