TİCARİ BASKI

Genç yetenekleri işe alın - ve onları kendiniz eğitin!

Kendi çalışanlarınızı eğiterek ve geliştirerek kalifiye eleman açığını kapatın. Yetenekleri ve en iyi performans gösterenleri uzun vadede nasıl elde tutacağınızı öğrenin.

02.10.2023
2  dakika 2  dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Dijital baskı sektöründe, en yeni süreçleri ve prosedürleri bilen çalışanlara olan talep yüksektir. Ancak en iyi beyinlere sahipseniz, yeni teknolojiler de dahil olmak üzere müşterilere yetkin bir şekilde tavsiyelerde bulunabilir ve onları elinizde tutabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz: Genç yetenekleri işe alın ve onları kendiniz eğitin. Bu şekilde nitelikli bir işgücü oluşturabilir ve uzun vadeli büyüme ve başarı için temel oluşturabilirsiniz.

Çalışanlarınızın körelmesine izin vermeyin! Onlara kapsamlı eğitim ve gelişim fırsatları sunun. Bu, işletmenizi en ileri seviyede tutar ve müşterilerinize en son teknolojileri ve çözümleri sunmanıza olanak tanır.

Eğitim ve gelişim çok önemlidir

İşte iş başında beceri eğitimi için en önemli hususlar:

1. Yapılandırılmış bir eğitim programı oluşturun: teknoloji, yazılım, ekipman kullanımı ve üretim süreçleri dahil olmak üzere dijital baskının temel yönlerini kapsayan açıkça tanımlanmış bir müfredat geliştirin. Uygulamalı oturumlar, iş gölgeleme veya mentorluk sunarak öğrenmeyi çeşitlendirin. mentorluk.

2. Genç yetenekleri fonksiyonlar arasında dağıtın:  Stajyerlerin ve stajyerlerin şirketinizin farklı departmanlarından geçmesine izin verin. Bu şekilde, tüm dijital baskı ekosistemi hakkında sağlam bir anlayış geliştirmiş olursunuz.

3. Sürekli öğrenmeyi teşvik edin: Dijital baskı teknolojileri hızla gelişiyor, bu nedenle sürekli öğrenme kültürünü teşvik etmek önemli. Geleceği giderek daha fazla şekillendiren yapay zeka teknolojileri de dahil olmak üzere güncel kalmak için stajyerleri sektör konferanslarına katılmaya, çevrimiçi kurslara katılmaya ve ilgili sertifikaları almaya teşvik edin.
 

Yetenekleri motive edin ve elde tutun

Özenle eğitilmiş yetenekli ve yüksek vasıflı çalışanlarınızın şirkete sadık kalmasını istiyorsanız, büyümeyi, bağlılığı ve iş memnuniyetini teşvik eden bir ortam yaratmalısınız. Bunu yapmak için, bu stratejilerin etkili olduğu kanıtlanmıştır:

4. Net bir kariyer yolu çizin: Çalışanlarla birlikte, bireysel hedefler ve isteklerle uyumlu şeffaf bir kariyer planı tasarlayın. Kariyer gelişimini düzenli olarak tartışın, hedefler belirleyin ve gelişim ilerlemesi hakkında geri bildirim sağlayın.

5. Destekleyici bir çalışma kültürünü teşvik edin: Ekip çalışmasına, yaratıcılığa ve yeniliğe değer verilen olumlu ve kapsayıcı bir çalışma ortamı oluşturun. Açık iletişimi teşvik edin Açık iletişimi teşvik edin, başarıları takdir edin ve işbirliği ve özerklik için fırsatlar sağlayın. Özellikle ekip kurma faaliyetleri çalışanların kendilerini değerli hissetmelerini sağlar. Çalışanların birbirleriyle etkileşim halinde olduğu bir şirket kültürü oluşturun. Departmanlar arası ilişkiler ve iletişim personel devrini azaltır ve yetenekleri korur.

6. Yeterli ücret ve yan haklar sağlayın: En iyi yetenekleri çekmek ve elde tutmak için rekabetçi maaşlar, performansa dayalı teşvikler ve kapsamlı yan haklar paketleri sunun. Sektör standartlarını karşılamak ve olağanüstü performansı takdir etmek için ücretleri düzenli olarak gözden geçirin ve ayarlayın.

7. İş-yaşam dengesini destekleyin: Esnek çalışma düzenlemeleri, sağlıklı yaşam programları ve kişisel gelişim fırsatları sunmak. İş-yaşam dengesinin önemini vurgulamak. Şirketinizin çalışanlarının refahına değer verdiğini gösterin.

Sonuç

Dijital baskı endüstrisindeki yetenek savaşında ayakta kalmak için önemli bir strateji, cazip eğitim programlarına ve bireysel kariyer adımlarının teşvik edilmesine olan bağlılığınızdır. Sürekli çalışan gelişimine ek olarak, prim programları, çocuk veya yaşlı bakımı gibi kişisel yaşam durumlarına uyum sağlamak ve son olarak modern çalışma ortamları tasarlamak da çalışanları elde tutmada önemli bir rol oynamaktadır.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinin

Doğru çalışanları nasıl çekebileceğinizi "Yetenekler Savaşı: Başarı için 7 Strateji" başlıklı makalemizde okuyabilirsiniz.

MAKALENİN TAMAMINI BURADAN OKUYUN
BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Baskı yüzeyleri- matbaalar için trendler ve fırsatlar

Inkjet baskı için çok çeşitli yazdırılabilir kağıtlar ve farklı baskı...

TİCARİ BASKI
15.02.2024

Web-to-print ile kalkış

Web-to-print artık bir seçenek değil, baskı hizmeti sağlayıcılarının sunmak...

TİCARİ BASKI
19.06.2023

Dijital baskının evrimi ve Konica Minolta'nın 150 yılına bir bakış

Kaç şirketin 150 yıldır varlığını sürdürdüğünü biliyorsunuz? Konica Minolta...

TİCARİ BASKI
27.11.2023
BİZDEN SİZE: