TİCARİ BASKI

Kâğıt üzerindeki somut "wow" etkileri

Spot vernik teknolojisi, ayrıntılı dokunsal ve görsel sonlandırma efektleri için fiyatları ve geri dönüş sürelerini azaltır.

01.11.2023
4 dakika 4 dakika
İÇİNDEKİLER
Dokunsal baskılar ve metalize yüzeyler duyguları uyandırır, anında duygusal bir tepki yaratır ve müşterilerinizin daha iyi satış yapmasına yardımcı olur. Göz alıcı sonlandırma tekniklerinin nasıl çalıştığını ve müşterileri bu teknikler konusunda nasıl heyecanlandıracağınızı buradan okuyun. Online bilgi selinde kaybolmak yerine baskı ürünlerinize bu şekilde dikkat ve ilgi çekebilirsiniz.

Siyah dantel örtülü bir şapka bir kitap kapağını süslüyor. Narin dantel süslemeler mat zemin üzerinde muhteşem bir şekilde parlıyor ve sanki kesilmiş gibi görünüyor - ilk dürtü: müşteriler yapıya dokunmak ve hissetmek için kitaba dokunmak istiyor. Duygulara ve hatta kitabı satın alma arzusuna yol açan duygusal bir deneyim. Joann Peck ve Jennifer Wiggins bu bağlantıyı araştırdı. ABD'li pazarlama profesörleri, dokunma hissi üzerine yaptıkları bir çalışmada, ilginç hissettiren ürün ambalajlarının satışları artırabileceğini gösterdiler.

Satış artışı, müşteri memnuniyetinin yanı sıra hem matbaacıların hem de marka sahiplerinin her zaman göz önünde bulundurduğu bir hedeftir. Şu anda, genç pazarlamacılar çevrimiçi süreçlere ve dijital içeriğe öncelik veriyor. Güçlü algoritmalar müşteri tepkilerini takip ettiği, etkileşimleri otomatik olarak başlattığı ve hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını ölçtüğü için bu meşru bir durum. Ancak bu dijital süreçlerin ötesinde, insanların katalogları karıştırmak ve broşür kapaklarına dokunmak isteyen hassas varlıklar olduğunu unutmamak önemlidir. Araştırmalar, insanlar bir ürünle ne kadar uzun süre vakit geçirirse, onu satın almakla o kadar çok ilgilendiklerini gösteriyor. Dolayısıyla, kalabalığın arasından sıyrılmak ve müşterileriniz arasında olağanüstü duyusal tepkiler elde etmek istiyorsanız, ambalajları, kitap kapaklarını ve hatta belirli durumlar için müşteri postalarını dokunsal özel efektlerle basmayı denemelisiniz.
 

Nişten çıkışın yolu

Baskı açısından, spot parlaklık, üç boyutlu baskı ve görsel metalik, parlak görünüm gibi dokunsal özel efektler bir süredir mümkündü. Ancak bunlar uzun bir süre premium segment için ayrılmıştı. Geleneksel üretim yöntemleriyle, abartılı yüzeyler genellikle verimsiz ve zaman alıcı olabiliyordu, bu nedenle, özellikle de son teslim tarihlerinin kısıtlı olduğu kısa süreli çalışmalar için bir hizmet olarak söz konusu değildi. Fransız MGI şirketinin yeni 3DJetvarnish dijital teknolojisi ile Konica Minolta, marka sahiplerine özellikle yaratıcı ve göz alıcı çözümler sunmak isteyen baskı hizmeti sağlayıcıları için artık sektörde devrim yaratıyor. Sonuç, ilk bakışta sıradan basılı ürün kalabalığından sıyrılan tamamen yeni, dokunsal bir deneyim. Aynı zamanda bu teknoloji, süslenmiş basılı ürünlerin dijital içerikle aynı ölçüde kişiselleştirilmesine de olanak tanıyor. Böylece, kişiselleştirilmiş paketler veya broşürler müşterinin dikkatini çeker ve tepkiyi en üst düzeye çıkarır.
 

Dokunsal ve çevre dostu metal efektler

Yeni teknoloji hassas spot vernikleme ile baskı yapar, belirli alanları vurgular ve 2D veya 3D efektler ekler. İşin sırrı, alt tabakaları vernikleme veya sıcak sarma için iyi hazırlamaktır. Korona ön işlemi bunun için uygundur. Örneğin folyolar üzerinde optimum ıslatma davranışı ve yeterince iyi mürekkep ankrajı sağlayan işlevsel bir katman oluşturur. Tasarıma bağlı olarak, UV kaplama pigmentleri seçici olarak katmanlar halinde uygulanır. Ne kadar çok vernik katmanı uygulanırsa, motifi hissetmek o kadar kolay olur. Örneğin Braille alfabesi için mümkün olan en yüksek sayıda yazdırılabilir katman elde edilir.Sıcak folyolarla uygulanabilen altın, gümüş ve diğer alaşım efektleriyle daha fazla karşılık elde edilebilir. Müşterileriniz folyo kelimesini duyduklarında çevre konusunda endişe duyabilirler. Konica Minolta tarafından kullanılan teknolojide folyolar basılı ürüne uygulanmaz: sadece metalize pigmentler için bir taşıyıcı görevi görürler. Sadece bu pigmentler verniğe aktarılır; folyo baskıda kalır ve geri dönüştürülür. Bu, metalizasyonun ne üretim sırasında ne de bitmiş baskı ürünlerinin atılması sırasında zararlı plastik atık üretmediği anlamına gelir.
 

Ek ücretler karşılığını veriyor

MGI baskı sonlandırmayı daha uygun fiyatlı hale getirdi - ve bu sadece üst düzey işler için geçerli değil. Yine de, standart baskılara kıyasla maliyet priminden ve daha uzun teslim sürelerinden çekinen müşteriler var. Druckpartner'ın Essen'deki bir çalışanı: "Müşterilerimizden biri kataloğunun daha uygun maliyetli serigrafi baskısına karar verdi. Biz de masrafları bize ait olmak üzere kapak için 3D lak kaplamalı bir numune ürettik. Müşteri bu tekliften o kadar etkilendi ki, serigrafi baskı makinesindeki tüm üretimi durdurdu ve basılı sayfaları MGI JETvarnish 3D Evolution'da bitirmemizi istedi," şeklinde konuşuyor.Bu örnek, baskı müşterilerinin olası etkileri görüp hissettiklerinde, yenilikçi yaklaşımı takdir ettiklerini ve bunun için bir prim ödemeye hazır olduklarını göstermektedir. "CMYK'nın Ötesinde: Dijital Baskıda Özel Efektlerin Kullanımı, Keypoint Intelligence" çalışmasında, Avrupalı baskı alıcıları, saf CMYK baskıya kıyasla dijital baskı geliştirmeleri için yüzde 89'a varan bir prim ödemeye istekli olduklarını belirtmiştir. POS'ta artan farkındalıktan baskı işletmeleri için daha yüksek değer yaratmaya kadar, iyileştirme baskı endüstrisi için bir kazan-kazan gelişmesidir.


Basılı ürünler kokar ve ses çıkarır mı?

Bir baskı hizmeti sağlayıcısı olarak rekabette öne çıkmak, müşterileri memnun etmek ve böylece yeni satış potansiyelinden yararlanmak istiyorsanız, dijital kaplama teknolojisini görmezden gelemezsiniz. Geleceğin ne gibi duygusal yenilikler getireceğini kim bilebilir: belki de yeni süreçler bir seyahat broşüründe dalgaları hışırdatacak ya da menülerdeki yemeklerin kokusunu alabileceğiz. Kulağa ütopik geliyor, ancak pek çok uzman dokunsal baskı hakkında böyle düşünüyordu.

Ambalaj üzerinde tüm duyulara hitap eden baskı geliştirme örneklerini burada görebilirsiniz. 

Druckpartner'da wow efektlerinin pratikte nasıl yaratıldığını burada öğrenin.
BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Web-to-print ile kalkış

Web-to-print artık bir seçenek değil, baskı hizmeti sağlayıcılarının sunmak...

TİCARİ BASKI
19.06.2023

Dijital baskı süreçlerinin verimliliğinden nasıl faydalanılır?

İşin yapılmasından malzemelerin siparişine ve bitmiş paketlenmiş baskı...

TİCARİ BASKI
19.01.2024

Maliyet kontrol yönetimi ile rekabette bir adım önde olun

Maliyet kontrol yönetimi önlemleri sayesinde baskı şirketleri maliyetlerini...

TİCARİ BASKI
01.02.2024
BİZDEN SİZE: