TİCARİ BASKI

Tüketiciler neden fiziksel kitapları tercih ediyor

İşe gidip gelirken sürükleyici bir hikayenin tadını çıkarmak, bilgimizi artırmak için yeni bir şeyler keşfetmek ya da günün sonunda iyi bir hikayeyle kıvrılmak. Okumak için bir araç seçmek söz konusu olduğunda, çoğumuz fiziksel kitapları seçeriz.

23.05.2024
4 dakika 4 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Fiziksel kitaplara olan sevgimiz sarsılmaz. E-Kitapların ve sesli kitapların büyümesine rağmen, biz hevesli okuyucuların çoğunluğu okuma deneyimimiz için bu ortamdan keyif almaya devam ediyoruz. Pew Araştırma Merkezi'nin yaptığı bir anket de bunu doğruluyor. ABD'li yetişkinlerin %65'i son 12 ay içinde basılı bir kitap okuduklarını söylerken, basılı kitapların okuma için en popüler format olmaya devam ettiğini ortaya koymuştur.

Son kitap endüstrisi rakamları da aynı fikirde. Statista, fiziksel kitap satışlarından elde edilen gelirin bu yıl 69,44 milyar ABD dolarına ulaşacağını, buna karşılık Kindle kitapları gibi e-Kitap satışlarından elde edilen gelirin sadece 14,61 milyar ABD doları olacağını öngörüyor. Kullanıcı başına ortalama gelir de ilginçtir. Fiziksel kitaplar için bu rakamın 2029 yılına kadar 37,95 ABD dolarına ulaşması beklenirken, e-kitaplar için bu rakam sadece 14,18 ABD dolarıdır.
Okuyucuların fiziksel ciltli, yumuşak kapaklı veya ders kitaplarını tercih etme olasılığı daha yüksek olmakla kalmıyor, bu dijital çağda bile bunu yaparken daha fazla harcama yapmaktan mutluluk duyuyoruz.

Basılı kitaplarda ne var?

Birçok kişinin e-Kitaplar yerine bu formatı tercih etmesinin birkaç nedeni vardır. Bunlar şunları içerir:
Geleneksel bir kitapla etkileşim kurmak okuyucu için keyiflidir. Bir kitabı elimize aldığımızda ve sayfalarını çevirdiğimizde, bariz görme duyusunun yanı sıra koku, dokunma ve işitme duyularımızı da devreye sokarız. Eski kitapların, kağıttaki kimyasal bileşiklerin parçalanmasından kaynaklanan vanilya çiçeği ve badem notaları içeren tatlı bir kokusu vardır, yeni yayınlar ise zengin, taze mürekkep aromasına sahiptir. Bu nedenle kitapçı ve kütüphaneleri ziyaret etmek çok keyifli bir dokunsal deneyim olabilir. Duyuların çoklu aktivasyonu e-okuyucuların başaramayacağı bir şeydir.
Okuyucunun öğrenmesine yardımcı olurlar ve akılda kalıcıdırlar. Birkaç yüz veya daha fazla kelimeden oluşan metinleri okurken, öğrenme genellikle kağıt üzerinde olduğunda ekrandan daha başarılıdır. Bir çalışmada, araştırmacılar 3 ve 4 yaşındaki çocukların ebeveyn gibi bir yetişkinle kitap okuduklarında, sesli kitap dinlediklerinde veya dijital bir uygulamadan okuduklarında olduğundan daha fazla beynin dil bölgelerinde aktivasyon olduğunu bulmuşlardır. Bir iPad'den okuduklarında ise aktivasyon daha düşüktü. Başka bir çalışmada, 8 ila 12 yaşındaki çocukların MRI taramaları, kağıt kitap okumaya daha fazla zaman ayıranlarda, zamanlarını ekranlarda geçirenlere göre daha güçlü okuma devreleri olduğunu göstermiştir. Daha büyük öğrenciler için, önemli araştırmalar ekrandan okuduklarında anlamanın zarar gördüğünü göstermektedir. 2019 yılında 33 farklı çalışma üzerinde yapılan geniş bir analiz, öğrencilerin kağıttan okuduklarında daha fazla bilgilendirici metin anladıklarını göstermiştir. Araştırmacılar bunun nedeninin, içeriği kağıt üzerinde okumanın daha fazla dikkat ve odaklanma gerektirdiği için materyalin daha derinlemesine işlenmesine olanak sağlaması olduğuna inanıyor.Dijital detoksu teşvik edin. Dijital detoks, akıllı telefonlar, televizyonlar veya bilgisayarlar gibi teknik cihazlarla etkileşime girmediğimiz bir zaman dilimidir. Öğle yemeği molaları verebilir ya da yatak odalarımızı teknolojiden arındırabiliriz. Harvard Tıp Fakültesi'nin araştırmasına göre ikinci yöntem okuyucu için çok faydalı olabilir. Uyumadan önce telefonlarımız, dizüstü bilgisayarlarımız, tabletlerimiz ve televizyonlarımızdan gelen mavi ışıkların melatonin üretimini, uyku kalitesini ve ruh halini bozabileceği belirtiliyor. 
Basılı kitapların görünümü, hissi ve kokusu, akılda kalıcılıklarıyla birlikte e-kitap tüketimiyle boy ölçüşemez gibi görünüyor. Ayrıca daha fazla bilgi edinmemize, okuduklarımızı daha iyi hatırlamamıza ve giderek daha fazla çevrimiçi hale gelen bir dünyada elektronik cihazlarla bağlantımızı kesmemize yardımcı olurlar.

Talep üzerine kitap basımı

Kağıt kitaplara olan sevgimizi teşvik etmek, baskı hizmeti sağlayıcılarına bir dizi fırsat sunuyor. Kitapların üretim şekli evrim geçirerek dijital teknolojiler için yeni yayıncılık olanaklarının önünü açmıştır. Talep üzerine baskı üretimini desteklemek için giderek daha fazla kullanılıyorlar. Aslında IT Strategies, kitap baskısının üretim inkjeti için en hızlı büyüyen uygulama olduğunu bildirmiştir.
Talep üzerine baskı, kitap üretmek için daha sürdürülebilir ve erişilebilir bir yol sunarak yayıncılık endüstrisi için bir oyun değiştirici haline geldi. Kendi kendine yayınlamak isteyen yazarlar, riski azaltmak isteyen küçük veya yeni yayınevleri veya daha küçük ilk baskılar veya yeniden baskılar üretmek isteyen daha büyük matbaalar için idealdir.Geleneksel yayıncılıkta yayıncıların bir kitaptan kaç adet basacaklarını önceden belirlemeleri gerekiyordu. Bu durum riskli olabilir ve kitapların planlandığı gibi satılmaması halinde önemli mali kayıplara yol açabilirdi.
Talep üzerine baskı ile:
  • sadece sipariş edilenler basılır - tahminler ve aşırı üretim potansiyeli ortadan kalkar,
  • satılmamış envanterin depolanmasına ve israf edilmesine de gerek yoktur,
  • maliyetler her bir kopyanın fiyatına entegre edilebilir,
  • büyük yatırımlara gerek kalmadan yayınlanabilmektedir.
Talep üzerine baskı yeni bir iş akışı getirerek daha akıcı bir süreç sunuyor. Bir kitap yalnızca sipariş edildiğinde basılır. Ayrıca kitaplar doğrudan müşteriye gönderildiği için daha hızlı geri dönüş süreleri vardır. Süreç, piyasa talebindeki dalgalanmalara daha çevik bir şekilde yanıt verebilir.
Büyük firmaların finansal kaynaklarına sahip olmayan küçük yayınevleri için pazarda rekabetçi olmak daha kolaydır. Ön maliyet yoktur, riskler azalır, daha geniş bir başlık yelpazesini yönetebilir, kendi kendine yayıncılığı destekleyebilir veya kitlesel pazar çekiciliği olmayan ancak yine de tutkulu bir okuyucu kitlesine sahip kitapları basabilirler. Son kullanıcıya daha yakın bir yerde baskı yapmak nakliye maliyetlerini ve yayıncının karbon ayak izini de azaltabilir.

Talep üzerine baskı pazarındaki payınızı güvence altına alın

Baskı hizmeti sağlayıcıları, aşağıdakileri sağlayan bir hizmet sunmayı düşünmelidir:
Baskı Kalitesi: Yüksek çözünürlüklü, canlı renkli baskı veya siyah-beyaz yayınlar için lüks bir gri tonlama sağlayın.
Özelleştirme: Tasarım, baskı malzemesi seçimi, boyut veya kapaklarda çeşitli geliştirmeler ve varyasyonlar sunarak yayınların öne çıkmasına ve dikkat çekmesine yardımcı olun.
Hız: Zamanında teslimatı ve donanım ve yazılım çözümlerinizin nasıl daha hızlı ve verimli bir süreç sağlayabileceğini düşünün.
Sürdürülebilirlik: Çevresel etkiyi azaltan mürekkep ve kağıt seçenekleri sunun. Ayrıca, üretimlerinde ve operasyonlarında sorumlu bir yaklaşıma sahip teknolojileri benimseyin.Bu da onları yayınevleri ve kendi yayınını yapan yazarlar için tercih edilen ortak haline getirecektir.
Bu unsurların sunulmasını sağlamak, kendi seçtikleri iş ortağıyla mevcut tüm teknolojileri araştırarak daha kolay hale getirilebilir. Sipariş yerleştirme ve üretim planlamasını yönlendiren yazılımlardan, her boyutta uygun maliyetli baskıları hızlı ve verimli bir şekilde üretebilen duyarlı dijital baskı makinelerine kadar. Doğru destekle çalışmak, operasyonların tamamen yönetilen bir şekilde yeni bir sayfa açma yolunda emin adımlarla ilerlemesini sağlayabilir.
Eski moda basılı kitapların artıları, eksilerinden çok daha ağır basıyor ve okurlar için sıkı bir favori olmaya devam ediyor. E-okuyucuların aksine fiziksel kitapların faydaları, dijital yerliler olalım ya da olmayalım, tüm yaş grupları tarafından kolayca kabul edilmektedir. Seçenekler ne olursa olsun okuma alışkanlıklarımız bizi fiziksel kitaplara geri çekiyor.
BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Genç yetenekleri işe alın - ve onları kendiniz eğitin!

Kendi çalışanlarınızı eğiterek ve geliştirerek kalifiye eleman açığını...

TİCARİ BASKI
02.10.2023

Dijital baskının evrimi ve Konica Minolta'nın 150 yılına bir bakış

Kaç şirketin 150 yıldır varlığını sürdürdüğünü biliyorsunuz? Konica Minolta...

TİCARİ BASKI
27.11.2023

2024'te dijital baskıyı şekillendiren trendler

Dijital baskının ilerleyişi artık durdurulamaz. 2024 yılı baskı endüstrisi...

TİCARİ BASKI
05.01.2024
BİZDEN SİZE: