TİCARİ BASKI

Web-to-print ile kalkış

Web-to-print artık bir seçenek değil, baskı hizmeti sağlayıcılarının sunmak zorunda olduğu bir çözüm.

19.06.2023
4 dakika 4 dakika
İÇİNDEKİLER
Çevrimiçi ve bulut bilişime yönelik eğilim tüm işletmeleri etkiliyor. Küçük ve orta ölçekli matbaalar da rekabetçi kalabilmek için ürün ve hizmetlerini satabilecekleri web-to-print çözümlerine ihtiyaç duymaktadır. Çünkü giderek daha fazla müşteri uzaktan yayıncılık, çevrimiçi baskı ve e-iş baskısı gibi web tabanlı teklifler bekliyor. Web-to-printin potansiyelleri nelerdir ve bir matbaayı modern bir web-to-print atölyesi yapan nedir?

Bir baskı hizmeti sağlayıcısı olarak web-to-print sizin için neden bu kadar önemli? Çünkü web-to-print sayesinde hizmetlerinizi rakiplerinizden farklılaştırabilir, maliyetlerinizi düşürebilir, verimliliğinizi artırabilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.
 

Ticari baskıda web-to-print'in avantajları nelerdir?

Web-to-print atölyeleri matbaacılar ve müşterileri için birçok potansiyele sahiptir. Sundukları avantajlar aşağıdaki gibidir:
  • Satışları artırmak için tüm matbaa ürünleri ve hizmetleri için çevrimiçi bir vitrin
  • Siparişler için 7/24 müşteri erişimi
  • Müşteri hizmetleri sorgularını azaltmak için sipariş sürecinin şeffaflığı
  • Nakit akışını iyileştiren entegre çevrimiçi ödeme seçenekleri
  • Sipariş, ödeme ve muhasebe süreçlerinin otomasyonu
  • Müşteri pazarlama departmanları için zaman ve maliyet tasarrufu
 

Şirket içi baskı departmanları (CRDs) için avantajlar

Bu arada: tıpkı harici matbaacılar gibi, şirket içi matbaacılar da web-to-print'ten faydalanıyor. Onlar da maliyetleri düşürebilir, üretkenliği ve kârı artırabilir, sipariş süreçlerini düzene sokabilir, zaman alan taleplerin sayısını azaltabilir, baskı işlerinin yeniden siparişini basitleştirebilir ve müşteri ilişkilerini geliştirebilirler.
 
Modern web-to-print, basılı malzemenin sadece internet tabanlı, otomatik iletimi veya üretiminden çok daha fazlasıdır.
Endüstri ve Print 4.0 bağlamında, mağaza sistemleri esnek ve uyarlanabilir olmalı ve BT sistem ortamlarına sorunsuz bir şekilde entegre edilebilmelidir.

 

Geleceğe hazır bir matbaa hangi arayüzlere ihtiyaç duyar?

Web-to-print-shop sistemleri sürekli değişime tabidir. Mevcut süreçlere ve matbaanın müşterilerindeki süreçlere uyarlanabilmeli ve BT sistem ortamlarına entegre edilebilmelidirler. Bu, geleceğe hazır web-to-print atölyelerinin, verilerin diğer sistemlerle otomatik olarak ve dolayısıyla uygun maliyetli bir şekilde değiş tokuş edilmesini sağlayacak arayüzlere ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Yararlı arayüzler şunlardır:

1. Baskı öncesi aşamaya (Prepress) arayüz: Bu, atölyede iletilen baskı verilerinin veri kontrolü için doğrudan baskı öncesi iş akışına aktarılmasını sağlar ve ideal olarak format, kağıt türü, sonlandırma, baskı çalışması ve teslim tarihi gibi ürün bilgilerini içerir. İdeal olarak bu arayüz çift yönlü olmalıdır. Web-to-print sistemi daha sonra müşteriye bir posta onayı göndermek gibi uygun takip süreçlerini yürütebilir.

2. SAP, Navision ve Oracle gibi müşterilerin eProcurement sistemlerine arayüz. İş bilgilerinin çift yönlü değişimi, sipariş ve faturalama sürecini basitleştirir ve tüm iletişim araçları için ortak standartlar sağlar.

3. Örneğin ilgili tüm sipariş ve sevkiyat bilgilerinin otomatik, web tabanlı iletişimi için nakliye ve lojistik hizmet sağlayıcılarına arayüz.

4. Optimize edilmiş faturalama için Datev gibi finansal muhasebe (FiBu) arayüzü. Bu, manuel çabayı büyük ölçüde azaltır ve yanlış gönderimleri önler. İhtar süreci de basitleştirilmiştir.

5. Ödeme sistemlerine arayüz: Ödeme şekilleri önemli bir başarı faktörüdür. Arayüz gerektiren tipik ödeme sistemleri Papypal, Sofortüberweisung veya Giropay'dir. Harici bir ödeme sistemi olmadan, web-to-print atölyesinden teslimatta nakit, otomatik ödeme ve fatura sunabilirsiniz. Belirleyici faktör, müşterilerinizin hangi ödeme şekillerini tercih ettiğidir.6. Faktoring sistemlerine arayüz: "Hesaptan satın alma" seçeneği ile satışlar önemli ölçüde artırılabilir. önemli ölçüde artırılabilir. Ödememe riskinden korunmak için bir faktoring sisteminin uygulanması-ödememe riskinden korunmak için sistem.

7. Basılı materyalin düzenlenmesi için içe aktarma arayüzü: Basılı materyallerin çevrimiçi tasarımını yapan web-to-print atölyeler için önemli bir işlev de tasarım şablonlarının kullanılmasıdır. Bu, grafik tasarımların web-to-print sistemi ile düzenlenebilecek şekilde uyarlanmasını içerir.

8. Görüntü veritabanları ve görüntü kişiselleştirme: Bu arayüz harici görüntüleri içe aktarır ve kullanıcıya sunar. Örneğin B2B ortamında, PIM (Ürün Bilgi Yöneticisi) ve DAM (Dijital Varlık Yöneticisi) sistemlerine hitap eden arayüzler kullanılır.

9. Pazar yeri: İş modeline bağlı olarak, web-to-print sisteminin bir pazaryerine bağlanması istenebilir. Bunun için Amazon ve Google gibi arayüzler mevcuttur.

10. CO2 hesaplayıcı: Baskı ürünlerinin iklim-nötr üretimi için, tüketilen kaynakları telafi etmek sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında mantıklıdır.  Bu amaçla, Web-to-print sistemi, siparişin CO2 emisyonlarını hesaplayan ve sertifikalı iklim koruma projeleri aracılığıyla telafiyi gerçekleştiren iklim-nötr baskı için doğrudan bir ortağa bir arayüz sunabilir.

11. MIS/ERP için arayüz: İş ve fatura verilerinin bir MIS/ERP sistemine aktarılmasını sağlar ve işlem durumunu geri almak için API'ler sağlar.

Ne tür web-to-print atölyeleri var?

Hedef kitleye bağlı olarak, web mağazasını sınırlandırmak mantıklıdır. Buna göre, kapalı atölyeler (kapalı web portalları) ve açık atölyeler arasında bir ayrım yapılır.
 

Kapalı Atölyeler

Kapalı Atölyeler için hedef gruplar endüstriyel şirketler, işletmeler, organizasyonlar veya kamu kurumlarıdır. Kapalı atölyeler, sadece tanımlanmış kullanıcı gruplarının, örneğin düzenli müşterilerin erişebildiği kapalı web portallarıdır. Genellikle, farklı müşteriler için ayrı CD uyumlu kullanıcı arayüzleri ve özel olarak kaydedilmiş fiyatlarla alanlar oluşturulabilir.
 

Açık Atölyeler

Açık bir web portalı olan Açık Atölye, B2B ve B2C sektöründeki açık bir kullanıcı grubu için basılı materyallerin ve diğer ürünlerin satışını sağlar. Bu da yeni müşteriler kazanmayı mümkün kılıyor.
Web-to-print'in potansiyeli çok büyüktür. Baskı hizmeti sağlayıcıları baskı ürünleri yelpazelerini genişletebilir, yaratıcı çevrimiçi çözümler sunabilir, günün her saati uzaktan yayıncılık gibi hizmetler sağlayabilir ve sipariş işlemlerini kolaylaştırabilir. Şirket içi baskı departmanları da web-to-print otomasyonundan faydalanabilir.
Web-to-print atölyenizden en iyi şekilde yararlanmak için Accurio Press donanımı ve AccurioPro Flux Ultimate yazılımı ile baskı makinenizden en iyi şekilde nasıl yararlanacağınızı öğrenin.
BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Genç yetenekleri işe alın - ve onları kendiniz eğitin!

Kendi çalışanlarınızı eğiterek ve geliştirerek kalifiye eleman açığını...

TİCARİ BASKI
02.10.2023

Kâğıt üzerindeki somut "wow" etkileri

Spot vernik teknolojisi, ayrıntılı dokunsal ve görsel sonlandırma efektleri...

TİCARİ BASKI
01.11.2023

Dijital baskı süreçlerinin verimliliğinden nasıl faydalanılır?

İşin yapılmasından malzemelerin siparişine ve bitmiş paketlenmiş baskı...

TİCARİ BASKI
19.01.2024
BİZDEN SİZE: