YARATICILIK

Dijitale öncelik veren yeni nesil için matbaanın önemi

Giderek daha fazla sayıda "dijital nesil" üyesi, pazarlama alanındaki sınırları ve fırsatları yeniden geliştiriyor. Ancak, çoğu zaman mevcut baskı seçenekleri hakkında çok az bilgiye sahipler. 

18.12.2023
4 dakika 4 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Basılı ürünler için müşteriler ve karar vericiler giderek daha fazla bu gruptan gelmektedir. Bu terim, en başından beri internet ve dijital medyanın olanaklarıyla büyüyen insanları tanımlamak için kullanılıyor. Y Kuşağı (1980'lerin başından 1990'ların sonuna kadar doğanlar) olarak da bilinen Y kuşağından sonra matbaacılar şimdi de Z kuşağıyla (1998-2012 yılları arasında doğanlar) karşı karşıya. Bu yeni hedef gruplar baskının faydaları konusunda nasıl ikna edilebilir?

Baskı şirketleri yeni bir dijital dünyada gerçeklik kontrolleri ve yeniden düzenlemelerle karşı karşıya. Bunlar arasında teknolojik dönüşüm ve dijitalleşme, kuşak değişimi ve Endüstri 5.0 yer alıyor. 

Otomatikleştirilmiş iş akışlarıyla ofsetten UV-inkjet'e teknoloji geçişi, dijital baskılı bire bir iletişim için yeni dünyaların kapılarını açıyor. Aynı zamanda, baskı şirketlerinin genç nesillere hitap etmesi, onlara yenilikçi baskı olanaklarını göstermesi ve örneğin programatik baskının büyüyen pazarıyla onları etkilemesi önemlidir. 

Baby Boomers kuşağı yavaş yavaş emekliye ayrılıyor - ve onlarla birlikte baskı işinin doğal bir mesele olduğu kanıtlanmış bir müşteri grubu da. İlk dijital kuşak olan Y kuşağı artık kırkına merdiven dayadı ve pazarlama departmanlarında ve reklam ajanslarında dümeni giderek daha fazla ele alıyor. Z Kuşağı da uzun zamandır matbaacıların hedef kitlesinde yer alıyor. Gelecekte hangi medya ve kanalların kullanılacağını internetle büyüyen insanlar belirleyecek. 

Genç neslin birçoğu hala matbaayı, seçilmemiş mesajlarla kitlesel olarak dağıtılan süpermarket broşürleri olarak görüyor. Günümüzde e-posta gelen kutuları alakasız mesajlarla dolup taşıyor. Öte yandan posta kutusu, çok az sağlaycının uğraştığı ilginç bir kanaldır.Stratejiyi aktif olarak değiştirin

Gençler etkileşimde bulunmayı sever, yaratıcıdır ve bir ekip içinde yakın çalışırlar. Kişisel iletişimde, karşılıklı güvene ve muhataplarıyla bağlantı kurmaya büyük önem verirler. İş kararları yalnızca ekonomik kaygılarla alınmaz; sorumlu hareket etmek de onlar için önemlidir. Bu nedenle, görevlendirdikleri baskı şirketlerinde sürdürülebilirliğe, çevre bilincine ve sosyal standartlara büyük önem verirler. 

Baskı uzmanları olarak, olanakları biliyorsunuz: baskı, pazarlama otomasyonuna kolayca entegre edilebilir ve çevrimiçi medya kadar hiper-kişiselleştirilebilir. Donanım ve yazılım, doğru zamanda tam olarak doğru kişiselleştirilmiş mesajı iletmek için yeterince olgunlaşmıştır. Genellikle hala eksik olan şey, genç pazarlama karar vericilerinin programatik baskının faydaları hakkında bilgi sahibi olmasıdır.

Daha fazla çevrimiçi teklif oluşturun  

Yeni B2B genç nesli iyi bilgilendirilmiş durumda. Yüksek dijital okuryazarlık seviyeleri sayesinde, bir baskı şirketi ve baskı ürünleri için karar verme sürecinin en başından itibaren ve her adımında interneti kullanıyorlar. Bu da müşterilerin sizin ya da rakiplerinizin sunduğu baskı ürünleriyle ilgili her şeyi bağımsız olarak okuyabileceği anlamına geliyor. Bu nedenle, internette iyi bir pazarlama yaparsanız ve doğru bilgileri sağlarsanız, sipariş alma şansınız çok yüksek olur.

Müşteri iletişimi ve etkileşimi için birçok dijital kanal kullanın 

Günümüzde yazıcıların çok kanallı bir dijital deneyim sunması gerekiyor. Farklı kanallar kullanın, yaklaşımınızı kişiselleştirin ve etkileşim için fırsatlar sunun. Çünkü dijital yerliler kişiselleştirmeyi ve etkileşimi severler. Satın alma kararının belirli bir aşamasında hangi kanalın kendilerine en uygun olduğuna kendileri karar vermek istiyorlar. Bu, başlangıçta web sitesi ve sohbet, ertesi gün YouTube üzerinden çevrimiçi bir ürün demosu, dijital bir ticaret dergisi, haber bültenleri veya blog yazıları ve son olarak sipariş verilmeden önce kullanım örnekleri ve ayrıntılı teknik bilgiler olabilir. Müşteri yorumları ve referansları satın alma kararlarında önemli bir rol oynar. Web sitenizde ve dijital kanallarınızda referanslara yer verin ve önemli müşterilere ve basılı projelere atıfta bulunun. 

Genellikle müşteri danışmanlarınız yalnızca satın alma kararının sonunda önemli bir temas noktasıdır ve artık geçmişte olduğu gibi tek bağlantı değildir. Ancak nihai karar verme sürecinde çok önemli bir rol oynamaktadır. 

Dolayısıyla, geleceğe uygun baskı işletmeleri için hibrit bir satış ve hizmet modu geliştirmek bir meseledir. Bu, ister yerinde ister telefon/video görüşmesi yoluyla olsun, çevrimiçi bilgi ve kişisel tavsiye sağlayarak yapılabilir.


 

Başarılı olmanız için kontrol listesi

 • Çevrimiçi teklifin güçlendirilmesi
 • Omni-channel stratejisi ve deneyimi 
 • İdeal olarak referanslarla birlikte değer önerilerinin açık iletişimi 
 • Çevrenin korunması ve sosyal sorumluluk gibi değerlerin açık iletişimi 
 • Kişisel alışverişlerde ve dijital etkileşim yoluyla güven ve müşteri sadakati oluşturma

Karar verme ve satın alma sürecinin farklı medyalarla şekillendirilmesi

Bir matbaacı olarak göreviniz, yeni genç neslin baskı ile yakın bir ilişki geliştirmesini ve gelecekte fırsatları hedefli bir şekilde kullanmasını sağlamaktır. Ürünlerinizin kişiselleştirme çeşitliliğini gösterin. Onlarla etkileşime geçin ve etkileşim kurun. İşletmenizi hem dijital hem de gerçek dünyada görünür kılın ve her iki dünyada da yaratıcı bir şekilde yaşayın - tıpkı yeni, genç müşterileriniz gibi. 

Burada bunu yapmak için kullanabileceğiniz olası kanalları bulacaksınız: 

Potansiyel müşterilerinizin ilk bilgilendirilmesi ve oryantasyonu aşamasında, asıl önemli olan basılı ürünleriniz için dikkat çekmektir. Bu amaçlar için özellikle uygundur:
 • Web sitesi
 • Ticari dergiler
 • Çevrimiçi yayınlar
 • Haber bültenleri
 • Bloglar
 • Chatbot
Sonraki analiz ve görüş oluşturma aşamasında çözümleriniz hakkında daha ayrıntılı bilgi vermelisiniz. Örneğin bunlar yapılabilir:
 • Profesyonel makale
 • Dijital dergi
 • Beyaz bülten
 • Vaka çalışmaları
 • Çevrimiçi ürün broşürleri
Böylece sizden satın alan kişiler tekliflerinizi daha somut bir şekilde kontrol eder ve diğer sağlayıcılarla karşılaştırır. Yararlı ipuçları ve cevaplar şuralarda bulunabilir:
 • Ayrıntılı teknik bilgiler
 • Vaka çalışmaları
 • Bilimsel çalışmalar
 • Videolar
 • Web seminerleri 
 • Baskı ürünleriniz için gerçek kullanım örnekleri veya müşteri senaryoları
Nihai karar verme süreci ve sipariş daha sonra kişisel bir danışma veya hatta web mağazanız üzerinden doğrudan siparişlerle tamamlanır.

Günümüzde matbaacılar şunu da göz önünde bulundurmalıdır: Bir müşteri genellikle uzun yıllar boyunca sadık kalmaz. Genç nesil yeni şeyler denemeyi seviyor ve her zaman bilgi arıyor. Bu nedenle onlarla dijital diyalog halinde kalmak ve kendi kanallarını sürekli olarak ilginç içeriklerle doldurmak önemlidir.Şimdi harekete geçin, daha fazla beklemeyin, online kanallarınızı ve dijital pazarlamanızı yenileyin. Yeni nesil müşterilerinize baskı konusunda gerekli bilgi birikimini sağlayın, çünkü özellikle online reklamcılık, katı Genel Veri Koruma Yönetmeliği nedeniyle de sınırlarına ulaşıyor. 

Dijital yerlilerin yenilikçi ve dijital odaklı zihniyetine uyum sağlayın. Bu nedenle, kendinize şu soruları sormaya devam edin: 
Nasıl daha olumlu, yüksek kaliteli dijital deneyimler yaratabiliriz? 
En iyi müşteri temas noktaları nelerdir ve bunlar nasıl sürekli olarak geliştirilebilir? 
Bu şekilde, tüm çevrimiçi varlığınız yeni nesil müşterileri yakalayacaktır.
Konica Minolta'nın Profesyonel Baskı çözümleri hakkında daha fazla bilgi için: https://www.konicaminolta.com.tr/tr-tr
BİZDEN SİZE: