YARATICILIK

Matbaalarda çeşitlilik nasıl sağlanır - Daha fazla başarı ve büyüme için 7 ipucu

Birçok matbaacı iyi işçilik yapıyor. Ancak yeni iş alanlarını fethetmekten çekinirler. Daha fazla başarı ve daha fazla ciro için 7 ipucu.

05.06.2023
5 dakika 5 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
Birçok matbaacı iyi işçilik çıkarıyor. Ancak müşterilerine tavsiyelerde bulunmaktan ve yeni iş alanları geliştirme konusunda daha yaratıcı olmaktan kaçınıyorlar. Ancak kendini yalnızca baskı kalitesi temelinde konumlandırmak artık yeterli değil. Matbaacılar eski ve yeni iş alanlarında iyi fikirlerin muhatabı haline gelmelidir. İşlerini bu şekilde genişletebilirler.

Yeni iş fırsatları bulmak o kadar kolay değil mi? O halde sizin için birkaç fikrimiz var. Örneğin Bükreş'te bir matbaa şirketi, pandemi sırasında portföyüne hastanelerdeki kontamine organik atıklar için kutular ekledi ve böylece önceki iş alanı olan "tıbbi etiketleri" genişletti. Kutular, ilgili hastane logosuyla ayrı ayrı basılıyor. Tedarikçi böylece yeni bir alan bulmuş oldu. Kitap baskı sektöründen bir başka matbaacı da bir, iki veya üç kitap için kişiselleştirilmiş ambalajlarla yeni bir iş alanına başarılı bir giriş yapıyor. Gıda sektöründe Coca-Cola, Nutella ve AB genelindeki diğer tedarikçiler kişiselleştirilmiş etiketler kullanmaktadır. Almanya ve İngiltere'deki şarap, viski ve cin tedarikçileri, ürünleri için yüksek kaliteli etiket baskısı ile daha fazla marj kazanıyor.

Müşterilerin gerçekten neye ihtiyacı olduğunu analiz edin Konica Minolta'daki Müşteri Yöneticileri şu tavsiyelerde bulunur: Pazarınızı analiz edin ve müşterilerinizin ihtiyaçlarını ve gereksinimlerini belirleyin. Müşteriler ne tür baskı hizmetlerine ihtiyaç duyuyor? Müşterileriniz benzer ürünlere ihtiyaç duyuyor olabilir mi? Ya da başka formatlara? Tek segmentli bir sağlayıcıdan çok segmentli bir sağlayıcıya dönüşün. Sadece her zaman sunduğunuz şeyleri düşünmeyin ve yeni iş alanlarını fethedin. 

Yukarıdaki soruları yanıtlayarak, hizmetlerinizi müşterilerinizin ihtiyaçlarına göre uyarlayabilir ve teklifinize yenilikçi hizmetler ekleyebilirsiniz: bu, kağıt seçeneklerinin çeşitliliğini, yeni baskı süreçlerinin tanıtımını veya tasarım ve mizanpaj hizmetlerinin entegrasyonunu içerebilir.  

Bilinmeyene yelken açacak kadar cesur hizmet sağlayıcılar için burada fırsatlar var. İşte işinizi nasıl büyütebileceğinize dair yedi ipucu.

1. Kendinizi sürdürülebilir ambalaj baskısı için bir hizmet tedarikçisi olarak konumlandırın

Ambalaja olan talep giderek artıyor. Smithers'ın "Ambalajın Geleceği: 2028'e kadar Uzun Vadeli Stratejik Tahmin" çalışmasına göre, küresel ambalaj pazarı 2018-2028 yılları arasında yılda yaklaşık %3 büyüyerek 2028 yılında 1,2 trilyon ABD dolarının üzerine çıkacaktır. Pandemiyle birlikte hız kazanan online perakende, büyümenin ana itici gücü olacak. Artık Korona öncesi seviyelere geri dönmeyecek, ancak ilgili pazar paylarını alacaktır. Aynı zamanda, sürdürülebilirlik ve geri dönüştürülebilirlik, özellikle ambalaj için yüksek sosyal öneme sahip bir konudur. Müşteriler, iş ortakları ve şirketlerin kendileri baskıda da sürdürülebilirlik talep ediyor. AB'nin sürdürülebilir plastik stratejisi gibi yasal düzenlemeler de sürdürülebilir ve çevre dostu ambalaj malzemeleri için artan bir talep yaratıyor.

2.Tasarım desteği sunun 
Örneğin Çin baskı endüstrisi halihazırda yeni veri tabanlı iş modellerine, dijital platform çözümlerine ve uçtan uca dijitalleştirilmiş değer zincirlerine yatırım yapıyor. Dijital baskı, Çinli tasarımcıların 12.000'den fazla katlanır karton tasarımına çevrimiçi olarak erişmesini sağladı. Hem renk hem de kutu modelleri açısından yenilikçi önerilerle müşterilerden puan toplayın. Ayrıca, e-ticaret oyuncuları her zaman çekici tasarımlar arayışında olduğundan ve günlük ambalajları için yenilikçi baskı çözümlerini benimsemekte hızlı davrandıklarından, gelişen küresel e-ticaret pazarı ticari baskı sağlayıcıları için kazançlı fırsatlar sunuyor.

3. Formatlarınızı çeşitlendirin 

Image download failed. 

Büyük formatlar veya geniş formatlar gerektiren pazarları analiz edin. Potansiyel yeni iş ortakları şunlar olabilir: 

  • Perakende: Büyük teşhir standları ve geniş formatlı afişler.  
  • Spor organizatörleri: Maratonlar veya bisiklet yarışları gibi spor etkinlikleri genellikle başlangıç ve bitiş çizgileri veya tabelalar için geniş formatlı baskılar gerektirir. 
  • Araç yazıları: Örneğin kamyonlar, otobüsler veya arabalar için geniş formatlı baskılar sipariş edilir. 
  • Posterler: Bunlar özellikle açık hava reklamlarında veya mağaza ya da restoranlarda kullanılır. 
  • İnşaat çizimleri: Mimarlar ve mühendisler genellikle bina planlarının ve inşaat çizimlerinin geniş formatlı baskılarına ihtiyaç duyarlar.


4. Endüstriyel baskıdan yeni malzemelerle baskı konusunda uzmanlaşın 
Endüstriyel baskı, metal, plastik ve cam gibi malzemeler üzerine baskı yapmayı içerir. Bu malzemeler otomotiv, havacılık ve elektronik dahil olmak üzere birçok endüstride kullanılmaktadır. Yüksek kaliteli ve özelleştirilmiş endüstriyel bileşenlere olan talebin artması, endüstriyel baskıyı büyüyen bir pazar haline getiriyor.

5. Ürün yelpazenize tekstil baskısı ekleyin

Tekstil baskı pazarı, kişiselleştirilmiş giysilere ve promosyon malzemelerine yönelik artan talep nedeniyle büyümektedir. Dijital baskı teknolojisi, tekstil ürünlerine yüksek kalitede ve kısa tirajlarda baskı yapılmasını mümkün kılıyor. İdeal olarak, tekstil baskı genişlemesini reklamcılık bilginizle birleştirir ve promosyon amaçlı tişörtler, çantalar, keseler ve sırt çantaları sunarsınız. En önemlisi, reklam etkisi ve tasarım seçenekleri konusunda da tavsiyelerde bulunabilir ve tek bir kaynaktan promosyon malzemeleri ve ticari ürünler sunabilirsiniz. Bu da satışlarınızı artırır.

6. Küçük seriler halinde sunun 
Dijital baskı, gelişmiş baskı kalitesi, kişiselleştirme seçenekleri ve geleneksel baskıya kıyasla daha düşük maliyetler nedeniyle büyümektedir. Teknoloji, kısa ve orta tirajlarda yüksek kaliteli baskı üretmeyi mümkün kılıyor. Doğrudan postada eskiden birçok müşteriye aynı mesajı göndermek yaygındı. Ancak bu arada, pazarlama yöneticileri de basılı ürünlerle kişiselleştirilmiş reklamlar yapmak istiyor - dijital pazarlamanın etkisi selamlarını gönderiyor. Kişiselleştirilmiş, küçük seriler bunun için özellikle uygundur. Daha dikkat çekicidirler. Küçük seriler kişiselleştirilmiş veya numaralandırılmış kitaplara, doğrudan postaya, broşürlere, isimlendirilmiş kataloglara vs. uygundur...

7. Bir tek durak noktası haline gelin 
Tek bir teklifle başlayıp zaman içinde çok geniş bir ürün portföyüne ulaşan birçok şirket örneği vardır. Örneğin Amazon, bir kitap satıcısı olarak başladı. Bugün bebek mamasından yatak odası mobilyasına kadar her şeyi oradan satın alıyoruz - çünkü çok uygun. Aynı şey baskı endüstrisi için de geçerli: Baskı öncesinden sipariş karşılama ve lojistiğe kadar tüm değer zincirini sunabilen bir tedarikçinin müşteri beklentilerini karşılama olasılığı, gerekli hizmetlerin yalnızca bir kısmını sunan bir tedarikçiye göre daha yüksek.  

Henüz segmentlerini genişletmeyi düşünmeyen matbaacılar için şimdi bunu yapmanın tam zamanı. Aksi takdirde, müşterilerinin baskı ihtiyaçlarının tamamını karşılayabilen rakipleri tarafından geride bırakılma riskiyle karşı karşıya kalabilirler. Tasarım konseptinden fiili baskıya, yerine getirme ve lojistiğe kadar daha geniş promosyon tekliflerini portföye dahil etmek ve tek duraklı mağazalar trenddir: Müşteri sadece hangi kampanyayı yürütmek istediğini söylüyor; matbaa da bunu teslimata kadar uyguluyor.

Konica Minolta yeni pazarları çeşitlendirmenize ve fethetmenize yardımcı olur

İşinizi genişletmenin ve portföyünüzü büyütmenin birçok yolu vardır. Konica Minolta olarak, baskı hizmeti sağlayıcılarının ek pazarlara açılmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyuyoruz. Uzmanlığımızla, yeni segmentlere geçmek için gerekli olabilecek yeni teknolojileri belirleyebiliriz. Örneğin, katlanır karton sektörüne girmek istiyorsanız, nasıl kalıp kesim ve katlama/yapıştırma yapılacağını ve geçiş için hangi teknolojinin gerekli olduğunu bilmeleri gerekir. Bize sorun. Size yardımcı olmak ve tavsiyelerde bulunmak için buradayız.

BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Programatik baskıdan nasıl yararlanılır?

Baskı sektörü şu anda birçok yerde güçlü bir dijitalleşme sürecinden geçiyor....

YARATICILIK
18.09.2023
BİZDEN SİZE: