Cnet.com: HDTV'leri Nasıl Test Ediyoruz?

 

Günümüzün TV seçenekleri geniş bir ekran boyutları, en boy oranları, özellikler, teknolojiler ve fiyatlar yelpazesini kapsamaktadır. Ancak sonuçta bir TV'yi diğerinden ayıran şey, görüntünün ne kadar iyi göründüğüdür.

Test ve referans ekipmanı

Test ekipmanının en önemli parçası eğitimli, uzman bir gözdür. Test modelleri ve en son donanımlar, benzer türdeki TV'leri inceleme konusunda deneyimi olan, bilgili ve keskin bakışlı bir değerlendiricinin yerini tutamaz. David Katzmaier, Matthew Moskovciak ve Kevin Miller olmak üzere tüm TV test uzmanlarımız, ekranları inceleme ve kalibre etme konusunda geniş deneyime sahiptir.

Birincil mekanik test cihazımız, Haziran 2008'de eski CS-200'ün yerini alan Konica Minolta CS-2000 spektroradyometresidir. CS-2000, çok düşük parlaklıklı kaynakları ölçme yeteneği açısından CS-200'ü geliştirmektedir. Spektraradyometre, CRT, plazma, LCD ve DLP dahil olmak üzere her türlü ekrandan doğrudan görüntülemenin yanı sıra ön ve arka projeksiyon konfigürasyonlarında kromatikliği ve parlaklığı doğru bir şekilde okur. Renk sıcaklığı olarak da bilinen kromatiklik, belirli parlaklık düzeylerinde bir ekranın renk tonunu ölçer ve Kelvin derece cinsinden veya CIE kromatiklik diyagramında X ve Y koordinatları olarak ifade edilir. Parlaklık, parlaklığın bir ölçüsüdür.

 

CNET'in TV laboratuvarındaki referans ve test ekipmanı ayrıca şunları içerir:

Mevcut referans ekranı: Eylül 2008 itibarıyla CNET, renkli ve siyah seviyesi performansı için birincil referans ekranı olarak üreticiden uzun vadeli ödünç alınan Pioneer Elite Kuro PRO-111FD'yi kullanıyor.

 • Sencore VP-403C: Tüm HDTV çözünürlükleri ve 1080p dahil olmak üzere çeşitli çözünürlük ve formatlarda çeşitli test modellerinin çıktısını veren ve kompozit, S-Video, komponent video, DVI/HDMI, RF ATSC ve RGB'ye çıktı verebilen bir sinyal oluşturucu . Nadiren kullanılan ikincil jeneratörümüz Accupel HDG-3000'dir.
 • Gefen 2x8 HDMI Dağıtım Amplifikatörü: İki HDMI kaynağından herhangi birini herhangi bir sinyal bozulması olmadan aynı anda sekiz adede kadar ekrana gönderebilen sekiz çıkışlı bir HDMI dağıtım amplifikatörü. Bunu yan yana karşılaştırma testi için kullanıyoruz.
 • Accell UltraAV HDMI 4-8 Anahtar: Dört HDMI kaynağından herhangi birini herhangi bir sinyal bozulması olmadan aynı anda sekiz adede kadar ekrana gönderebilen sekiz çıkışlı bir HDMI dağıtım amplifikatörü. Bunu yan yana karşılaştırma testleri için de kullanıyoruz.
 • Extron DA6 YUV A: Bu kaynakları herhangi bir sinyal bozulması olmadan aynı anda altı adede kadar farklı ekrana gönderebilen, altı çıkışlı bir bileşen video/RGBHV dağıtım amplifikatörü. Bunu aynı zamanda yan yana karşılaştırma testleri için de kullanırız.
 • Sony PlayStation 3 Blu-ray oynatıcı (referans)
 • Oppo DV-980H DVD oynatıcı
 • DirecTV HR20 yüksek çözünürlüklü DVR
 • Velocity Micro CineMagix Grand Theatre Ev sineması bilgisayarı
 • Tek fiyatlı kablolar

Referans kalitesinde sinema yayınları da dahil olmak üzere çeşitli DVD ve Blu-ray kaynakları kullanıyor olsak da, birincil test materyalimiz şunları içerir:

* HD Temelleri (Blu-ray)

* HQV Karşılaştırması (DVD)

* HQV Karşılaştırması (Blu-ray)

* Profesyoneller için FPD Karşılaştırma Yazılımı (Blu-ray)

* DisplayMate Multimedya Sürümü (PC)

 

TV incelemesi örnek bilgileri

Aksi belirtilmediği sürece, CNET HDTV incelemeleri, bir incelemecinin bir modelin tek bir belirli örneğiyle ilgili uygulamalı deneyimine dayanmaktadır. Deneyimlerimiz genellikle aynı üreticinin aynı adı taşıyan diğer örneklerini temsil etse de, performans örnekten örneğe biraz farklılık gösterebileceğinden, özellikle de daha yeni örnekler güncellenmiş ürün yazılımını alıyorsa veya üreticiler bunu yapıyorsa bundan her zaman emin olamayız. model adını güncellemeden değişiklik yapabilirsiniz. Modelleri genellikle mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde inceliyoruz, bu nedenle genellikle daha sonra düzeltilen donanım yazılımının erken sürümlerini alıyoruz. Ancak üretim öncesi numuneleri hiçbir zaman incelemeyiz. CNET HDTV incelemelerinde kullanılan örneklerin tümü, anlayabildiğimiz kadarıyla nakliye modellerini temsil ediyor. Bazen bir donanım yazılımı sürümünün televizyonun performansı ve dolayısıyla nihai inceleme puanı üzerinde doğrudan etkisi olabilir. Durum böyle olduğunda ve bunun farkına vardığımızda (genellikle bir CNET incelemecisi veya okuyucu performansla ilgili bir sorun bulduktan sonra), incelemede donanım yazılımı sürümünü not edeceğiz ve ilgili takip bilgilerini bir e-postada yayınlayacağız. inceleme organında atıfta bulunulan not.

CNET'in neredeyse tüm inceleme örneklerini doğrudan üreticilerden, genellikle bir editörün halkla ilişkiler temsilcisinden istenen modeli istemesi yoluyla elde ettiğini belirtmekte fayda var. Ne yazık ki bu durum, üreticilerin temsili olmayan numuneler göndermesine, hatta daha olumlu incelemelerin sağlanmasına yardımcı olmak için birimlere gönderilmeden önce müdahale edilmesine yol açabilir. Açık bir tahrifat vakası tespit edersek, bunu incelemede not ederiz, ancak bunu her zaman kanıtlayamayız (ve eğer merak ediyorsanız, hayır, kanıtlayabileceğimiz bir tahrifat vakasını hiç tespit etmedik) Bir incelemede bahsetmek yeterli). Bir üretici bize numune gönderemezse veya belirli bir seti incelememizi istemezse bazen söz konusu modeli kendimiz satın alırız. İnceleme örneklerimizi temin etmek için yalnızca satın alma yöntemine geçmek istiyoruz ancak maalesef bu şu anda mümkün değil.

 

Test prosedürü

Aşağıda CNET TV testlerinde kullanılan prosedürleri özetlemekteyiz. Aşağıdaki prosedürü kullanarak incelediğimiz tüm TV'leri tutarlı bir şekilde test etmeye çalışıyoruz, ancak bazı durumlarda bunu yapmıyoruz. Tüm test prosedürlerinin takip edilmediği durumlarda incelemede eksik olan öğeleri not edeceğiz.

Aksi belirtilmediği sürece tüm CNET HDTV incelemeleri tamamen karanlık bir ortamda gerçekleştirilir. Pek çok insanın her zaman karanlıkta TV izlemediğinin farkında olsak da, biz de çeşitli nedenlerden dolayı karanlık bir ortam kullanıyoruz. En önemlisi, karanlık, TV ekranına çarpan ışık değişkenini ortadan kaldırır, böylece ekranın en zorlu durumlarda kendi başına ayakta kalması gerekir. Görüntü kalitesindeki farklılıkların, özellikle de ortam ışığından ciddi şekilde etkilenen algılanan siyah seviyesi performansının fark edilmesini kolaylaştırır. Karanlık aynı zamanda evdeki izleyicilerin CNET eleştirmeninin yazdığı deneyimlerle daha kolay eşleşmesine de olanak tanıyor. Son olarak, bir ekranı gerçekten test eden yüksek kaliteli malzemeleri izlemek için en tatmin edici bulduğumuz ortam karanlıktır.

 

Kalibrasyon

HDTV'lerin resmi değerlendirmelerini yapmadan önce, karanlık odamızda en yüksek performansı elde etmek için ilk olarak görüntü ayarlarını kalibre ediyoruz. TV'leri varsayılan görüntü ayarlarında test etmek daha gerçekçi görünse de, bu ayarlar neredeyse her zaman maksimum parlaklık, doygunluk ve showroom zemini üzerindeki etki için tasarlanmıştır. Bu kulağa hoş gelebilir ama biz daha doğal, gerçekçi bir resmin, yani gelen sinyali en doğru şekilde yeniden üreten resmin daha iyi göründüğüne inanıyoruz. Ne yazık ki, HDTV'lerdeki görüntü ön ayarlarının çoğu bu tür doğru çoğaltma için tasarlanmamıştır; bu da kalibrasyon yapmamızın bir nedenidir. Bir diğeri ise karşılaştırmalar için eşit şartlar sağlamaktır (aşağıya bakınız).

Bugün sunulan, ISF gibi gruplar tarafından sertifikalandırılmış yüklenicilerin sunduğu birçok üçüncü taraf TV kalibrasyonunun aksine, CNET TV incelemeleri için gerçekleştirilen kalibrasyonların artık televizyonların gizli "hizmet menülerindeki" ayarları kullanmadığını unutmayın.

Neredeyse tüm HDTV'lerde bu menüler bulunur ve önceden inceleme örneklerimizi daha iyi kalibre etmek için bunlara erişirdik. Ancak son birkaç yılda, incelemelerimizin bir parçası olarak ideal karanlık oda görüntü ayarlarımızı yayınlamaya başladık ve kullanıcılar genellikle bu hizmet menülerini değerlendiremediğinden (en azından garantiyi geçersiz kılmadan), bu ayarları değiştirmemeye karar verdik. kalibrasyonlarımızda bunları daha uzun süre kullanacağız. TV izleyicilerinin hizmet menülerine kendi başlarına erişmekten kaçınmalarını öneririz, çünkü uygun eğitim olmadan yarardan çok zarar verebilirler. Neyse ki birçok yeni HDTV, servis menülerine başvurmaya gerek kalmadan en iyi görüntü kalitesini elde etmek için geniş kontroller sunuyor.
 

Yaptığımız kalibrasyonlar birkaç adımı takip ediyor:

Maksimum ışık çıkışını, CS-2000'de, Digital Video Essentials: HD Basics ( Gelişmiş Video Test Modelleri menüsünün 1080p bölümündeki Yeni Pluge ile %100 Pencere modelinden (Bölüm 24) ölçüldüğünde 40 ftl'ye (footlambert) ayarlayın. Blu-ray). Kontrast, parlaklık ve uygun olduğunda arka ışık ve IRIS kontrollerinin bir kombinasyonu kullanılarak elde edilir. Bu ışık seviyesi, karanlık bir odada, uygun oturma mesafelerinden uzun izleme sürelerinde göz yorgunluğuna neden olacak kadar parlak olmayan yüksek kontrast için seçilmiştir.

 • İnceleyen kişinin DVE: HD Basics'teki Gri Tonlamalı PLUGE (CH1) ve Ters Gri Rampalar ve Adımlar (CH3, 4) desenleri aracılığıyla gözlemlediği gibi, tam gölge ayrıntısını göstermeye devam ederken siyah düzeyini maksimum karanlığa ayarlayın. Kontrast, parlaklık ve uygun olduğunda arka ışık ve IRIS kontrollerinin bir kombinasyonu kullanılarak elde edilir.
 • Renk sıcaklığını, CS-2000'de pencere desenlerinden %100'den %15'e kadar %5'lik artışlarla ölçülen CIE renklilik diyagramında X=0,3127 Y=0,329'a (bir şekilde 6500K'ye karşılık gelir) en yakın ayara ayarlayın. DVE: HD Temelleri (CH24-41). TV'de Sıcak, Soğuk vb. ön ayarların ötesinde ayarlamaya izin veren hassas renk sıcaklığı kontrolleri varsa bunlar da ayarlanır.
 • Gözden geçiren kişinin renk filtreleri ve DVE: HD Basics'ten Gri Tonlamalı SMPTE %75 Renk Çubukları ve Gri Referanslı %75 Çubuklar yardımıyla gözlemlediği gibi, renk dengesizliğine yol açmadan renk kontrollerini maksimum doygunluğa ve doğru renk tonuna ayarlayın. . Tamamlayıcı renk referansları, DVE'den alınan tanıtım materyalini izleyen söz konusu TV ile karşılaştırılan mevcut renk referansı ekranını içerir.
 • Varsa gammayı, CS-200'de pencere desenlerinden ölçülen 2,2 referansına en yakın olacak şekilde, DVE: HD Basics'te (CH24-41) %100'den %15'e %5'lik artışlarla ayarlayın.
 • Birincil ve ikincil renkleri, DTV Renkleri için SMPTE HD Spesifikasyonuna en yakın yaklaşıma getirmek için, varsa renk yönetimi ve/veya renk alanı ve gam kontrollerini ayarlayın (aşağıdaki Geek Kutusuna bakın). Renk kaynağı, Sencore VP403 sinyal oluşturucudan alınan tam taramalı 100 IRE modelidir.
 • Enerji tasarrufu kontrolleri (genellikle ışık çıkışını etkiler), video işleme, gürültü azaltma, dinamik kontrast vb. dahil olmak üzere kaynak ve malzemeye uygun diğer kontrolleri ayarlayın. Genel olarak bu kontrollerin tüm permütasyonlarını gözlemliyoruz ve gözümüze en iyi görünen ayarlara uyum sağlıyor, uygun olan yerlerde farkları not ediyoruz. Kural olarak, görüntüyü anında program içeriğine göre ayarlayan kontrollerin yanı sıra oda aydınlatmasını otomatik olarak ayarlayan kontrolleri açmaktan kaçınırız.

Tüm görüntü ayarlarımız incelemenin İpuçları bölümünde yayınlanmıştır, böylece o model TV'nin sahipleri CNET'in ayarlarını deneyebilir ve bunları kullanmak isteyip istemediklerini görebilirler. Genellikle TV'yi birden fazla kaynak veya aydınlatma koşulu için kalibre etmiyoruz.

 

Yan yana karşılaştırma

Neredeyse her HDTV CNET incelemesi, değerlendirme sırasında odadaki diğerleriyle karşılaştırılır. Bu doğrudan, yan yana bir karşılaştırmadır; TV'ler kelimenin tam anlamıyla yan yana sıralanıyor ve gerçek zamanlı olarak karşılaştırılıyor; incelemeyi yapan kişi gözlemlerini bir dizüstü bilgisayara kaydediyor. Bir anahtar ve bir dağıtım amplifikatörü yoluyla beslenen çok sayıda kaynak kullanıyoruz; birden fazla TV'yi hiçbir bozulma olmadan aynı sinyali besleyebilen bir cihaz. Karşılaştırılan TV'ler genellikle benzer fiyat noktalarını, ekran boyutlarını ve diğer özellikleri paylaşırlar, ancak aynı sıklıkla daha fazla veya daha az pahalı olabilirler veya büyük farklılıkları daha iyi göstermek için farklı özelliklere sahip olabilirler (LCD ile plazma arasında veya son derece pahalı bir set ile bir TV arasında olduğu gibi). daha ucuz model). Bu karşılaştırmalar, CNET'lerin bir TV'nin performansının hemen hemen her alanı hakkında kesin, bağlam içi açıklamalarda bulunmasına olanak tanır ve bunların doğruluğu, her bir TV'nin eşit bir oyun alanını paylaşmasına bağlıdır. Bu nedenle sadece kalibre edilmiş televizyonları karşılaştırıyoruz. Neredeyse her incelemenin bir parçası olarak düzenli olarak yan yana karşılaştırmalar yapan başka bir profesyonel yayın bilmiyoruz.

 

Görüntü kalitesi testi

İncelediğimiz tüm televizyonlar üzerinde çok çeşitli testler gerçekleştiriyoruz - bunların hepsini burada listeleyemeyeceğimiz kadar çok - ancak aşağıda bu testlerden bazılarının kısa bir açıklaması yer almaktadır. Yukarıda atıfta bulunulan test modeli oluşturucularından ve test disklerinden uygun olduğu şekilde DVD, HDTV ve Blu-ray kaynaklarını kullanıyoruz. Bir TV incelemesinin performans bölümündeki yorumların çoğu, yüksek kaliteli bir Blu-ray filminin gözlemlerine dayanmaktadır. Blu-ray filmleri seçiyoruz çünkü bunlar, günümüzde genellikle HDTV izleyicilerinin kullanabileceği en yüksek kaliteli kaynakları temsil ediyor. Performans özelliklerinin evrensel olduğunu ve hangi filmin izlendiğine bakılmaksızın geçerli olduğunu daha iyi göstermek için, ideal olarak her incelemede farklı olmak üzere çeşitli filmler kullanırız (ayrıca incelemeleri okumayı ve yazmayı daha eğlenceli hale getirirler). Her defasında aynı filmi kullanma tartışması yapılabilir ve bazı filmlerde tekrar tekrar döndüğümüz birkaç sahnemiz olur ama genel olarak farklı filmlerin çeşitliliğini tercih ederiz. CNET genellikle HDTV ses kalitesini değerlendirmez. İlgilenen herkesin ayrı bir ses sistemine yatırım yapmasının daha iyi olacağına inanıyoruz; en ucuz modeller neredeyse her zaman TV'nin yerleşik sesinden daha iyi performans gösterir.

 

Siyah seviyesi performansı:

Bir TV'nin üretebileceği siyah derinliği hakkında yorum yapıyoruz; bu, daha gerçekçi görüntülere, daha yüksek kontrasta ve daha fazla "pop" ve renk doygunluğuna yol açan bir özelliktir. Bu şu anda subjektif bir testtir ve referans ekrana karşı gözle ölçülen bir testtir, ancak kontrast oranını ve siyah seviyesini niceliksel olarak 2008'de ölçmek için adımlar atıyoruz. Ayrıca bu bölümde, genellikle gama olarak yansıtılan gölge ayrıntılarından da bahsediyoruz. subjektif bir temel.

 

Renk doğruluğu:

Renk sıcaklığı, renk kodu çözme ve birincil ve ikincil renk doğruluğunun kombinasyonunu değerlendiriyoruz. Ölçülmesi zor olan renk kodu çözme haricinde, bu alan için nesnel sonuçları Geek kutusuna dahil ediyoruz (ayrıntılar için aşağıya bakın). İnceleme metninde renk doğruluğunun, özellikle cilt tonlarında ve diğer hassas alanlardaki etkilerini de ele alıyoruz.

 

Video işleme:

Bu geniş test yelpazesi, nesnel ölçümleri (1080i ve 1080p çözünürlük yetenekleri, 1080i taramasızlaştırma), ikincisi Geek kutusunun bir parçası olan ve hem desenler hem de gerçek dünya materyalleriyle yapılan öznel testleri içerir. Eylül 2008'den itibaren, hem öznel hem de nesnel öğeler içeren ve genellikle bir aralık olarak rapor edilen, örneğin "300 ila 400 satır arası" hareket çözünürlüğünü test etmeye başladık. Bir TV'de karar vericili 120Hz gibi hareket işleme özelliği varsa, bu bölümde bunun gerçek dünyadaki etkilerini de ele alıyoruz. Eğer hatanın izini TV'de bulabilirsek, burada aşırı video gürültüsünden ve ayrıca başka yerde ele alınmayan diğer çeşitli sorunlardan ve eserlerden de bahsedeceğiz.

 

Tekdüzelik:

LCD'ler ve arkadan projeksiyon setleriyle, bu bölümü ekran boyunca arka ışık tekdüzeliğini ele almak, Sencore VP403'ten tam raster test desenleri ve program materyalinden gökyüzü çekimleri gibi düz renkli sahnelerle öznel gözlemler yapmak için kullanıyoruz.

Plazma ekranlar genellikle mükemmel bir tekdüzeliğe sahiptir, bu nedenle bu incelemelerde genellikle bu konuya değinmiyoruz. Bu bölümde benzer maddi ve subjektif karşılaştırmalar kullanarak açı dışı görüntülemeden de bahsediyoruz ve yine plazma genellikle muaf tutuluyor. Son olarak herhangi bir yanlış şekillendirme fark edersek bunu buraya not edeceğiz.

 

Parlak aydınlatma performansı:

Parlama önleyici veya yansıma önleyici gibi alışılmadık ekran kaplamalarına sahip televizyonlar bu bölümde değerlendirmeye alınır. Bir TV'de özel bir ekran yoksa genellikle bu soruna değinmeyiz; genel yönergeler için "ekranın yansıması" başlığı altındaki Plazma ve LCD karşılaştırmamıza bakın; arkadan projeksiyonlu TV'ler genellikle her iki düz panel teknolojisinden daha az ışık yansıtır.

 

Standart tanımlı testler:

Yukarıdaki testlerin tümü genellikle yüksek çözünürlüklü kaynaklar kullanılarak yapılır, ancak sonuçları genellikle (video işleme hariç) standart çözünürlüklü kaynaklara da uygulanır. Standart tanımlı performansı karşılamak için genellikle HQV Benchmark DVD'yi kullanırız, 480i çözünürlükte komponent video aracılığıyla bir DVD oynatıcı bağlarız ve Film (veya eşdeğeri) resim ön ayarını seçeriz - ancak başka bir resim ayarı standart tanım performansını önemli ölçüde artırırsa da , bunu incelemede not edeceğiz. Renk çubuğu/çözünürlük modellerini, video tabanlı işleme modellerini, ayrıntı modelini, gürültü azaltma modellerini ve 2:3 aşağı çekme modelini kontrol ediyoruz. Bu testlerin çoğu nispeten subjektiftir ve gerçek dünyadaki program materyallerini kullanır; bu nedenle sonuçlarını bu bölümde, genellikle diğer ekranlar bağlamında ayrı ayrı tartışıyoruz.

Not: Birçok kişinin ekranları HD kabloya, uyduya veya SD'den HD'ye dahili olarak işlem yapan diğer harici kaynaklara bağlanır. Bu durumlarda, ekranın standart tanımlı işlenmesi konu dışıdır. Kutu standart çözünürlüklü kanalı (480i veya 480p) alıp yüksek çözünürlüklüye (1080i veya 720p) dönüştürdüğü için TV'nin işlemesi hiçbir fark yaratmıyor. Pek çok kutu, ne tür bir işlemin yapıldığını kontrol eden ayarlar sunar; genellikle "yerel" modu seçtiğinizde veya dahili işlemeyi atlamayı seçtiğinizde, TV'nin standart tanımlı işlemesi yeniden devreye girer.
 

Bilgisayar testleri:

Analog VGA girişli HDTV'lerin yeteneklerini büyük bilgisayar monitörleri olarak test ediyoruz. Mümkünse referans bilgisayarımızı genellikle ekranın yerel çözünürlüğüne ayarlayacağız ve DisplayMate MultiMedia Edition'ın "Keskinlik ve Çözünürlük" ve "Ekran Piksel Çözünürlüğü" bölümlerinde "Ölçeklendirilmiş Yazı Tipleri" de dahil olmak üzere seçili testleri gerçekleştireceğiz. Yatay Çizgi Çözünürlüğü” ve “Dikey Çizgi Çözünürlüğü.” Tipik olarak başarılı/başarısız olan sonuçların yanı sıra benzer sonuçları, bilgisayardaki bir DVI çıkışına bağlı TV'nin HDMI girişini kullanarak rapor edeceğiz.

 

Geek kutusu hakkında

Geek kutusu, test hedefi sonuçlarını koyduğumuz yerdir. Buradaki sayılar İyi, Ortalama veya Kötü puanlara ulaşmak için aşağıdaki yönergelere uygundur.

 

Renk sıcaklığından önce

Örnek sonuç: 6.057/6.784K

Bu, Kelvin cinsinden kullanıma hazır renk sıcaklığıdır ve mevcut en iyi kullanıcı menüsü ön ayarları (genellikle Sıcak renk sıcaklığı ve Film resmi ön ayarı) kullanılarak ölçülür. Hem yüksek hem de düşük ışık seviyelerini Digital Video Essentials: HD Basics Blu-ray diskinden (Gelişmiş Video Test Modelleri, Bölüm 24-41) ölçüyoruz. Kullandığımız kesin seviyeler, incelenen TV'nin türüne bağlıdır ancak bunlar genellikle %20 ve %80'dir. Derecelendirme, ölçümlerin 6500K'ya ne kadar yaklaştığı temel alınarak yapılıyor.

 • İyi: +/- 300K'dan az
 • Ortalama: +/- 300K ila 600K
 • Zayıf: +/- 600K'dan fazla

 

Renk sıcaklığından sonra

Örnek sonuç: 6.511/6.634K

Bu, ön ayarların ötesinde kullanıcı menüsü kontrolleri kullanılarak yapılan kalibrasyondan sonraki renk sıcaklığıdır. Tipik olarak kırmızı, yeşil ve mavi beyaz dengesini etkileyen bu tür kontroller mevcut değilse sonucu Yok olarak listeleriz. Prosedür önceki renk sıcaklığı ölçümüyle aynıdır ancak kalibre edilmiş bir TV'nin 6500K'ya çok daha yakın olması gerektiğinden burada standartlarımız daha katıdır.

 • İyi: +/- 100K'dan az
 • Ortalama: +/- 100K ila 300K
 • Zayıf: +/- 300K'dan fazla

 

Gri tonlama değişiminden önce

Örnek sonuç: +/- 132K

Bu, kalibrasyondan önce TV'nin gri tonlamasının tutarlılığını veya farklı ışık seviyelerindeki gri rengini ölçen gri tonlamalı izlemenin kısaltmasıdır. DVE: HD Basics (CH24-41) kullanarak, her pencereyi %5'lik artışlarla %15 ile %100 seviyeleri arasındaki ölçüyoruz, 6500K'dan itibaren değişimi kaydediyoruz ve sonuçların ortalamasını alıyoruz.

 • İyi: +/- 300K'dan az
 • Ortalama: +/- 300K ila 600K
 • Zayıf: +/- 600K'dan fazla

 

Gri tonlama değişiminden sonra

Örnek sonuç: +/- 592K

Burada da yukarıdaki prosedürün aynısını kullanıyoruz ancak ölçümü kullanıcı menüsü kalibrasyonundan sonra yapıyoruz. Bir kez daha, kalibrasyon sonrası sonuçlar için standartlarımız daha katıdır.

 • İyi: +/- 100K'dan az
 • Ortalama: +/- 100K ila 300K
 • Zayıf: +/- 300K'dan fazla

 

Kırmızı, yeşil ve mavinin rengi

Örnek sonuç: X=0,18, Y=0,068

Bu test için, Sencore VP403 sinyal oluşturucudan TV'nin en yüksek kaliteli girişine uygun renkte tam parlaklıkta, tam tarama deseni gönderiyoruz, ardından Konica Minolta CS-200 ile X ve Y koordinatlarını ölçüyoruz.

Kırmızı, yeşil ve mavinin gerçek renklerinin spesifikasyona ne kadar yakın olduğunu belirlemek için sonuçları DTV Renkleri için SMPTE HD Spesifikasyonuyla karşılaştırıyoruz. Puan, X ile spesifikasyon arasındaki farkın Y ile spesifikasyon arasındaki farka eklenmesinin bir sonucu olan spesifikasyondan ortalama sapmaya dayanmaktadır.
 

Aşırı tarama

Örnek sonuç: yüzde 4,6

DVE: HD Basics'in (CH7) Overscan modelini kullanarak, kalibrasyondan önce her tarafta kırpılan resmin yüzdesini ölçüyoruz. Sıfır resim kaybı idealdir.

 • İyi: yüzde 3'ten az
 • Ortalama: yüzde 3 ila yüzde 6
 • Zayıf: yüzde 6'dan fazla

 

Yenilebilir kenar geliştirme

Örnek sonuç: Evet

Sencore VP403 ile, kenar geliştirmenin tüm izlerinin ortadan kaldırılıp kaldırılamayacağını belirlemek için Keskinlik modelini kullanın.

 • İyi: Kullanıcı menüsü kontrollerinin ayarlanmasından sonra kenar geliştirmesi yok.
 • Zayıf: Ayarlamadan bağımsız olarak görünür kenar iyileştirmesi mevcut.
 • Ortalama puan mümkün değil

 

480i 2:3 aşağı çekme algılaması

Örnek sonuç: Başarılı

TV'nin 24 fps film tabanlı görüntüleri tanıma ve bunları 30 fps video kare hızına düzgün şekilde dönüştürme konusunda temel yeteneğe sahip olup olmadığını belirlemek için HQV Benchmark'ın DVD tabanlı Film Ayrıntı Testini kullanıyoruz. Bu testin 1080i'yi değil, yalnızca 480i malzemeyi kapsadığını unutmayın.

 • İyi: Tribünlerde görünür harelenme yok ("Geçiş" ile gösterilir)
 • Zayıf: Moire tribünlerde beliriyor ("Başarısız" ile gösterilir)
 • Ortalama puan mümkün değil

 

1080i video çözünürlüğü

Örnek sonuç: Başarılı

Ekranın 1080i video (30 fps) sinyalinin gelen çözünürlüğünün tamamını koruyup koruyamayacağını ve bunu ekranın doğal çözünürlüğüne dönüştürüp dönüştüremeyeceğini belirlemek için Blu-ray'in Video Çözünürlük Kaybı Testinde HQV Benchmark'ı kullanıyoruz.

 • İyi: Köşe kutularında görünen ince yatay çizgiler ("Geçti" ile gösterilir)
 • Zayıf: Kutularda görünen siyah beyaz yanıp sönme ("Başarısız" ile gösterilir)
 • Ortalama puan mümkün değil

 

1080i film çözünürlüğü

Örnek sonuç: Başarısız

Ekranın 24 fps'de kaydedilen film tabanlı içeriği doğru bir şekilde tanıyıp tanımadığını ve bunu ayrıntı kaybı olmadan ekranın doğal çözünürlüğüne düzgün bir şekilde dönüştürüp dönüştüremediğini belirlemek için Blu-ray Film Çözünürlüğü Kaybı Testinde HQV Benchmark'ı kullanıyoruz.

 • İyi: Köşe kutularında görünen ince yatay çizgiler ("Geçti" ile gösterilir)
 • Zayıf: Kutularda yanıp sönen ve/veya dikey bantlar görülüyor ("Başarısız" ile gösterilir)
 • Ortalama puan mümkün değil

TV test metodolojimize tam bir genel bakış için bu sayfanın üst kısmına gidin.
 

Meyve Suyu kutusu: TV güç tüketimi testleri

Ekim 2008'de, yeni Energy Star 3.0 spesifikasyonuna uyum sağlamak amacıyla CNET, incelediğimiz her TV'nin güç tüketimi performansını kaydeden Juice Box test prosedürünü tamamen yeniledi. Daha fazla bilgi için TV güç tüketimine ilişkin Hızlı Kılavuz'un Meyve Suyu Kutusu Hakkında bölümüne bakın.

Uygulama Notu

İndir

Cnet.com: How We Test HDTV's

Devamını oku