Fuji Polymer Industries Co., Ltd.

 

2D Renk Analizörü CA-2000, yüksek parlaklık ve yüksek homojenliğe sahip, 0,2 mm kalınlığında ince bir silikon ışık kılavuzu filminin (LGF) geliştirilmesinde kullanıldı.

Isı ve Elektriği Aktaran Fonksiyonel Silikon Kauçuğun Geliştirilmesi

------------------------

Şeffaf ve son derece dayanıklı silikon kauçuklar; sızdırmazlık ve yastıklama malzemeleri olarak yaygın şekilde kullanılsalar da, ısıyı, elektriği veya ışığı ileten işlevsel silikon üretebilen yalnızca birkaç şirket vardır.

Fuji Polymer Industries Co., Ltd. (Fujipoly) bu üreticilerden biridir. Bu köklü şirket, 1978 yılında, dünya çapında bir kimya üreticisi olan Dow Corning Co., Ltd.'nin Endüstriyel Silikon Kauçuk Bölümü'nün kontrolünün Chugai Co., Ltd. ile ortak bir yatırım yoluyla devredilmesiyle kuruldu.

Fujipoly'nin benzersiz özelliği, silikon parçalarına ısıyı veya elektriği iletme özelliğini eklemiş olmalarıdır. Ürünler, termal olarak iletken ve alev geciktirici silikon kauçuk, "Sarcon Serisi" ve anizotropik olarak iletken silikon kauçuk levha, "Konektör Serisi" olarak ticarileştirilmiştir.

------------------------------

Işığı Aktaran Yeni Bir Mücadele: Silikon

----------------------------

Fujipoly, birbiri ardına yeni termal iletken ve elektriksel iletken ürünler geliştirdikten sonra yeni bir mücadele başlattı: ışığı ileten silikon kauçuğun geliştirilmesi. Fujipoly, şeffaf silikon kauçuğun özelliklerinden yararlanırken, daha yüksek geçirgenlik ve tekdüze bir ışık yayan yüz elde etmek için gece gündüz çaba gösterdi. Sonunda Fujipoly, silikon kauçuk kullanarak ışık kılavuzu filmi (LGF) oluşturmayı başardı.

Fujipoly, 0,2 mm kalınlığındaki silikon kauçuk filme özel işlem uygulayarak, yüksek geçirgenliğe ve düzgün ışık emisyonuna sahip bir yüzey ışık kaynağı elde etti.
----------------------------

CA-2000 kullanarak ölçüm

---------------------------------

 

---------------------------------

Girişin Faydaları

---------------------------------

1. Parlaklığın ölçülmesi

Mevcut ışık yayan koşulları kavramak, ışık yayan yüzeyin tekdüzeliğini arttırmanın ilk adımıdır. Fujipoly, parlaklığı insan gözüyle kontrol ederek işe başladı. Görsel algıya göre karanlık/parlak kısımların verilerini kaydettiler.

Ancak insan gözüyle istikrarlı sonuçlar elde edemeyen Fujipoly, nokta tipi bir parlaklık ölçeri piyasaya sürdü.
 

2. Azaltılmış ölçüm süresi

Bunun ötesindeki bir sonraki zorluk ise çok sayıda ölçüm noktasıydı. Daha yüksek bir tekdüzelik elde etmek için lüminesansın daha ayrıntılı dağılımını yakalamak gerekir. Bir numunede 100'den fazla noktada ölçüm gerektiren durumlar vardı. 1 noktanın ölçüm ve sonuçlarının kaydedilmesinin 10 saniye sürdüğü göz önüne alındığında, numune başına 1.000 saniyeye ihtiyaç duyulacaktır. Birden fazla numune için toplam çalışma süresi çok büyük olacaktır. Bu sıralarda Fujipoly, ışık dağılımını eş zamanlı olarak ölçebilen 2D Renk Analizörü CA-2000'i öğrendi ve cihazı hemen denedi. Ölçüm başına 980 × 980 nokta ölçebilen CA-2000, verimliliğin önemli ölçüde artmasına katkıda bulundu.

 

3. Kapsamlı GUI

Ayrıca ölçüm sonuçlarının grafiksel gösterimi LGF'nin etkinliğini bir bakışta gösterir.

Bu rapor için Fujipoly personeliyle röportaj yaparken onların geleneği sürdürürken sürekli olarak yeni olasılıklara baktıklarını hissettik. Konica Minolta, CA-2000 desteğinin yanı sıra gelecekte de yeni ürünlerin geliştirilmesinde hizmet vermeye devam edecek.
---------------------------------

Fuji Polymer Industries Co., Ltd.

(Toyota, Aichi, Japan)