Konica Minolta

Türkiye

  • Türk

Giving Shape to Ideas

Çevre Politikası Tarihçesi

ÇEVRE

Çevre Politikası Tarihçesi

Nisan, 2012 - En çevreci şirketler arasında

Konica Minolta, bir Japon haber şirketi olan Nikkei Publishing Inc. tarafından yapılan 15. Environmental Management Survey (Çevre Yönetimi Anketi)'de genel sıralamada lider olarak konumlanmıştır. Şirket 1744 üretici arasında 12. sırada yer almış olup alanındaki anket kriterlerinin beşte üçünde liderlik sağlamıştır. Bu sonuç Konica Minolta'yı görüntü işleme ürünleri alanında en üst sırada yer alan sağlayıcı olarak yer almasını sağlamıştır.

Aralık, 2011 - Konica Minolta Birleşik Krallık'ta prestijli çevre ödülünü kazandı

Basildon, Essex bölgesinde bulunan Konica Minolta Business Solutions (Birleşik Krallık) Ltd, Optimize Baskı Hizmetleri (OPS) Yeşil Denetim Süreci sonrasında prestijli Yeşil Elma Ödülünü kazandı.

Eylül, 2011 - Konica Minolta, Dow Jones Sürdürülebilir Asya Pasifik Endeksine layık görüldü

Konica Minolta ekonomik, çevresel ve sosyal performansı ile üst üste üçüncü kez Dow Jones Sürdürülebilir Asya Pasifik Endeksi (DJSI Asya Pasifik)'ne layık görüldü.

Temmuz, 2011 - Konica Minolta, oekom araştırma AG tarafından ana statü ile ödüllendirildi

 

Konica Minolta'ya, sürdürülebilir yatırımlar ve sürdürülebilir derecelendirme segmentinde küresel lider derecelendirme kuruluşlarından biri olan oekom araştırma AG tarafından ana statü verilmiştir. oekom sektördeki liderler arasından Konica Minolta'ya yer verdi. Oekom logosu çevresel ve sosyal konularda Konica Minolta'nın ortalamanın üstünde olduğunu göstermektedir.

www.oekom-research.com

 

Nisan 2011 - Konica Minolta üst üste sekizinci kez FTSE4Good Küresel Endeksine dahil edildi

FTSE4Good Küresel, FTSE tarafından The Financial Times ve Londra Borsası Grubu'na ait bağımsız bir şirket tarafından yönetilir.

Çevre, sosyal ve kurumsal yönetim kriterlerine bağlı olarak dünyadaki şirketlerden sadece standartlara uygun olanlar CSR ve sürdürülebilir performans ile yatırımcılara ve SRI fonlarına referans olan endekse dahil edilerek değerlendirilir.

Mart, 2011 - Konica Minolta MFP'leri Hong Kong Yeşil Etiket Programı tarafından sertifikalandırıldı

Konica Minolta Business Solutions (HK) Ltd.'nin çok fonksiyonlu üç ürünü (bizhub C360bizhub C280 ve bizhub C220) Hong Kong Yeşil Etiket Programı (HKGLS) tarafından sertifikalandırıldı.

Hong Kong Yeşil Etiket Programı, Hong Kong çevre koruma konseyi tarafından düzenlenen bir çevre sertifikasyonudur. Sertifikasyon için önemli kriterlerin yanında ayrıca toksik maddelerin azaltılması ile aynı zamanda ürün yaşam döngüsü süresince çevreye etkileri gibi önemli faktörler de yer alıyor.

Mart, 2011 - Konica Minolta üst üste ikinci kez SAM Gümüş Sınıf ile ödüllendirildi

Konica Minolta şirket yönetimi aranılan yeni "değerler" oluşturarak kurumsal sosyal sorumluluğunu (CSR) yerine getirir. Çevresel etkileri azaltmak için uzun vadeli girişimler ile kurumsal yönetimin güçlendirilmesi şirketin grup çapında sürdürülebilir dünyaya ve topluma katkıda bulunan lider bir şirket olarak dünya çapında tanınmasını sağladı ve bu konuda iki yıl üst üste ödüllendirildi.

Şubat, 2011 - Görüntü bilişim sektörünün en sürdürülebilir şirketi Konica Minolta

Konica Minolta bağımsız Global 100 Kurumsal Sürdürülebilirlik Benchmark listesinde 70. sırada yer alırken görüntü bilgileri ürünlerinin ise lider sağlayıcısıdır.

Temiz kapitalizmi amaçlayan Corporate Knights dergisi, ortakları ile işbirliği içinde 2005 yılından beri Global 100 listesini yayınlıyor. Global 100, çevresel, sosyal yönetim ve finansal verilere dayanarak şirketleri ve onların bir takım faaliyetlerini analiz eder. İlk 100'deki şirketler ​​yaklaşık 3500 aday arasından uzun ve geniş kapsamlı bir inceleme sürecinin sonucunda seçilmiş  şirketlerdir. Özellikle Ocak 2009 yılında açıkladığı Eko Vizyon 2050 formülü ile ilk 100 arasına girmesi Konica Minolta'nın sosyal ve çevresel çabalarını yansıtır.

Şubat, 2011 - Sürdürülebilir plastikler

Konica Minolta, çevre sağlığına duyarlı malzeme olarak öncü bir kimyasal işleme teknolojisi kullanarak özel dönüşümlü PET bazlı bir polimer alaşım geliştirdi. Yeni polimer alaşımı geri dönüşümlü PET ve biyoplastik bitki temellidir: bizhub 552 ve bizhub 652 sürdürülebilir plastik içeren ilk cihazlardır.

Ocak, 2011-bizhub 363 – BLI Enerji Verimliliği Üstün Başarı Ödülü

Konica Minolta bizhub 363 verimlilikten ödün vermeden, çok düşük enerji tüketimi sağlar. Bu konu BLI editörlerinin dikkatini çekmiştir ve A3/Ledger MFP kategorisinde enerji verimliliği için "Üstün Başarı" ödülünü almıştır. Bu sonuçlar sayesinde test cihazlarında yılda ortalama olarak % 57'lik enerji tasarrufu elde edilir.

2010 - Biyokütleli Simitri toner 10. yılını kutladı

Ocak 2010'a kadar dünya genelinde yaklaşık 30.000 ton Simitri ve Simitri HD toneri sevk edildi, bunların yaklaşık %9'u veya 2,700 tonu petrol tabanlı kaynakların yerini alabilen bitki tabanlı kaynak bazlıdır. Bu nedenle kullanılan belgeler yanma sırasında salınan CO2 miktarı yaklaşık 8,400 tonluk bir CO2 azalması * ile sonuçlanacaktır.

*) Japon Çevre Bakanlığı tarafından "Sera Gazı Hesaplama Yöntemi için 2002 Kılavuzu"nda yer alan bilgiye göre petrol bazlı polipropilen (PP) ve polietilen (PE) mumlar, CO2 3,127 kg için yakılan her 1 kg için salınır . Bu nedenle, bitki tabanlı kaynakların 2,700 ton (x 3,127) bazı 8.400 ton daha az salınan CO2 temsil eder.

2010 bizhub C452 – BLI Enerji Verimliliği Üstün Başarı ödülü

Ortalama yıllık enerji tüketimi tahmininden daha düşük olan enerji tüketimi sayesinde bizhub C452, bağımsız Amerikan test enstitüsü BLI (Buyers' Laboratory Inc) tarafından 2010 yılında test edilen ve enerjiyi en verimli modellerinden biri olarak üstün başarı ödülünü aldı.

Aralık, 2009 – COP15

Danimarka'daki Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı'nın ana sponsorlarından biri olan Konica Minolta, 180 ülkeden gelen delegelere baskı altyapısını sundu: Konica Minolta Business Solutions Denmark, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı (COP15)'nın işbirliği sponsorluğunu üstlenmiştir.

2008 Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi

Konica Minolta, 2008 yılı Aralık ayında Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'ni imzaladı. Küresel İlkeler Sözleşmesi, insan hakları, işgücü, çevre ve yolsuzlukla mücadele hakkında 10 madde içerir.

2008 Dağıtım kanalları ve sistemlerin geliştirilmesi

Konica Minolta tüm dünyadaki lojistik tesislerini proaktif olarak yeniden yapılandırarak dağıtım  işlemlerinde CO2 emisyonlarını azaltıyor. Haziran 2008'de birisi Almanya'da MFP'ler için diğeri ise Belçika'da yazıcılar için bulunan iki lojistik merkezini Almanya'nın Emmerich şehrinde yeni bir lojistik merkezinde tüm Avrupa'ya hizmet etmek için birleştirdi.


Emmerich şehrinin lojistik merkezi olarak seçilmesinin nedeni ürünlerin gemi ile Rotterdam'a gelişinden sonra yollarına ülke içine doğru kanallar üzerinden karayolu kullanımına gerek kalmadan devam edebilmeleriydi. Avrupa lojistik merkezinin konumu ayrıca ürünlerin müşterilerimize ulaştırılmasında sevkıyat sürelerini ve mesafeleri de azaltıyor.

2007 yılında bizhub C650/C550 Enerjiyi Koruma Büyük Ödülünü kazandı

bizhub C650/C550 Japonya'nın 2007 yılındaki Enerjiyi Koruma Büyük Ödülü'nü kazandı.

2007 İndüksiyon Isıtma (IH) fiksaj teknolojisi

Konica Minolta İndüksiyon Isıtmalı (IH) fiksaj teknolojisi ile ilk MFP cihazını pazara sürdü. Sektördeki ilk ürün olarak bizhub C550 bu yüksek enerji verimliliğine sahip fiksaj ünitesi ile donatılmıştı. Fiksaj ünitesinin indüksiyon ısıtma uygulanarak ısıtılması cihazın ısınma süresini kısaltıyor ve böylece enerji tüketimini kayda değer biçimde azaltıyor.

2004'de CSRC'ye giriş - CS Uzaktan Destek Hizmeti

CS Remote Care, yüksek kalitede servis ve bakım desteği gerekli olduğu zamanlarda müşterilerin cihazları ile servis yönetim sistemimiz arasındaki interaktif bilgi alış verişini sağlar. Konica Minolta cihazı direkt olarak ilgili Konica Minolta teknik servis merkezi ile örneğin e-Posta üzerinden iletişime geçer. Teknik uzmanlarımız böylece yerinde bir ziyaret öncesinde cihazdaki sorunun nasıl çözüleceği hakkında çoğunlukla bilgi sahibi olurlar - bu yöntem sayesinde yerinde servis ziyaretlerinin sayısı optimize edilir ve hatta çoğu durumda yerinde ziyarete gerek kalmaz. Böylece teknik uzmanlarımıza ait araç filosunun ürettiği CO2 emisyonunun azaltılmasına yardımcı olunur.

2003 yılında ilk dijital çok fonksiyonlu sistem Almanya'nın "Blue Angel" çevre koruma amblemi ile sertifikalandırılmıştır.

Aralık 2003'de "DiALTA Di3510" ve "DiALTA Di3510f" dünyada ilk dijital çok fonksiyonlu sistem olarak Almanya'nın "Blue Angel" çevre koruma amblemi ile sertifikalandırılmıştır.

2002 - Simitri Renkli Tonerinin Üretimine Başlanması

2000 yılından itibaren Simitri siyah tonerinin üretimine başlanmasına takiben Konica Minolta 2002 yılında eksik olan "cyan", "magenta" ve "yellow" renkleri için polimerize tonerini pazara sundu. Tüm 4 toner rengi de üretimlerine başlanma tarihinden beridir çevre sağlığının korunmasına katkıda bulunmak için bitki tabanlı doğal kaynakları hammadde olarak içeriyor.

2001 Temiz Gezegen Programı

Konica Minolta çevreye olan zararlarını azaltmak için Konica Minolta Temiz Gezegen geri dönüşüm programını oluşturdu. Program magicolor ve pagepro ürünlerine sahip olan müşterilerine atık toner kutusu ve boş toner kartuşlarını ücretsiz olarak  elden çıkarma imkanı sunuyor.

2000 Siyah Beyaz MFP'lerde kullanılabilecek polimerize toneri piyasaya süren ilk şirket oldu

[Translate to TR - Turkish:] Konica Minolta orijinal polimerize Simitri tonerini Aralık 2000'deüretmeye başladı ve siyah beyaz MFP'de kullanılabilen polimerize toneri ilk piyasaya süre tedarikçi oldu. Bu toner, üretiminde kullanılan kaynakların yaklaşık %9'u bitki bazlı olduğu için çevre dostudur.

1995 Konica Minolta "Üçlü Sorumluluk" Girişimine katıldı

Üçlü Sorumluluk kavramı bir ürünün tüm yaşam döngüsü boyunca kimyasal maddeler ile ilgili güvenlik, sağlık ve çevre koruma sağlamak için gönüllü tedbirleri içermektedir. Konica Minolta bu organizasyon 1995 yılında kurulduğu günden bu yana Japonya Sorumluluk Konseyi'nin aktif bir üyesi olmuştur.

1992 Dünya çapında "Blue Angel" amblemine sahip ilk fotokopi makinesi

Ocak 1992'de Konica Minolta, fotokopi makineleri alanında dünyanın ilk "Blue Angel" sertifikasını aldı.

1984 - Organik Fotoiletken Drum (OPC) Ünitelerinin Üretimi

Konica Minolta zehirli maddeler içermeyen Organik Fotoiletken Drum (OPC) ünitelerinin kullanmaya başladı. Drum ünitesinin organik yüzeyi yüksek derecede ışığa duyarlı, zehirli maddeler içermiyor ve bu nedenle de insan sağlığını tehdit etmiyor. Organik Fotoiletken Drum ünitelerinin aksine selenyum ve alaşımları zehirli özelliklere sahip.

1980 - Toner Geri Dönüşüm Sistemine Sahip İlk Konica Minolta Fotokopi Makinesinin Pazara Sürülmesi

Konica Minolta, EP-310 modelini baskılama işlemi sırasında kağıda aktarılamayan toneri toplayan, geri dönüştüren ve tekrar kullanan bir toner geri dönüşüm sistemi ile donatılmış ilk fotokopi makinesi olarak pazara sundu.