TİCARİ BASKI

Baskı yüzeyleri- matbaalar için trendler ve fırsatlar

Inkjet baskı için çok çeşitli yazdırılabilir kağıtlar ve farklı baskı yüzeyleri bulunmaktadır. Ve şaşırtıcı dokunsal ve teknik özelliklere sahip yeni özel kağıtlar sürekli olarak piyasaya çıkıyor.

15.02.2024
4 dakika 4 dakika
ANAHTAR KELİMELER:
İÇİNDEKİLER
"Yeşil" veya sürdürülebilir baskı açıkça moda haline geldi. Baskı kağıdına yüksek oranda farklı doğal malzemeler dahil edilebilmektedir. Metaller, plastikler, tekstil ürünleri, ahşap ve sentetik kağıt gibi bazıları olağanüstü özelliklere sahip malzemeler de vardır. Matbaaların müşterilerine tavsiyelerde bulunmak için en son gelişmelerden haberdar olmaları faydalı olacaktır.

Dijital baskı giderek daha popüler hale geliyor. En güçlü yanlarından biri, kısa tirajlı ve talep üzerine baskıların verimli ve uygun maliyetli bir şekilde basılabilmesidir. Değişken veri ve görüntülere sahip yüksek kaliteli baskılar çeşitli yüzeyler üzerinde üretilebiliyor. İki önemli trend, organik malzemeler üzerine sürdürülebilir baskı ve müşterilerin kendilerini farklılaştırmalarına olanak tanıyan özelleştirilmiş, yüksek kaliteli baskı yüzeyleri üzerine otomatik baskıdır.

Doğal kağıtlar - tüm moda

Çeşitli liflerden veya yüksek oranda çim lifleri, kenevir, pamuk lifleri, bambu, küspe, şeker kamışı bitkisinin şeker üretiminden sonraki lifli kalıntıları ve kahve üretimi gibi diğer doğal atıklardan yapılan tamamen ağaçsız kaliteler - kağıda ek olarak sayısız doğal malzeme - üzerine baskı yapılabilir veya özel seçeneklere dahil edilebilir. Sürdürülebilir doğal malzemelere olan ilgi çok büyük ve artmaya devam ediyor. Örnek olarak, bazı durumlarda kağıt üretimine yüksek oranlarda doğal malzemeler veya örneğin %15 oranında organik atık dahil edilebilmektedir. Yer ve müşteri tabanına bağlı olarak, sürdürülebilir ve güvenilir bir konsept geliştirmek ve iletmek önemlidir. Örneğin, yerel bölgeden eko-sertifikalı çim sınıfları: kısa teslimat rotaları ile sağlanabilir ve daha sonra aynı şekilde imha edilebilir.Birçok matbaacı, çevreye duyarlı hedef gruplara hitap ederken yüksek baskı kalitesi sağlamak ve baskı ürünleri için bu tür güvenilir kapalı döngü döngüleriyle kendilerini olumlu bir şekilde farklılaştırmak istiyor. Biyo-bazlı baskı malzemeleri özellikle etiket baskı sektöründe de yüksek talep görmektedir. Örneğin, organik şaraplar gibi yüksek kaliteli ürünlerin etiketlenmesi için. Özel bir kalite üzerinde çevre dostu sürdürülebilir bir etiket, buradaki genel konsepti tamamlıyor.

Doğal bir görünüm talep ediliyor

Ticari baskı ürünleri için daha fazla kaplamasız kağıtlara doğru bir eğilim söz konusudur. Açık yüzeye sahip bu kaplamasız seçenekler daha pürüzlü ve daha doğal bir görünüme sahiptir. Bunlar daha sürdürülebilir, geri dönüştürülebilir, broşür, kartvizit ve diğer birçok ticari baskı ürününe doğru atılmış bir adımdır. Bu kaplamasız seçenekler üzerinde dijital baskı gibi en son üretim yöntemleri kullanılarak elde edilebilecek özellikler ve efektler şaşırtıcıdır ve müşterilerinize ilham verebilir.

Biraz daha kaliteli bir şey mi istiyorsunuz?

Dijital baskı süsleme teknolojisi, çoklu duyusal efektler gerçekleştirmek için kullanılabilir. İster ürün ambalajı isterse kağıt ciltler için olsun, spot parlaklık, üç boyutlu baskı ve efektler gibi özel efektler talep görmektedir. Ancak geleneksel üretim süreçlerinde bu tür sonlandırmalar genellikle verimsiz, zaman alıcı ve standart bir hizmet olarak uygun değildir, özellikle de küçük baskı adetlerine sahip siparişler ve sıkışık teslim tarihleri için. Yeni dijital sonlandırma teknolojileri ve baskı makineleri hem doğrudan müşterilere hem de son kullanıcılara yüzeyde dokunma hissi veren çok özel bir şey sunuyor.

 

Baskı süsleme nedir ve şirketim bundan nasıl faydalanabilir?

Baskı, kağıt, ürün veya etiket üzerindeki renkten daha fazlası olabilir. Süsleme, basılı ürüne dokunulabilir bir his verir. Müşteriler bir paket üzerinde vurgulanan unsurları "hissettiklerinde", ürüne dokunma ve hatta sonunda satın alma olasılıkları artar. Süslemeler, belirli dijital üretim sistemlerinde inline olarak ve özel süsleme çözümleri kullanılarak offline olarak eklenebilir.

Laminasyonsuz kullanıma hazır

Özel yüzeylere sahip özel baskı yüzeyleri revaçta. Örneğin, bir kaplama veya işlem sayesinde parmak izlerine, yağlara, suya veya verniğe dayanıklı olan, yani neredeyse hiç aşınma belirtisi göstermeyen kaplamasız ince kağıtlar vardır. Yaygın uygulamalardan biri, baskıdan hemen sonra kullanıma hazır olan restoranlar için menü kartlarıdır. Bir başka seçenek de plastik üzerine doğrudan baskıdır. Sentetik kağıt olarak da bilinen polipropilenden yapılmış baskı yüzeyleri, tıpkı kağıt gibi kolay basılabilirlik sunar. Avantajları: yırtılmaya karşı dayanıklı, su geçirmez ve rüzgara ve hava koşullarına dayanabildikleri için dış mekan uygulamaları için idealdirler. Ve tüm bunlar ek laminasyon gerektirmez.

Tamamen yeni özelliklere sahip baskı ürünleri

Yeni müşteri deneyimleri sağlayan ve bunları çevrimiçi içerikle birleştiren ürünler de talep görmektedir. Örneğin, interaktif QR kodlarına veya gömülü NFC etiketlerine sahip ambalajlar veya diğer basılı ürünler var. Müşteriler, bir ürünün arkasındaki hikayeyi doğrudan deneyimlemek için bir Akıllı Telefon kullanarak bir şişenin veya diğer ambalajın etiketini tarayabilir. Örneğin, bir video aracılığıyla şaraphanenin ayrıntılarını görebilir veya artırılmış gerçeklik (AR) veya sanal gerçeklik (AR) teknolojisini kullanabilirler.

Baskı yüzeyi tavsiyesi için ipuçları

UV inkjet baskı için bir baskı yüzeyi seçimi bireysel gereksinimlere bağlıdır. Bu nedenle aşağıdaki faktörleri önceden netleştirmek önemlidir:

  • İstenen sonuç: Baskı ile ne elde etmek istiyorsunuz? Fotoğraf, grafik veya metin mi basılacak?
  • Bütçe: Baskı yüzeyine kadar para harcanabilir? Sürdürülebilirlik, etkili sahneleme veya bireysellik gibi kriterler ne kadar önemli?
  • Teknik olanaklar: Hangi baskı makineleri mevcut?
  • Dayanıklılık: Basılı ürünler ne kadar dayanmalı? Baskı yüzeyi seçimini stratejik olarak değerlendirmelisiniz.

Geniş bir baskı yüzeyi yelpazesi

Birçok baskı yüzeyi UV inkjet baskı için uygundur. Bu, her zamankinden daha benzersiz, dayanıklı, baskı ürünlerine yönelik artan taleple uyumludur.
 
Kağıt, tuval ve ahşabın yanı sıra plastikler ve özel kaplamalı kağıtlar da popüler baskı yüzeyi malzemeleridir. Bir matbaada verimliliği en üst düzeye çıkarmak için, düşük stok seviyeleri ile bekleme süreleri olmadan üretim arasında bir denge kurmak önemlidir.

Konica Minolta sistemleri için uyumlu baskı ortamı
 
Bu Çevrimiçi Medya Kılavuzu, test edilen baskı yüzeylerine hızlı bir genel bakış sağlar.
Ayrıntılı bilgiler ve test sonuçları kolaylıkla indirilebilir.
BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Genç yetenekleri işe alın - ve onları kendiniz eğitin!

Kendi çalışanlarınızı eğiterek ve geliştirerek kalifiye eleman açığını...

TİCARİ BASKI
02.10.2023

Web-to-print ile kalkış

Web-to-print artık bir seçenek değil, baskı hizmeti sağlayıcılarının sunmak...

TİCARİ BASKI
19.06.2023

Dijital baskının evrimi ve Konica Minolta'nın 150 yılına bir bakış

Kaç şirketin 150 yıldır varlığını sürdürdüğünü biliyorsunuz? Konica Minolta...

TİCARİ BASKI
27.11.2023
BİZDEN SİZE: