TİCARİ BASKI

Maliyet kontrol yönetimi ile rekabette bir adım önde olun

Maliyet kontrol yönetimi önlemleri sayesinde baskı şirketleri maliyetlerini kontrol edebilir ve rekabette bir adım önde olabilirler.

01.02.2024
4 dakika 4 dakika
İÇİNDEKİLER
Baskı sektöründeki şirketlerin, özellikle kağıt ve enerji maliyetlerindeki keskin artış göz önünde bulundurulduğunda, maliyetlerini sürekli olarak takip etmeleri gerekmektedir. İyi müzakere edilmiş satın alma fiyatlarından maliyet yönetim sistemlerinin uygulanmasına kadar alınabilecek pek çok önlem vardır.

Etkili maliyet kontrolü neden önemlidir?

Baskı maliyetlerini yönetmek, baskı işleri için yapılan harcamaları azaltmanın yollarını belirlemekle ilgilidir. Amaç şirket kârını artırmaktır. Maliyet kontrolü kullanımı, baskı operasyonunun malzeme, enerji, personel, makineler ve yazılım için yaptığı toplam harcamayı gösterir. En fazla veya en az maliyetin hangi alanlarda gerçekleştiği hakkında bilgi sağlar.

Satın alma, kârın yattığı yerdir

Kağıt, etiket ve ambalaj malzemelerinin fiyatları sürekli olarak tedarik piyasalarında belirlenmektedir. Dolayısıyla bu, maliyet kontrolü ve tasarruf potansiyeli açısından umut verici bir yaklaşımdır. Bir yandan, uzun süredir tedarikçi olan firmalarla özel koşullar müzakere edilebilir. Diğer bir seçenek de, örneğin kağıt için satın alma gruplarını veya daha büyük satın alma ağlarını kullanmaktır. Bu tür ağlar baskı şirketlerine bir kağıt fiyat veritabanına erişim sağlar ve satın alma fiyatlarını gerçek zamanlı olarak görmelerine ve hesaplama süreçlerini yönetmek için kullanmalarına olanak tanır. Kriz zamanlarında, bir satın alma grubunun üyeleri kağıt endüstrisi ile istikrarlı bir ilişkiden de yararlanır. Bu, tedarik darboğazları durumunda bile kağıt ve sarf malzemelerini hızlı bir şekilde teslim alma şanslarını artırır.

Çevik baskı

Geçmişte, büyük sipariş miktarları, yüksek stok seviyeleri ve uzun teslim süreleri satışların anahtarıydı. Koronavirüs pandemisi sırasında ve sonrasında kağıt tedarikinde yaşanan darboğazlar bu yaklaşımın ne kadar kırılgan olduğunu gösterdi. Buna ek olarak, yüksek stok seviyeleri sermayeyi gereksiz yere bağlamakta ve yüksek maliyetlere yol açmakta. Kısa tirajlı baskılar yapabilme ve bunları mümkün olan en kısa sürede teslim edebilme becerisi, birçok matbaanın işinde devrim yaratıyor. Geçmiş verilere dayanan satış tahminlerine güvenmek ve uygun stok seviyelerine ihtiyaç duymak yerine, baskı şirketleri minimum stok tutabilir ve gerektiğinde bunları yenileyebilir. Çevik şirketler, uzun vadeli tahminlere güvenmek yerine talep üzerine üretimi kullanarak trendlere yanıt vermek için çok daha iyi fırsatlara sahiptir. Buna ek olarak, o anda yalnızca ihtiyaç duyulanlar basılır - bu da baskı şirketinin ve müşterinin likiditesini korurken çevre üzerindeki etkiyi de azaltır.

Üretim sürecindeki verimsizlikleri kontrol edin

Üretim sürecindeki iş akışları genellikle yüksek maliyetli kalemlerini ve dolayısıyla buna karşılık gelen tasarruf potansiyelini gizler. Kendi süreçlerinizi baştan sona gözden geçirmeye ve gerekirse yeniden düşünmeye değer. Çünkü birçok baskı şirketi kısa teslim süreleri ve sürekli sipariş ayarlamaları ile çalışmaktadır. Optimize edilmiş hazırlık süreleri ile üretim planlaması yapmak pek mümkün değildir. Sonuç, üretimde çifte kurulum maliyetidir. Burada özellikle otomatik baskı üretimi şirketlere ölçülebilir faydalar sağlar. İsrafı azaltır ve hazırlık sürelerini en aza indirir. Otomatik sipariş kabulünden üretim sırasının gerçekleştirilmesine kadar tüm süreçlerin dijital bir süreç zinciri aracılığıyla entegre edilmesi idari çabayı azaltır. Yeni siparişler zaman kontrollü olarak otomatik olarak planlanabilir ve dinamik optimizasyon tüm süreç adımları için optimize edilmiş bir üretim sırası hesaplar. İdeal olan, böyle bir iş akışının mümkün olduğunca insan müdahalesi olmadan ve uzun veya kısa tirajlar, farklı alt tabaka türleri veya farklı baskı formatları içerip içermediğine bakılmaksızın yürütülmesidir.

Modern dijital baskı sistemleri malzeme ve enerji tasarrufu sağlar

Mürekkep ve kağıttan tasarruf etmek istiyorsanız, modern üretim baskı sistemlerine, özellikle de dijital baskı sistemlerine yatırım yapmayı düşünmelisiniz. Bunlar örneğin, kağıt türünü ve ağırlığını otomatik olarak algılayan ve optimum mürekkep uygulamasını sağlamak için doğru ayarları güvenilir bir şekilde yapan medya sensörlerine sahiptirler. Yeni baskı makineleri aynı zamanda daha çevre dostudur ve daha az enerji tüketir. Ayrıca, Konica Minolta gibi bazı üreticiler geri dönüştürülmüş malzemeden yapılmış toner şişeleri ve kartuşlar sunmaktadır. Bunlar toplanmakta ve yeniden doldurulmaktadır. Kaynak tasarrufu sağlayan üretimle ilgili bu tür önlemler, bir baskı şirketinin çevre duyarlılığını da vurgular ve satış görüşmelerinde ek argümanlar olarak kullanılmaya elverişlidir.

Maliyetleri otomatik olarak izleyin

Daha önce bahsedilen maliyet kontrol önlemlerine ek olarak, bir baskı şirketi birçok müşteri için çok sayıda proje yürüttüğünde bir izleme çözümü yardımcı olur. Her projeye yapılan masrafları tahsis etmek için bir faturalama kodu kullanılabilir. Bu, müşterilere tam baskı maliyetleri için fatura kesmeyi çok daha kolay hale getirir. Grafikler ve yönetim raporları analizlere yardımcı olur ve hızlı ve kapsamlı bir genel bakış sağlar. İzleme çözümleri genellikle özelleştirilmiş raporlar oluşturmak için de kullanılabilir. Bu şeffaf tablolar sayesinde, baskı şirketleri tasarruf potansiyellerinin nerede yattığını hızlı bir şekilde anlayabilir.

Maliyet şeffaflığını sağlayın!

Hızla artan kağıt ve enerji maliyetleri nedeniyle, şirketler bu blokları ayrı ayrı gösterip göstermemeleri ve müşterilerinden ücretlendirip ücretlendirmemeleri gerektiğini düşünmelidir. Artık her maliyet merkezi için ilgili enerji ve kağıt ücretlerini ayrı ayrı saklayan işlevler bulunmaktadır. Ayrıca, bu değerler her sipariş için kağıt ve enerji maliyetlerini hesaplamak için kullanılabilir ve gerekirse ayrı olarak gösterilir. Örneğin enerji fiyatları değişirse, özel bir ek ücretle mevcut enerji endeksine göre ayarlanabilirler. Bir başka yönetim avantajı da bu rakamlar için fiyat rezervasyonlarının teklife dahil edilebilmesidir. Ayrı bir kalemlendirme, takip eden siparişler için yapılan görüşmelerde de yardımcı olur. Bu, matbaaların saatlik ücretlerini sürekli olarak ayarlamak zorunda kalmadan esnek kalmalarını sağlar.

Baskı şirketleri ister satın almada tasarruf yapıyor, ister süreçleri iyileştiriyor ve dijitalleştiriyor, ister yeni baskı sistemlerine ve yazılımlarına yatırım yapıyor ya da maliyet bloklarını şeffaf bir şekilde hesaplıyor olsun - harcamaları azaltmak, baskı şirketlerinin sürekli olarak gözden geçirmesi ve uyarlaması gereken sürekli bir süreçtir. Bu nedenle, bu süreçten geri kalmamaları ve etkili yönetim önlemleri almaları çok önemlidir. Genel giderlerini izleyen ve azaltan matbaa şirketleri rekabet güçlerini artırır.

Doğru bir değerlendirme ile maliyet kontrolü

Dispatcher Paragon ile baskı sürecini nasıl optimize edebileceğinizi ve maliyetlerinizi nasıl etkin bir şekilde kontrol edebileceğinizi buradan öğrenin.
BU DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Genç yetenekleri işe alın - ve onları kendiniz eğitin!

Kendi çalışanlarınızı eğiterek ve geliştirerek kalifiye eleman açığını...

TİCARİ BASKI
02.10.2023

Kâğıt üzerindeki somut "wow" etkileri

Spot vernik teknolojisi, ayrıntılı dokunsal ve görsel sonlandırma efektleri...

TİCARİ BASKI
01.11.2023

Dijital baskının evrimi ve Konica Minolta'nın 150 yılına bir bakış

Kaç şirketin 150 yıldır varlığını sürdürdüğünü biliyorsunuz? Konica Minolta...

TİCARİ BASKI
27.11.2023
BİZDEN SİZE: