Dekoratif Boya ve Kaplamalarda Renk ve Parlaklık Ölçümü

Dekoratif Kaplamalar İçin Renk Kalitesi Kontrolü, Hassas Renk Eşleme ve İletişim Araçları

Dekoratif Boya ve Kaplamalar İçin Renk ve Parlaklık Ölçümü


Ev dekoru, duvar resimleri, zemin, mobilya ve diğer malzemeler için renk ölçümü ve renk eşleştirme çözümleri

Dekoratif boyalar ve kaplamalar, her türlü konut, ticari, endüstriyel ve kurumsal binanın iç ve dış duvarlarına uygulanır ve genellikle kişiliğin, karakterin veya markanın bir ifadesi olarak görsel görünümü için seçilir. Dekoratif boyalar ve kaplamalar duvar resimleri, ahşap döşeme, heykel ve mobilya gibi dekoratif iç mekanlarda da kullanılır.


Temel olarak estetik bir ürün olan renk ve görünüm, müşteri gereksinimlerini tekrarlanabilir şekilde karşılamak amacıyla dekoratif kaplamalar için önemli bir kalite göstergesidir.


Ancak bu ürünler genellikle ışık haslığı, viskozite, örtücülük, kullanım kolaylığı gibi müşterilere tutarlı bir şekilde teslim edilmesini zorlaştıran uzun bir gerekli özellikler listesine sahiptir.
 
Konica Minolta Ölçüm Aletleri, ham maddelerden bitmiş ürünlere kadar tüm dekoratif boya uygulamalarında kaplama kalitesini artırmaya yönelik bir çözüm sunar. Renk ölçümü, kuruluşların çıktı tutarlılığını iyileştiren, zamandan, israftan ve çevresel etkiden tasarruf sağlayan veri güdümlü proses kontrolü ve kalite kontrol prosedürleri uygulamasına olanak tanır. İster dahili kontroller, ister tedarik zincirinizle renk iletişimi, renk eşleştirme veya renk veri tabanından yeniden oluşturma olsun, yazılım çözümlerimiz ikincil özellikleri takip edip hesaplarken bile renkleri doğru şekilde belirlemenize, üretmenize ve iletmenize yardımcı olabilecek deneyimli bir ekip tarafından desteklenir. Dijital renk ve görünüm verileri, tedarik sürecini hızlandırmak için kullanılabilir ve bir boya üreticisinin üretim, dağıtım ve fiziksel standartların korunması ile ilgili riskleri ve maliyetlerini azaltarak pazara tepki verme yeteneğini büyük ölçüde geliştirir.

Müşterileri ziyaret ederken, tedarikçilerle şartnameler üzerinde anlaşmaya varırken, boya ve kaplama geliştirme laboratuvarlarında, sektördeki rakiplerle kıyaslama yaparken veya dahili kalite kontrol programları için raporlama yaparken uygulanan renk ölçümü, kalite, tutarlılık ve şartname ve onaydan kaynaklanan öznelliği azaltmaya dayalı tedarik zinciri ilişkileri kurabilir.

Konica Minolta, renk formülasyonu ve dijital renk verisi iletişimine yönelik sistemlerin uygulanmasından, eğitiminden, optimizasyonundan ve özelleştirilmesinden sorumlu uzmanlardan oluşan özel bir ekibe sahiptir. Uzmanlarımız, ekiplerinizin tedarik zinciri ortaklarınızla paylaşabileceğiniz dijital renk standartlarını ve renk farkı toleranslarını oluşturmasına yardımcı olabilir. Renk ve görünüm ölçümü ve kontrolüne yönelik tekrarlanabilir, en iyi uygulama süreçlerini hızlı bir şekilde oluşturmak için uygulama ekiplerimizin deneyiminden yararlanabilirsiniz.

Masaüstü spektrofotometrelerimiz, dahili ISO uyumlu parlak sensör veya dahili ekran ve operatör sihirbazı gibi yenilikçi özelliklerin yanı sıra doğruluk ve izlenebilirlik sağlamak için en yüksek standartlarda üretilmiştir. Masaüstü cihazlar, sıvı boya veya bileşenler ya da katı boya örnekleri için en yüksek uygulama esnekliğini de sunar. CM-26dG gibi taşınabilir bir spektrofotometre, tedarik zincirindeki diğer cihazlarla izlenebilirliği ve sektör lideri modeller arası uyumu korurken operatörlere hareketlilik ve esneklik sağlayarak sürece mükemmel bir şekilde eşlik eder. En yeni taşınabilir cihazlarda ayrıca operatörün boyalı yüzeyin diğer görünüm boyutlarını aynı anda test etmesini sağlayan 60 derecelik parlaklık sensörü bulunur.

Rhopoint Instruments ile ortaklığımız sayesinde, DOI ve Haze ölçümü yapan yenilikçi IQ parlaklık ölçerler de dahil olmak üzere bir dizi gelişmiş parlaklık ve görünüm ölçüm çözümü sunuyoruz. Geliştirme ekipleri, yüzey hazırlığı, astar, katlar ve son işlemden başlayarak kaplama süreci boyunca yüzeyleri incelemek için taşınabilir bir makine görme sistemi olan Rhopoint TAMS'ı kullanabilir.

Avantajlar

  • Müşteri spesifikasyonunu doğru ve uygun maliyetli bir şekilde karşılayın
  • Daha az maliyet ve atıkla hızla birinci sınıf ürünler elde edin
  • Süreçleri optimize ederek üretim kapasitesini artırın
  • Marka kimliğini güçlendirin
  • Spesifikasyon ve onay açısından öznelliği azaltın
  • Fiziksel standartlara ve özel uzmanlığa olan bağımlılığı azaltarak iş risklerini azaltın

ENSTRÜMANLAR

ENSTRÜMANLAR

CM-36dG Masaüstü Spektrofotometre

CM-36dG spektrofotometre, 60 derece parlaklığın yanı sıra hem yansıma hem de transmitans açısından renk ölçümü yapabilen yüksek hassasiyetli ve yüksek güvenilirliğe sahip bir masaüstü cihazdır. Boya ve kaplama ürünlerinin ölçümü için ideal bir çözüm. 

CM-26dG Taşınabilir Spektrofotometre

Dahili 60° parlaklık ölçer ile op sınıfı yakın toleranslı taşınabilir renk ölçüm cihazı. CM-26dG cihazı, mükemmel cihazlar arası uyum ile en yüksek tekrarlanabilirlik, mobilite ve kullanılabilirlik düzeyini sağlar.

Işık Kabini

Klasik filament lambalar ve floresan tüpler veya LED/Hibrit teknoloji aydınlatması kullanılarak renk örneklerinin görsel değerlendirmesi için çeşitli yapılandırmalara sahip Işık Kabinleri.

Rhopoint IQ-S

Tüm parlaklık uygulamalarında maksimum doğruluk ve çözünürlük için Trigloss 20/60/85° yakın toleranslı IQ sürümü. Bu yeni nesil parlaklık ölçer ayrıca Rspec, DOI ve Haze için de veri sağlar.

Rhopoint TAMS

Yüzey hazırlama, astar, kat ve kaplamaya kadar bütün kaplama işlemi boyunca yüzeyleri incelemek için taşınabilir makine görsel denetim sistemi

UYGULAMALAR

UYGULAMALAR

Dış Boya Malzemelerinin Ölçümü

Masaüstü spektrofotometreler, dış boya ve kaplama uygulamaları için en iyi seçimdir. Cepheler ve diğer yapı malzemeleri kabaca yapılandırılmış yüzeylere sahiptir. Bu nedenle, insan gözlemcilere karşılık gelen tekrarlanabilir veriler elde etmek için daha büyük bir ölçüm açıklığı kullanılmalıdır. CM-36d'nin numune tutucu kolu, operatörün 30 mm'ye kadar bir ölçüm açıklığı kullanarak herhangi bir boyuttaki numuneleri ölçmesine olanak tanımak için çıkarılabilir. 

İç Boyanın Ölçümü

İç mekan boya ve kaplama uygulamalarında ölçüm genellikle masaüstü veya taşınabilir cihazlarla gerçekleştirilebilir. Taşınabilir CM-26 serisi, entegre 60 derece parlaklık sensörlü veya sensörsüz olarak kullanılabilen yakın toleranslı bir cihazdır ve operatörün yalnızca insan gözlemcilere özgü şekilde değil, diğer CM-26 serisi cihazlar (Cihazlar Arası Anlaşma) ve diğer spektrofotometreler arasında da tekrarlanabilir ve izlenebilir renk verilerini ölçmesini sağlar (Modeller Arası Anlaşma). Bu, operatörün bir müşterideki rengi ölçmesine, o rengi ülkenin öteki tarafından bir tesisteki veya dünyanın herhangi bir yerindeki renklerle eşleştirmesine ve üretim toleransı üzerindeki araçsal etkiyi mümkün olduğunca düşük tutarken sonucun kalite kontrol ölçümlerini yapmasına olanak tanır.

Bir Işık Kabini ile Boyamaya İlişkin Görsel Değerlendirme

Renk ölçümünün amacı, insan gözlemciler için görsel olarak çekici ve uyumlu ürünler üretmektir. Bu nedenle, görsel değerlendirme her zaman renk üretimi sürecinin bir parçası olacaktır. Cihazlar, kuruluşların izlenebilir renk verilerini doğru ve öznellik olmadan raporlayıp iletmesine olanak tanır ancak ürünün yine de bizzat müşteri tarafından onaylanması gerekir. Işık kabinlerimizden birine güvenin ve kontrollü aydınlatma koşullarında renkleri değerlendirin.

İlgili Çözümler

Uzmanlarımıza sorun!