Opak/Katı Yüzeyler İçin Renk ve Parlaklık Ölçümü

Ahşap, seramik, metal, plastik ve döşeme için renk ve proses kontrolü

Opak yapı malzemelerinin renk ve parlaklık ölçümü


Ahşap, seramik, metal, plastik ve döşeme malzemelerinin renk ve parlaklık ölçümü için taşınabilir veya masaüstü spektrofotometreler ve parlaklık ölçüm cihazları

Mimarlar, tasarımcılar ve inşaatçılar, yapı ve ortam geliştirmede çeşitli malzemelerden faydalanırlar. Malzemelerin öncelikli olarak mekanik özellikler veya görsel etki için seçilip seçilmediğinden bağımsız olarak, estetik genellikle önemli bir unsur olarak kalır. Renk farkı genellikle yapı malzemelerinde görülen büyük yüzeylerde daha fark edilir, bu nedenle tedarikçiler memnuniyetin yüksek ve reddin düşük olmasını sağlamak için süreçleri ve ürün kalitesini kontrol etmeyi hedefler.
 

Renk ve görünüm kontrolü, şirketlerin süreçleri kontrol etmesine ve bitmiş ürünün tutarlılığını iyileştirerek rekabet avantajı sağlamasına yardımcı olabilir.

 
Konica Minolta Ölçüm Aletleri, materyallerin tasarımı, spesifikasyonu, formülasyonu, üretimi ve kalite kontrolü boyunca kontrol çözeltilerinin uygulanmasına yardımcı olur. Malzemenin ahşap, seramik, metal, plastik ya da hibrit ürünler olmasına bakılmaksızın, geliştirme ve üretim boyunca renk ölçümü uygulamak, kuruluşlara ürünleri üzerinde kontrol ve tutarlılık sağlar. İzlenebilir renk verileri, ürünlerin spesifikasyonundan, iletişiminden ve onayından öznelliği azaltmak, müşterilerle güven oluşturmak ve ürün ve hizmetlerin algılanan değerini artırmak için kullanılabilir.
 
Spektrofotometrelerimiz ve kolorimetrelerimiz, dahili ekran ve operatör sihirbazı gibi yenilikçi özelliklerin yanı sıra doğruluk ve izlenebilirlik sağlamak için en yüksek standartlarda üretilmiştir. CM-26d gibi taşınabilir bir spektrofotometre, takip edilebilirliği ve tedarik zincirindeki diğer cihazlarla endüstri lideri modeller arası uyumu korurken operatörlerin hareket kabiliyeti ve esneklik sağlamasına olanak tanır.
 
Rhopoint Instruments ile ortaklığımız sayesinde Rspec, yüzey bulanıklığı, DOI ve RIQ ölçümü için cihazlar da dahil olmak üzere bir dizi gelişmiş parlaklık ve görünüm ölçüm çözümü sunuyoruz. Yakın toleranslı IQ-S parlaklık ölçer, tüm parlaklık uygulamalarında maksimum doğruluk ve çözünürlük sunar.
 
Konica Minolta'nın uzman ekibi, bu alandaki yüzlerce kurulumdan uzmanlık sunarak müşterilerimizin ve tedarik zincirlerinin kaliteyi artırmaları ve atıkları azaltmalarına yardımcı olmak için ölçüm cihazları ve yazılımlarından başarıyla faydalanıyor. Yetkili servis tesislerinden oluşan kapsamlı ağımız, hızlı onarım imkanı sunar ve Konica Minolta ölçüm aletlerinin yıl boyunca izlenebilir kalibrasyonunu sağlar.

Avantajlar

  • Atık miktarını azaltın, geliştirme ve üretimde zaman kazanın.
  • Dünyanın her yerinde ölçülebilen ve tekrarlanabilen tutarlı bir ürün rengi oluşturun.
  • Algılanan ürün kalitesini artırın.
  • Kalite kontrolünü basitleştirin.
  • Tedarikçi/müşteri etkileşiminin kalitesini artırın.

ENSTRÜMANLAR

ENSTRÜMANLAR

CR-400/CR-410 Kolorimetre

Başarılı/başarısız kalite kontrolü için geniş ölçüm açıklığına sahip basit, taşınabilir tristimulus kolorimetre. CR-400/CR-410, bir hedef veya renk endekslerinde renk farkı ölçümleri için kullanılır.

CM-700d Taşınabilir Spektrofotometre

3 mm ve 8 mm ölçüm açıklığına sahip katı numuneler için spektral veriler sağlayan taşınabilir bir cihaz. Cihazın dikey yönü, eğimli ve düz olmayan yüzeylerde bile iyi performans göstermesini sağlar.

CM-26dG Taşınabilir Spektrofotometre

Renkli ekranı ve gelmiş geçmiş en iyi kullanıcı arabirimimiz olan taşınabilir bir cihaz. Dahili numune görüntüleyici penceresi, numune hizalamaya ve doğru ve tekrarlanabilir ölçümler elde etmeye büyük ölçüde yardımcı olur.

CM-36dG Masaüstü Spektrofotometre

Yansıma veya iletim ile çok çeşitli numunelerin ölçümü için çok yönlü masaüstü cihaz. Operatörler doğrudan renk veri yazılımına bağlı olarak renk, 60 derece parlaklık, pus ve opaklığı hızlı ve doğru bir şekilde karakterize edebilir.

Rhopoint IQ-S Yakın Toleranslı Parlaklık Ölçer

Yüzey bulanıklığı, Rspec ve DOI ölçümleri için yenilikçi yüzey karakterizasyon teknolojisine sahip Trigloss 20/60/85° yakın toleranslı parlaklık ölçer

RHOPOINT IQ FLEX 20-S

IQ parlaklık ölçer, küçük alanlı uzaktan alıcı kafası sayesinde krom detaylar, kaplamalar gibi küçük ve zorlu fazla parlak parçalar için idealdir.  Yüzey cilası için daha doğru bir değerlendirme sağlamak amacıyla 20 derece parlaklık, R-Spec, DOI ve RIQ için verileri ölçer. 

UYGULAMALAR

UYGULAMALAR

Kompozit Zemin Kaplaması Ölçümü

Kompozit zemin kaplama ürünlerinin ölçümü, malzeme genellikle heterojen olduğundan ortalama bir ölçüm elde etmek için çoklu ölçüm modunda CR-410 renk ölçer veya CM-26dG spektrofotometre ile yapılabilir. Ayrıca CM-26dG, 60° değerde parlaklığı kontrol etmek ve görünümün belirlenen standartlara uygun olmasını sağlamak için de kullanılabilir. Üretici, renk ve parlaklığı ölçerek ekstrüzyon işlemini (sıcaklık, hız, ahşap/polimer konsantrasyonu, pigment konsantrasyonu) üretim süreci boyunca sabit bir renk ve görünüm elde edecek şekilde ayarlayabilir.

A line of colourful decking products made from plastic

Doğrama Profillerinin Ölçümü

Üreticiler PVC ve alüminyum profilleri bir kolorimetre veya daha sıklıkla bir spektrofotometre ile kontrol ederek ürünün onay için tolerans dahilinde olup olmadığını kontrol ederler. CM-700d veya CR-400, profillerin renklerini kontrol etmek için yaygın olarak kullanılmaktadır çünkü bitişik uzunluklar arasındaki küçük farklar bile maliyetli atıklara yol açabilir. Üretici, rutin testleri uygulayarak tüm renk farklılıklarını hızlı bir şekilde tanımlayabilir ve düzeltebilir.

Metal Plaka Ölçümü

Parlatma, fırçalama, dağlama, mavileştirme, karartma ve eloksaj gibi metaller için dekoratif kaplamaların tümü, parlaklık veya renk ölçüm süreçlerinde proses kontrolünden bir şekilde yararlanır. Rengi izleyerek ve kaydederek yalnızca ürünün kalitesini artırmakla kalmaz, aynı zamanda değiştirme veya onarım konusunda da mutlak bir kesinlik sağlayarak rakiplerinize değer katar. CM-700d ve Rhopoint IQ-S, korozyon ve iz testlerinde renk kontrolü, parlaklık ölçümü ve bulanıklık için mükemmel kombinasyondur.

Grey metal cladding and windows on a large building
Rolled rubber flooring products of different colours

Laminat ve Kauçuk Döşeme Ölçümü

Üretim süreci boyunca tutarlı bir görünüm elde etmek için rengin kontrol edilmesi önemlidir. CM-700d gibi bir spektrofotometre ve SpectraMagic NX2 kalite kontrol yazılımı, üretim maliyetlerini optimize etmeye ve israfı azaltmaya yardımcı olabilir.

Çatı, Duvar, Zemin malzemesi, Duvar kağıdı gibi iç ve dış malzemelerin renginin ölçümü

Çatı ve duvar gibi dış malzemeler ve döşeme, tavan malzemeleri ve duvar kağıdı gibi iç malzemeler için kolorimetre veya spektrofotometre ile renk yönetimi mümkündür. 

CR-410 renk farkı ölçer kullanılarak, ölçülecek geniş alanlı bir nesnenin (50 mmΦ) rengini tek seferde değerlendirmek mümkündür. Ayrıca, spektrometre CM-26dG ile renk değerine ek olarak parlaklık değerini tek bir cihazla aynı anda ölçmek mümkündür.

Mutfak/Küvet Yüzey Durumunun Ölçümü

Rhopoint IQ-S yakın toleranslı parlaklık ölçer, enamel ve paslanmaz çelik gibi çok parlak numunelerin yüzeyindeki bulanıklığın ve metalik parlaklığın derecesinin yanı sıranumune yüzeyine yansıyan nesnelerin net görünüm kalitesini değerlendirmek için kullanılabilir. 
Rhopoint IQ Flex 20-S ile uzak kafa parlaklık ölçer sayesinde kavisli şekilleri ve ince yüzeyleri ölçebilirsiniz.

İlgili Çözümler

Uzmanlarımıza sorun!