Fujifilm Imaging, tüm Avrupa Fotoğraf Laboratuvarlarını Konica Minolta Autoscan FD-9 ve basICColor yazılımıyla donatıyor

 

Fujifilm Imaging, farklı sistemleri kapsamlı bir şekilde değerlendirdikten sonra, Avrupa'daki tüm Fotoğraf Laboratuvarlarını Konica Minolta Autoscan Spektrofotometre FD-9 ve basICColor yazılımıyla donattı. Yalnızca FD-9, bir fotoğraf laboratuvarının zorlu gereksinimlerini karşılayarak tüm ölçüm görevlerini yerine getirirken, operatörler de günlük kullanımda hızlı, çok yönlü, mekanik olarak stabil ve doğru olmasının yanı sıra kullanımı kolay buldu.

Şirket, baskı sistemlerinin profilini çıkarmak için üst düzey basICColor DeviL yazılımını uygularken, üretim ve kalite kontrol için basICColor catch kullanılıyor. Fujifilm Imaging, yatırımlarından kaynaklanan teknik performans ve ekonomik verimlilikten fazlasıyla memnun ve kurulum süreçlerini önemli ölçüde kolaylaştırmayı bekliyor.

Profesyonel bir fotoğraf laboratuvarı, renk ölçüm ekipmanından en yüksek talepleri karşılar; Renk kalitesi ve tekrarlanabilirlik önemlidir. Kalibrasyon ve kontrol süreçlerinin son derece hızlı olması ve tipik olarak farklı çıktı sistemlerinin yanı sıra çok çeşitli ortamlar ve birçok tesisteki operatörlerin yer aldığı üretim ortamına sorunsuz bir şekilde entegre edilmesi gerekir.

Bir ölçüm sisteminin her seviyedeki operatör için kullanımı kolay olması gerekir. Renk kalitesinin standardizasyonu genellikle deneyimli mühendisler tarafından yapılırken, üretim sürecinin kalite kontrolünün her operatör tarafından güvenilir bir şekilde yapılması gerekir.

Bu zorlu ortamda, ölçüm ve kontrol yazılımı için basICColor catch ve profil oluşturma yazılımı olarak basICColor DeviL ile birleştirilen Konica Minolta Autoscan FD-9, çeşitli alternatiflerin kapsamlı bir değerlendirmesinde en verimli çözüm olduğu ortaya çıktı.

Avrupa'daki Fujifilm Görüntüleme Fotoğraf Laboratuarları, renk ölçüm araçları konusunda büyük bir deneyime sahiptir. Çok yönlü olmasına rağmen, el tipi cihazların ve xy aşamalarının verimsiz olduğu ve kullanıcı hatalarına açık olduğu ortaya çıktı. Diğer grafik okuyucular istenen otomasyonu sağlayabildiler ancak tüm ölçüm görevlerini yerine getiremediler.

Fujifilm, çoğu cihazın endüstriyel bir fotoğraf laboratuarının gerektirdiği mekanik stabiliteye sahip olmadığını, FD-9'un ise yoğun günlük kullanım sırasında son derece sağlam ve kullanımı kolay olduğunu kanıtladı. Çok ince kağıt veya kıvrılmış medya gibi sorunlu malzemeler bile güvenilir bir şekilde ölçülür. Tekrarlanabilirlik tüm malzemeler için olağanüstüdür.

Herhangi bir baskı laboratuvarı için önemli bir zorluk, ölçüm görevlerinin çok çeşitli olmasıdır. Özel işaretleyicilerin grafik düzenine entegrasyonu genellikle imkansızdır, bu da kurulum ve kontrol sürecini zahmetli hale getirir ve özellikle grafiklerin baskı makinesi üreticisi tarafından önceden tanımlandığı veya kağıt kenarlarının dar kenarlıklara sahip olduğu durumlarda hatalara açık hale getirir.

FD-9'un benzersiz yama tanıma teknolojisi, çeşitli düzenleri hızlı ve kolay bir şekilde tanımlayıp ölçebilmekte ve bir grafik okuyucudan beklenen otomasyon ve kullanım kolaylığı ile el tipi bir cihaz kadar çok yönlü olduğunu kanıtlamaktadır. Sonuç olarak Fujifilm, yazıcıya bağlı kalite yönetiminden yazıcıdan bağımsız, fabrika çapında bir kalite kontrol sistemine geçebilmektedir. Daha hızlı, daha tutarlı, daha kullanıcı dostu ve daha az hatayla FD-9'un sonuçta önemli bir etki yaratması bekleniyor.

Konica Minolta Autoscan FD-9, ağ ortamında paylaşılmasına olanak tanıyan USB ve ethernet bağlantısına sahiptir. Entegre renkli LCD ve iş yönetimi işlevi, verilerin ağ üzerinden doğru şekilde uygulanmasına yardımcı olur.

Hız, FD-9'un önemli bir özelliğidir. Büyük renk yönetimi tabloları bile birkaç dakika içinde ölçülür. Birçok standartlaştırılmış ölçüm koşulu (M0, M1, M2...) aynı anda ölçülür, böylece operatörlerin artık filtreleri değiştirmesine veya tabloları birden çok kez ölçmesine gerek kalmaz. Ölçüm yazılımı basICColor catch, her ölçüm moduna ilişkin verileri tek bir dosyada saklayarak kullanıcıların farklı modlar arasında istedikleri zaman geçiş yapmalarına olanak tanır. Bu, optik beyazlatıcıların kurulum işlemi sırasında kolayca değerlendirilmesine ve kontrol edilmesine olanak tanır.

Konica Minolta FD-9'un uygulanması sırasında Proje Müdürü olan Jens Rubbert şu yorumu yaptı: 'FD-9 şu anda Fujifilm Görüntüleme Fotolaboratuvarlarının yüksek taleplerini karşılayan en iyi cihazdır. Olağanüstü ölçüm sonuçlarını, hızı, en yüksek güvenilirliği, kullanım kolaylığını ve daha önce hiçbir otomatik cihazda olmayan çok çeşitli kullanım durumlarını birleştirir. basICColor'ın profil oluşturma ve kalite kontrol yazılımıyla birleştirildiğinde kurulum süreçlerinin süresini birkaç günden birkaç saate indirebildik. FD-9, fotoğraf laboratuvarlarımızda çeşitli görevler için kullanılır: Yazıcıların kalibrasyonu, profil oluşturma ve kalite kontrol. Bu, süreçlerimizi optimize etmemize büyük ölçüde yardımcı oluyor ve basICColor catch ile üretim kalite kontrolümüzün sistemden bağımsız olarak genişletilmesine olanak tanıyor. Bu yatırımı yaptığımız için çok mutluyuz.'