Geniş Format Baskıda Hassas Renk

 

Geniş formatlı gazlı bez üzerine baskı yapmak başlı başına bir bilimdir. Ticari matbaacılar tutarlı renk sağlamak için renk ölçüm ekipmanı kullanır, ancak genellikle baskı endüstrisinde kullanılan Cihazlar bu tür dokulu ve geçirgen malzemelerle doğruluk ve tekrarlanabilirlik sağlayamaz. KONICA MINOLTA, 12.000 m2 gazlı bezin gerekli toleranslar dahilinde basılabilmesini sağlamak için gerekli doğruluğu sağlayabilen bir çözüme sahiptir.

Modern cam kaplamalar sadece şeffaf değildir, aynı zamanda renkli olarak da tasarlanmıştır. Renk efekti, iki cam levha arasına lamine edilmiş bir tekstil gazlı bez kullanılarak elde edilir.
İsviçre'deki Heiden, Appenzell'den Sefar AG, dış görünümü korurken UV enerjisinin %99,8'inin engellenmesini sağlayan patentli bir işlem kullanarak SEFAR® Architecture VISION cam kaplama serisini üretmektedir. İstenilen renk, dijital baskı işlemi kullanılarak üretiliyor ve boyutun (binlerce metrekareye kolayca ulaşabilen) yanı sıra, en büyük zorluk rengin tutarlı bir şekilde çoğaltılmasıdır.

Merkezi İsviçre merkezli Makro Art AG, dijital geniş format baskı konusunda uzmandır ve Sefar AG için 12.000 m2'ye kadar kaplamalar için baskılı gazlı bezler üretmektedir. Test aşamasında uzmanlar, VISION gazlı bezin basılabilirliğini ve ayrıca belirli renklerin çoğaltılmasının doğruluğunu analiz etti. Makro Art AG Üretim Müdürü Reto Bussmann şunları hatırlıyor: “Referans numunelerini ve test baskılarını karşılaştırmak için çok zaman harcadık. Buradaki zorluk gazlı bezin bileşimidir: Görüş açılarına ve ışık kaynağına bağlı olarak renk görünümü çok fazla değişir.“

Ayrıca tülün iplik numarası proje veya panelin kullanım amacına göre değişmektedir. Alt tabakanın nihai renk üzerinde önemli bir etkisi olduğundan, baskı makinesinin her yeni gazlı bez için ayarlanması gerekir. Referans numunesiyle tamamen aynı görünen bir baskı oluşturmak, bitmiş ürünün boyutu ve görünürlüğü nedeniyle çok önemlidir; bu, geleneksel baskı işlerinden çok daha sıkı toleranslar gerektirir.

Uygun ölçüm ekipmanı

------------------------

Rengi doğru bir şekilde karakterize etmek için bir ölçüm cihazı gereklidir ve yoğunluk ölçerler bu görev için onlarca yıldır baskı endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Densitometreler çoğunlukla geleneksel baskıda mürekkep filminin kalınlığını tespit etmek için kullanılır.
Ne yazık ki gazlı bezdeki ölçüm doğruluğu yeterli değildi. Gazlı bez 3 boyutlu bir yapıya, yüksek iletim faktörüne ve metalik bir yüzeye sahiptir. Geleneksel cihazlar numuneyi 45°'den aydınlatır, bu da lifler arasında gölgelere ve dokulu metalik yüzeyden başıboş yansımalara neden olur. Her ikisi de çok karanlık ölçüm değerlerine yol açar.

Çözüm, uygun ölçüm geometrisinin kullanılmasıdır: KONICA MINOLTA CM-2600d, dağınık aydınlatma sağlamak için entegre bir küre kullanır (genellikle endüstriyel renk ölçümünde kullanılır). Bu yaklaşım, geleneksel baskı rengi ölçüm cihazlarının karşılaştığı her iki sorunun da üstesinden gelir.

------------------------------

Sürekli kontrol

----------------------------

KONICA MINOLTA'nın teknolojisi ve uzmanlığı, sıkı toleranslar dahilinde endüstriyel ölçekte dijital geniş format baskıya olanak sağlar. Makro Art AG en küçük sapmaları anında düzeltip üretimi buna göre ayarlayabiliyor. Kaplama amaçlı 12.000 m2 gazlı bezin basılması için kapalı döngü işlemi son derece önemlidir. Bussmann, "Çalışma şeklimizi tamamen değiştirmek zorunda kaldık" diye açıklıyor. Baskı öncesi aşamada renklerin doğru ICC Profili kullanılarak ayarlanması gerekir. Bunun temeli, CIELAB renk uzayında açıkça tanımlanmış referans değerleri olup, düzen yazılımında kullanılacak optimum CMYK değerlerine dönüştürülür. İş akışındaki bu adımı gerçekleştirmek için KONICA MINOLTA otomatik bir profil oluşturma çözümü sunuyor: Bir xy-stage kullanılarak binlerce renk yaması hızlı ve doğru bir şekilde ölçülebilir. Bussmann: "Bu iyi bilinen ICC Renk Yönetimidir, ancak hedefte olup olmadığımızı doğru bir şekilde değerlendirmemizi sağlayan ölçüm teknolojisini kullanıyor."

Tüm proje boyunca sabit bir renk kalitesi sağlamak için, her baskı çalışmasının ölçüm sonuçları sürekli olarak takip edilir ve gerekirse bir sonraki baskı çalışması için optimizasyonlar oluşturmak için kullanılır. RIP Yazılımının her bir parametresi dijital olarak kontrol edilir ve raporlanır. Aynı durum baskı odasına gönderilen dijital dosyalar için de geçerlidir; her bir dosya için bir dijital kayıt mevcuttur. Ayrıntılı kontrol ve raporlama sürecini tamamlamak için her bir kalite kontrol ölçümü, Konica Minolta'nın Catch QC çözümü kullanılarak bir QC raporunda saklanır.

İyi tanımlanmış prosedürler ve doğru ölçüm ekipmanları sayesinde Makro Art AG, Sefar AG'nin ihtiyaç duyduğu renk doğruluğunu karşılayabiliyor ve geniş formatlı gazlı bez üzerine endüstriyel ölçekte baskı yapabiliyor. Bu arada şirket, tekstil baskısı ve tabela gibi diğer basılı malzemelerinin kalitesini optimize etmek amacıyla renk yönetimi ekipmanını kullanıyor. Böylece Makro Art AG'nin müşterileri, baskı endüstrisinin geleneksel ekipmanlarıyla mümkün olmayan olağanüstü renk kalitesinden faydalanıyor.

----------------------------

SEFAR
Sefar, serigrafi ve filtreleme pazarları için monofilamentlerden hassas kumaşların lider üreticisidir. Sefar ürünleri elektronik, grafik, medikal, otomotiv, gıda ve ilaç uygulamalarından havacılık, madencilik ve rafineri ve mimariye kadar çok çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Sefar, uygulamalara ilişkin derin anlayışıyla müşterilerinin endüstriyel proseslerinde optimum sonuçlara ulaşmalarına yardımcı olmaktadır.


Makro Art AG
Grosswangen'deki Makro Art AG, İsviçre'de geniş format baskı alanında liderdir. 20 yıllık aile şirketi aynı zamanda tekstil baskı ve tabela alanında da yetkinliklere sahip.


KONICA MINOLTA Sensing Europe B.V.
Konica Minolta Inc. Japonya'nın bir parçası olan Konica Minolta Sensing Europe B.V., Renk & Görünüm ve Işık Ölçümleri alanlarındaki uygulamalara yönelik ölçüm çözümlerinin lider sağlayıcısıdır. Konica Minolta Sensing Europe, EMEA bölgesinde 30'dan fazla ülkede Şubeleri ve nitelikli Distribütörleri ile sektöre hizmet vermektedir. En son optik ve görüntü işleme teknolojilerimizden türetilen Konica Minolta Sensing'in ölçüm çözümleri, çok çeşitli endüstrilerde kalite kontrolün iyileştirilmesine ve Ar-Ge'nin desteklenmesine yardımcı olur. Renk yönetimi çözümlerimiz, otomotiv, kaplama, plastik, inşaat malzemeleri, gıda, kimyasallar ve eczacılık gibi üretimin birçok alanında kaliteyi kontrol etmek ve izlemek için gereklidir. Işık ve Ekran ölçüm teknolojisi alanında Konica Minolta Renk Analizörleri "endüstri standardı" konumundadır. Konica Minolta Sensing, en son yüksek doğruluklu algılama teknolojisini kullanarak, çeşitli alanlarda sürekli değişen ihtiyaçları karşılayan çözümler sunarak yenilik yapmaya devam edecektir.