Institut für Rundfunktechnik (IRT)

Institut für Rundfunktechnik'te (Yayın Teknolojisi Enstitüsü) çığır açan yenilikler için hassas ölçüm verileri elde etmek için Konica Minolta spektroradyometre.
 

Kesin ölçümler, trend belirleyici ve son teknoloji

Institut für Rundfunktechnik (Yayın Teknolojisi Enstitüsü - IRT), kamu tarafından denetlenen Alman televizyon ve radyo yayın kurumlarının (ARD, ZDF ve Deutschlandradio, Avusturya yayın istasyonu ORF ve İsviçre yayın ve radyo şirketi SRG/SSR) teknik standardizasyonundan sorumludur. 50 yılı aşkın bir süredir Avrupa'nın Almanca konuşulan kısmında yer alıyor ve aynı zamanda Avrupa Yayın Birliği'nde (EBU) çıkarlarını temsil ediyor. Münih'in Freimann bölgesindeki Bayerische Rundfunk (Bavyera Yayın Şirketi) üretim tesisinde bulunan IRT, birçok öncü yeniliğin sorumlusu olmuştur. Son birkaç yılda gerçekleşen bu tür yeniliklerin örnekleri şunlardır: ilk tam dijital HDTV yayını (1992), sanal stüdyonun geliştirilmesi (1996), DVB ile ilk 5.1 çok kanallı ses iletimi (1998), KEM mikrofonunun geliştirilmesi (1999), MPEG Layer II (2000), DVB-T'nin (2003) piyasaya sürülmesi için tedarik bildirisi ve 2004 ve 2005'te 720p ve sonunda 1080p'de ilk sıkıştırılmamış HDTV kayıtları. IRT hizmetlerinden yararlanan kamuya açık yayın kuruluşlarının yanı sıra iletişim ve bilgi teknolojisi alanından birçok kurumsal müşteri ve özellikle TV izleyicileri.

Teknolojik ilerleme için ışık ölçümü

------------------------

Teknolojik ilerlemenin bir sonucu olarak televizyonun getirdiği teknolojik gereksinimler de değişmektedir. Stüdyolarda (ve özel oturma odalarında) yeni düz panel monitörlerin piyasaya sürülmesi, bunların performans kapasitesinin de araştırılması gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle IRT, 11 üreticiyle bir çalışma üzerinde çalıştı ve televizyon stüdyolarını farklı görüntü teknolojileri ve formatlarıyla donatmak için 15 sınıf 1 monitörü, EBU Tech 3320'ye uygun olarak video sinyallerini değerlendirmek için ölçüm ekipmanı olarak uygunluk açısından kontrol etti. Bu, teknik ve pazar nedeniyle gerekliydi. gelişmeler mevcut CRT ekipmanlarının değiştirilerek “Yüksek Çözünürlüklü Televizyon”un (HDTV) piyasaya sunulmasını zorunlu kılmıştır.

Bu nedenle IRT, HDTV'yi televizyon şirketi stüdyoları için bir oynatma ortamı olarak değerlendirmek amacıyla geniş kapsamlı ölçümler gerçekleştirmiştir. Modern LCD ve plazma ekranların görüntüleme yönü bağımlılığı, ışık yoğunluğu, renk ve kontrast aralıkları ve hareket artefaktları gibi teknolojik kısıtlamaları dikkate alınmıştır.

------------------------------

Geçerli veriler için hassasiyet

----------------------------

IRT, hassas ölçüm verilerinin hızlı bir şekilde elde edilmesi için Konica Minolta Sensing CS spektroradyometresini kullanır. Örneğin CS-1000'in performans kapasitesi, onu sadece kamuya açık televizyon alanında değil, tüm önemli görsel görüntüleme parametrelerinin değerlendirilmesi için uzman dünyada genel kabul görmüş standart haline getirmiştir. IRT proje yöneticisi Friedrich Gierlinger, "Konica Minolta Sensing CS-1000 spektroradyometrenin görsel spektral analizi, modern monitörlerin görsel performans kapasitesini tanımlamak için gereken tüm önemli fotometrik ve kolorimetrik parametrelerin elde edilmesi için güvenilir bir temel sağlıyor" diye açıklıyor. .

"Bu, onu bölgemizdeki yalnızca kısmi sonuçlar sağlayabilen diğer birçok ölçüm cihazından ayırıyor". CS-1000, ölçümleri basitleştiren ve aynı zamanda hızlandıran çok çeşitli performans özellikleri sunar çünkü hepsi tek bir cihazda yer almaktadır. 0,3 nm dalga boyu doğruluğu ile <5 nm yarı genişliğe sahip optimize edilmiş spektral çözünürlüğü sayesinde, renk değeri analizi sırasında son derece doğru ölçümler sağlar. "Bu, ilgili tüm parametreleri bir sonraki adımda hesaplayıp elde edebileceğimiz anlamına geliyor..." diye ekliyor Gierlinger. Veriler doğrudan bu amaç için özel olarak geliştirilmiş ve yazılmış analiz yazılımına iletildiğinden, bu "anında" gerçekleşir. Test yöneticisi (departman adı) "Yazılımın CS-1000'in veri aktarımına mükemmel şekilde uyum sağladığını" doğruluyor ve bu nedenle ölçüm cihazıyla birlikte çalışmayı önemli ölçüde kolaylaştırıyor.
----------------------------

Yeni standartlar için kesin veriler

---------------------------------

Açıkçası, en yeni sınıf 1 düz panel monitörlerin performans kapasitesi, EBU'nun orijinal olarak CRT monitörlere uygulanan önceki Tech 3320 direktifinde ortaya koyduğu gereksinimlerin tamamını henüz karşılamıyor. “Şu anda piyasada mevcut olan 1. sınıf LCD ve plazma tabanlı monitörlerin hiçbiri, mevcut EBU performans verileri kriterlerinin tamamını karşılamıyor. Dürüst olmak gerekirse, bunlar ancak ölçümler monitöre göre optimum izleme yönünde alınırsa karşılanır” diyor Gierlinger, Konica Minolta Sensing spektroradyometresi ile ölçümler yapılarak belirlenen en son televizyon teknolojisinin bariz zayıflıkları hakkında.Ekibiyle birlikte bu amaçla gerekli farklı yönlerden ölçüm yapabilen kendi ölçüm cihazını geliştirdi (fotoğrafa bakın). Elde edilen sonuçlar kendi adına konuşuyor. Küçük açı değişimlerinde bile önemli renk dalgalanmaları meydana gelir. Bu, Konica Minolta Sensing CS-1000 ile yapılan ölçümlerle ortaya çıktı. “Bazı durumlarda renk sıcaklığı 6500 Kelvin'den (yani standart ışık sıcaklığı D65) yaklaşık 13.000 Kelvin'e atlıyor. Bu, renkleri önemli ölçüde tahrif eder. Bu durumda resim aşırı derecede mavimsi bir tona sahip oluyor” diyor Gierlinger.

CRT monitörlerde, bir TV yönetmeninin ekrana baktığı konum ve yön o kadar önemli değildi: Resimler her zaman renkleri monitöre sinyal olarak ulaştıkları şekilde yeniden üretiyorlardı. Dolayısıyla bir stüdyo kaydını değerlendirmek için yönetmenin tüm monitörleri tek bir konumdan görmesi yeterliydi. Resmin çoğaltılmasına her zaman güvenebilirdi. Değerlendirme için yeterliydi ve bu nedenle yönlendirmesinin temel bir parçasıydı.

Ancak yönetmenin monitöre göre ideal konumu, yeni nesil 1. sınıf düz panel monitörlerle görüntü üretimi için belirleyicidir. Yönetmenin monitöre göre yanlış açıda durması durumunda, göreceli renk konumu değişir, beyaz nokta vb. farklı boyutlara değişir ve bu da istenmeyen bir renk kaymasına neden olur. Yönetmen optimum görüş açısı aralığının dışında farklı renkler görecek ve bunları da farklı değerlendirecektir. “Resmin yönetmen tarafından düzeltilmesi, hatalı görüntü değeri ayarlarına yol açacaktır.

Bu, farklı monitörlerde farklı renk üretimine ve resim değerlerinde sonsuz düzeltmelere yol açacaktır" diye devam ediyor Gierlinger. Konica Minolta Sensing ekran ölçüm cihazıyla yapılan ölçümler, yatay resim ekseninin + veya - 15° kadar hafif bir eğiminin bile renk kaymasına yol açtığını ortaya koyuyor. Bu çalışmanın ölçüm hassasiyetinin yüksek olması nedeniyle, mevcut sınıf 1 monitörlerin TV stüdyosunda kullanıldığında sınırları aşılmıştır. Bu nedenle adaptasyon kaçınılmaz olacaktır. Bu özellikle 2009 yılı sonuna kadar gerçekleşmesi gereken yüksek çözünürlüklü televizyonun tanıtımı için geçerlidir.

Burada bir yanda tüketiciler, diğer yanda endüstri, film ve TV prodüksiyonu arasında bir çeşit kıskaç hareketi yaşanıyor. Çünkü artık tüm filmler dijital olarak ve yüksek çözünürlükte yapılıyor; hatta eski filmler bile bu formata dönüştürülüyor. Kendini kanıtlamış ve artık amatör film yapımında da kullanılan bir teknik gelişme. Birçok modern SLR fotoğraf makinesi, tek tek fotoğraf çekmek için sabit fotoğraf makineleri olarak tasarlanmış olsalar da, HDTV formatında fotoğraf çekebilir.

----------------------------------

Ek

---------------------------------

2009'un ortasından bu yana IRT, yeni Konica Minolta Sensing CS-2000A spektroradyometre ile sınıf 1 monitör çalışmasına devam ediyor. CS-2000A, CS-1000'den çok daha gelişmiş ölçüm optiklerine sahiptir. Bunlar son derece zayıf ışık sinyallerini kaydedebilir. Bu nedenle CS-2000A, en iyi üst düzey ekranlarla neredeyse hiç elde edilemeyen son derece "düşük parlaklık" ölçümleri için özellikle uygundur. CS-2000A, 1.000.000:1 kontrast aralığıyla çalışır ve muhtemelen dünyadaki en iyi ultra düşük parlaklık analizörü olarak, 1° ölçüm açısıyla 0,0005 cd/m²'lik son derece küçük ışık yoğunluklarını bile tespit etmeyi mümkün kılar. .

Mekanik ve elektriksel gürültü faktörlerinin azaltılması ve serbestçe seçilebilen ölçüm açılarının kullanılması, CS-2000A'ya daha önce duyulmamış bir hassasiyet kazandırır ve aynı zamanda gelecekteki ekran teknolojileri için güvenilir ölçümlerin garantisidir.---------------------------------

Uygulama Notu

İndir

Institut für Rundfunktechnik GmbH

Floriansmühlstrasse 60
D-80939 München

www.irt.de