INAX Corporation

 

CM-700d/CM-600d - INAX Şirketi

Dünyanın en büyük fayans üreticisi

INAX Corporation 1924 yılında kuruldu ve şu anda fayans, inşaat malzemeleri, sıhhi tesisat ve konut armatürleri alanında Japonya'nın lider üreticisidir. Özellikle fayans konusunda dünyanın en büyük üreticisi olan INAX, günlük hayatımızda farklı roller üstlenen bu ürünleri dünyanın her yerindeki müşterilerine dağıtıyor.
INAX, Konica Minolta Sensing'in spektrofotometrelerini uzun yıllardır kullanıyor ve önceki ürünlerin en yeni Spektrofotometre CM-700d ile değiştirilmesi bu kullanıcı raporu için fırsat sağladı.

------------------------------
 

Ana renklerin renk karşılaştırması ve renk değeri tespiti

Bu rapor için INAX'ın Genel Teknoloji Araştırma Laboratuvarı'na bir ziyaret gerçekleştirildi. Bu laboratuvarda her ürünün ana renkleri ölçülüyor ve tasarım aşamasında oluşturulan tasarım renk örnekleriyle karşılaştırılıyor. Ayrıca ana plakanın kolorimetrik değerlerini belirlemek için Konica Minolta Spektrofotometre CM-700d kullanılır. Yani burada ölçülen kolorimetrik değerler ürün renklerinin standart değerleri haline gelir.

Daha önce yatay formatlı bir Spektrofotometre CM-2600d kullanılıyordu ancak dikey formatlı CM-700d'nin fayans gibi küçük ama kalın numunelerde daha stabil ölçümler sağlayabileceği görüldü. CM-2600d kullanıldığında stabilite sağlamak için karoyla aynı kalınlıkta bir ara parça kullanıldı, ancak CM-700d böyle bir ara parçayı gereksiz kılıyor. Ayrıca CM-700d'nin Bluetooth kablosuz iletişim özelliği, yolunuza çıkabilecek kabloları ortadan kaldırdığı ve masa alanının daha verimli kullanılmasına olanak tanıdığı için büyük beğeni topladı.

--------------------------------------

Çeşitli uygulamaların yönetimi

INAX Corp. çok çeşitli ürünler üretmektedir ve yalnızca bu laboratuvarda 1.000'den fazla çeşit ürün ölçülmektedir.
Genel Teknik Araştırma Laboratuvarında, tasarım departmanının ve çeşitli bölümlerin araştırma departmanlarının yaklaşık 20 çalışanı CM-700d'nin kullanımını paylaşıyor.
Her ne kadar ana uygulama yukarıda anlatıldığı gibi ürün ana renklerinin belirlenmesi olsa da renk ölçümüne yönelik başka uygulamalar da vardır ve bunlardan bazıları aşağıda tanıtılmaktadır.

--------------------------------

Tuvalet kontrol panelleri için evrensel tasarım

Tren istasyonları, parklar, hastaneler, mağazalar vb. halka açık yerlerde, adı belirtilmeyen çok sayıda kişi tarafından kullanılan tuvaletlerdeki tuvaletlerin yaşlı veya engelli kişiler tarafından işletilmesinde sorun yaşanmaması amacıyla, şekli, rengi, düzeni Yıkama, yardım çağırma vb. düğmelerin vb. özellikleri JIS (Japon Endüstri Standartları) tarafından tanımlanmıştır.
Standartlar, kontrol paneli üzerindeki butonların rengini belirlediğinden ve çevredeki alanlarla kontrastın sağlanması gerektiğinden, bu tür panellerin tasarım ve yerleşiminde CM-700d kullanılmıştır.

Görme engelli kişiler için yönlendirme bloklarının parlaklık karşılaştırması

Görme engelli kişilere yönelik yürüme yolu yönlendirme blokları için, yönlendirme blokları ile çevresindeki yürüyüş yolu arasındaki kontrast, çeşitli bölgesel hükümetler ve inşaat standartları tarafından belirlenir veya standartlaştırılır. Bu, görme engelli (az gören) kişilerin yönlendirme blokları ile çevredeki alanları kolayca ayırt edebilmelerini sağlamak için yapılır. Geçmişte, parlaklık ölçüm cihazları* kullanılarak yapılan ölçümler belirlenmişti ancak bu, tekdüze ölçüm koşullarını sağlamak için özel bir karanlık oda, ışık kaynağı vb. hazırlanmasını gerektiriyordu ve çok fazla emek gerektiriyordu.

CM-700d (özel ölçüm ortamı hazırlama ihtiyacını ortadan kaldıran) kullanılarak ve ölçülen Y değerine göre parlaklık değeri belirlenerek ölçüm süreci iyileştirildi.
Her bloğun ve döşemenin parlaklık değerleri önceden ölçülür ve bir veritabanında saklanır; böylece blok veya döşemenin bölgesel spesifikasyonları karşıladığını kanıtlayan veriler teslimat sırasında veya bu tür ürünlerin satışı için pazarlık yaparken satış görevlisi tarafından sağlanır. .

Marka işaretinin renk kontrolü

INAX Corp. marka markasının rengi Amenity Blue ve siyahın birleşimidir. Marka markasının rengi Munsell numaraları vb. sayısal olarak belirtilir ve marka markasının renk kontrolü şu şekilde yapılır:
CM-700d. Yukarıdaki örneklerden, INAX Corp.'un CM-700d'nin işlevlerini ve performansını iyi anladığı ve CM-700d'yi, cihazın özelliklerinden tam olarak yararlanacak çeşitli şekillerde kullandığı açıktır. Konica Minolta Sensing olarak biz, cihazlarımızın INAX Corp. ve tüm müşterilerimiz tarafından daha verimli kullanılmasına katkıda bulunmak için aktif satış sonrası desteğimizi sürdüreceğiz.

INAX