açıklayıcı notlar

Bakım ve Kalibrasyon

 

Kalibrasyon nedir?

Kalibrasyon biraz cihaz (test altındaki ünite) ile bilinen veya atanmış değerleri olan başka bir (standart) cihazın ölçüm sonuçları arasındaki kıyaslamadır. Bu şekilde kalibrasyon yalnızca farkları belirlemek anlamına gelirken ayarlama yapmak aynı zamanda test edilen üniteyi belirlenen bir toleransa getirecek gerekli düzeltici işlemleri yapmak anlamına gelir.

Kalibrasyon cihazın beyaz & siyah kalibrasyonu ile karıştırılmamalıdır. Bir cihazın siyah ve beyaz kalibrasyonu kullanıcı tarafından sıfır kalibrasyon kutusu ile beyaz kalibrasyon levhası kullanılarak her gün yapılır. Bu iki kalibrasyon cihazın belirli bir yansıtma aralığı içinde işlemesi için gereklidir. Fakat beyaz kalibrasyon levhası da zamanla değişebilir ve bu yüzden yetkili bir hizmet istasyonu tarafından yılda bir defa gerçek bir kalibrasyon hizmeti sağlanmalıdır.

 

Bakım Hizmeti nedir?

Kalibrasyon yalnızca cihazın durumun belirlenmesini kapsarken, bakım hizmeti bu koşulların belirli şartlara uymasını sağlayacaktır. Bakıma cihazı temizlemek, önleyici bakım ve zenon lamba gibi parçaların değiştirilmesi ile cihazın belirtilen doğruluğu sağlamaması durumunda gereken yeniden ayarlamalar dahildir. Her bakım hizmeti cihazın kalibrasyonunu da içerir.

 

Önerilen kalibrasyon sıklığı nedir?

Bir denetleme ya da kalibrasyon sıklığının belirlenmesi birkaç etkene bağlıdır. Bazı cihazlar çoğunlukla sıcaklık kontrolü altındaki bir laboratuar veya temiz oda ortamında kullanılmaktadır. Diğer cihazlar toz, nem ve her gün çok sayıda ölçüm gibi daha sert çevre koşulları bulunan üretim hattında kalite kontrol için kullanılmaktadır.

Konica Minolta 1 yıllık kalibrasyon ve bakım sıklığı önermektedir ve bunun da çoğu cihaz için uygun olduğu görülmüştür.

 

Easy Checker

Konica Minolta spektrofotometre kullanıcılarına cihazın aşağıdaki parametreler için performansını izlemek için isteğe bağlı bir aksesuar olarak Easy Checker Yazılımını sunmaktadır:

 • Kısa vadeli tekrarlanabilirlik
 • Uzun vadeli stabilite
 •  Zenon Lamba testi

Easy Checker Yazılımı yeşil BCRA renk karosu ile teslim edilmektedir.

Fakat bu düzenli hizmet ve bakım ihtiyacının yerini almaz ve Konica Minolta yerel yetkili Konica Minolta hizmet tesisinde cihazınızı her yıl kontrol ettirmenizi ve sertifikalatmanızı önerir.

 

Konica Minolta cihazları nasıl kontrol edilir ve ayarlanır?

Ölçüm cihazlarını kontrol prosedür ve aletleri cihaz türüne göre değişiklik gösterir. Konica Minolta çeşitli uygulamalar için ölçüm cihazlarına sahip olduğu için kullanılacak araçlar da oldukça çeşitlidir. 

Konica Minolta ışık ve renk ile boyut için birden fazla standart kullanır. Elbette tüm standartlar ulusal veya uluslararası üst seviye standartlara göre izlenebilirler. Her cihaz için izlenebilirlik tablolarının bulunduğu izlenebilirlik alanında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

 

Kullanılan aletler hakkında

 • Işık ölçüm cihazları (Parlaklık ölçer, Aydınlık ölçer, düşen ışık renk ölçerler ve spektroradyometreler gibi) optik tezgah üzerinde ayarlanır.  Bu, karanlık bir odada kurulmuş 5 metre uzunluğunda bir tezgahtır. Sertifikalandırılmış tungsten lamba DC güç kaynağı tarafından kontrol edilir ve standart olarak kullanılır. Ölçüm mesafesini değiştirerek farklı aydınlık seviyeleri elde edilebilir. Parlaklık ölçümleri için sertifikalandırılmış difüzörler standart olarak kullanılmaktadır. CS-2000 gibi spektroradyometreler için, tezgah seviye kalibrasyonu için kullanılırken dalga boyu kalibrasyonu spektroskop ile yapılmaktadır.
   
 • Düz Panel Ekran Renk Analizi Cihazları (CA-410 gibi) standart bir monitör, video oluşturucu ve bir set sertifikalandırılmış ana prob kullanılarak ayarlanır. Konica Minolta dünya çapında aynı aletleri kullandığı için CA-410 kalibrasyonu dünya çapında veri uygunluğu sağlar.
   
 • Renk Metreleri (CR-400 gibi) farklı renk karoları ile kontrol edilir ve ayarlanır. Cihazlar arası uyum önemlidir ve bu sayfanın devamında açıklanmıştır. BCRA renk karoları termo kromatik etkiye (sıcaklıkla kromatiklik değişikliği) sahip olduğu için tüm kalibrasyon sıcaklık kontrollü bir ortamda gerçekleştirilmektedir.
   
 • Spektrofotometreler bir spektroskop ya da dalga boyu kalibrasyon kutusu üzerinde ayarlanır. Spektroskop çok dar bir dalga boyu bandı ışığı gönderebilen bir cihazdır. Farklı dalga boylarını tarayarak bir spektrofotometre ya da spektroradyometredeki her bir sensorun hassasiyetini yakalamak mümkündür. Spektrofotometreler bu hassasiyete ve farklı renk karolarının kontrol sonuçlarına bağlı olarak (daha iyi cihazlar arası uyum için) ayarlanır. Spektrofotometrelerin cihazlar arası uyumunun denetlenmesi sertifikalandırılmış BCRA renk karoları ile yapılır.

TEKNİK SERVİS

Konica Minolta Sensing, çeşitli servis ve kalibrasyon seçenekleriyle ölçüm cihazlarımız için küresel servis kapsamı sunar.

Katalog (PDF)