İzlenebilirlik

Bakım ve Kalibrasyon

 

İzlenebilirlik nedir?

İzlenebilirlik her standart nesne ya da ölçüm cihazını kalibrasyon ile ulusal standartlarla, üstün standartla, ilişkilendirmek için kurulmuş bir süreçtir.

Yüksek doğruluklu ölçüm cihazları için ulusal standartlardan küçük sapmalar bile sorun yaratabilir. Bu gibi sorunlardan kaçınmak için Konica Minolta’nın kurumsal standartlarının bakımı her standardın Japon ulusal standartlarına ya da diğer uluslararası standartlara göre düzenli olarak tekrar kalibrasyonu ile sağlanır. Bu standartlar satılan Konica Minolta ürünlerinin işlevlerine göre seçilir. Lütfen tüm Konica Minolta ölçüm cihazları için izlenebilirlik hakkında ayrıntıların bulunduğu aşağıdaki kalibrasyon tablolarına bakınız.

 

Aşağıdakiler için Denetleme ve Kalibrasyon sistemi indirin:

CL-200A - Renk Aydınlığı

CL-500A - Aydınlık Spektrofotometre

CL-70F - Aydınlık Spektrofotometre

CM-Series - Spektrofotometr

CM-25cG, CM-26dG ve CM-36dG(V) parlaklık

CM-512m3A/CM-M6 Spektrofotometr

CR-10 Series - Renk Okuyucusu

CR-Series - Renk Ölçer

CRT & Ekran Renk Analizi Cihazı 

CS-100A - Renk Parlaklığı

CS-150/160 - Kroma Parlaklık

CS-200 - Renk Ölçer

FD-7 & FD-5 - Spektrodensitometre

LS-100/110/150/160 - Renk Ölçer

Spektroradyometre

T-10A-Series - Aydınlık Ölçer

 

İzlenebilirliğin Oluşturulması

Aşağıdaki çizim ulusal standartlara göre izlenebilirliğin nasıl elde edildiğini göstermektedir. Japonya’da ulusal standartların geliştirilmesi ve ana standartların sürdürülmesi Uluslararası Ticaret ve Endüstri Bakanlığı’nın (MITI) bir kurumu olan Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Kurumu’nun (AIST) farklı bölümleri tarafından yürütülmektedir. Konica Minolta ürünleriyle ilgili standart alanlarında görev alan iki AIST bölümü ışık ve renk ölçen ürünler için Elektro-Teknik Laboratuar (ETL) ve sıcaklık ölçen ürünler için Ulusal Metroloji Araştırma Laboratuarı’dır. Fakat, fiziksel standartları endüstri ve organizasyonlara bu bölümler dağıtmamaktadır; Japonya’da AIST bölümlerinin belirlediği şartları yerine getiren fiziksel standartlar Japonya Elektrikli Ölçer Denetleme Şirketi (JEMIC) gibi kamu sertifikalandırma kurumları ya da Japonya Kalibrasyon Hizmeti Sistemi’nden (JCSS) akredite kalibrasyon kurumları tarafından üretilir, sertifikalandırılır ve dağıtılır.


Standartların İzi 

Ulusal Standartlar

Tüm ülkelerin ulusal standartları benzerdir ve genelde uluslararası anlaşmalarda ilişkilendirilirler. Bu standartlar ABD’de Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST), İngiltere’de Ulusal Fiziksel Laboratuar (NPL), Almanya’da Physikalisch Technische Bundesanstalt (PTB), Fransa’da Institut National de Metologie (INM), vb. tarafından tutulmaktadır.

Konica Minolta ürünlerinin doğruluğunu sağlamak için Konica Minolta ölçüm cihazlarının ve kurumsal çalışma standartları olarak kullanılan diğer donanımların daha üst standartlar kullanılarak ve endüstriyel standartlar kurumlarınca belirlenmiş ve tutulmakta olan ulusal standartlara göre düzenli olarak tekrar kalibre edildiği bir sistem oluşturmuştur.
 

TEKNİK SERVİS

Konica Minolta Sensing, çeşitli servis ve kalibrasyon seçenekleriyle ölçüm cihazlarımız için küresel servis kapsamı sunar.

Katalog (PDF)