Toz Ham Maddeler İçin Renk Ölçümü

Çimento, beton, harç, kum, sıva vb. ürünler içindir.

Toz Yapı Malzemeleri İçin Renk Ölçümü


Toz yapı ham maddelerinin renk kontrolü için spektrofotometreler ve kolorimetreler

Yapı malzemelerinin birçok formu vardır: bunlardan biri çimento, harç veya sıva gibi gri malzemeler gibi toz halindedir. Bu ürünlerin rengi, onları üretmek için kullanılan ham maddelere bağlıdır. Tutarlılığı ve renk bütünlüğünü korumak için bu ham maddelerin kontrol edilmesi önemlidir. Bu özellikle, kolorimetre veya spektrofotometre kullanarak istenen rengi elde etmek için kullanılan agregatları kontrol etmek gerektiğinde beton için geçerlidir.
 
Konica Minolta kolorimetreleri çimento, agrega ve ilgili ürünlerin üretiminde yaygın olarak kullanılmakta olup, renk ve renk farkı ölçümü için hem renk kontrolü hem de kurutma/kürleme için proses kontrolü amacıyla kullanılabilen nispeten sağlam ve basit bir çözüm sunmaktadır.

Renk farkı daha geniş alanlara göre daha algılanabilir ve bu durum genellikle yapı malzemelerinde görülür.


Renk kontrolü, işletmelerin bitmiş ürünlerin daha tutarlı olması sayesinde süreçleri kontrol etmelerine ve rekabet avantajı sunmalarına yardımcı olabilir.


Konica Minolta, yapı malzemeleri sektöründe renk kalitesi standartlarını belirlemek ve korumak için kullanılan sağlam, yüksek performanslı renk ölçüm cihazları ve kalite kontrol yazılımı sunar. Bu çözümler, kullanıcıların üretimdeki ham maddelerin ve bitmiş ürünlerin kalitesini doğru bir şekilde değerlendirmelerini ve kontrol etmelerini sağlar.

Taşınabilir bir tristimulus renk ölçer, saklanabilen, analiz edilebilen veya müşterilerle ya da tedarik ortaklarıyla paylaşılabilen izlenebilir L*a*b* renk verilerini ölçmek için basit ve mobil bir çözüm sunar. Masaüstü kolorimetre veya spektrofotometre, geliştirme laboratuvarı için ek esneklik ve ek veriler sağlayabilen daha statik bir çözüm sağlar.

Yapı malzemeleri sektöründeki kuruluşlar, izlenebilir renk verilerini ölçerek ve ileterek kalite, tutarlılık ve açık iletişime dayalı tedarik ilişkileri kurabilir ve spesifikasyondan onaya kadar öznelliği azaltabilir.

Konica Minolta'nın ürün uzmanları, hızlı onarım sunmak ve bu aletlerin yıl boyunca doğruluğunu ve izlenebilirliğini korumak için yetkili servis tesisleri ağı tarafından desteklenen bu alandaki yüzlerce kurulumdan uzmanlık sunabilir.

Avantajlar

  • İster toz halinde ıslak ister kürleme ürünü olsun, izlenebilir veriye dayalı proses kontrolü ve kalite kontrolüyle üretim verimliliğini artırın.
  • Müşteri spesifikasyonuna uygun tutarlılığa sahip bir renkli ürün sunarak kalite kontrolü hızlandırın ve tutarlılığı artırın.
  • Atık miktarını azaltın, geliştirme ve üretimde zaman kazanın.
  • Dünyanın her yerinde ölçülebilen ve tekrarlanabilen tutarlı bir ürün rengi oluşturun.
  • Algılanan ürün kalitesini artırın.
  • Kalite kontrolünü basitleştirin.

ENSTRÜMANLAR

ENSTRÜMANLAR

CR-410 Kolorimetre

Bir hedefe veya renk endekslerinde renk farkı ölçümlerine yönelik başarılı/başarısız kalite kontrolü için 50 mm'lik geniş ölçüm açıklığına sahip basit, taşınabilir tristimulus kolorimetre. Granül, taş, toz gibi yapılandırılmış veya düz olmayan numune yüzeyleri için önerilen çözüm.

CR-5 Masaüstü Kolorimetre

Dahili ekrana, operatör sihirbazına ve küçük, orta ve büyük diyafram açıklığına sahip üstten bağlantı noktalı masaüstü tristimulus kolorimetre. Petri kaplarında toz çimento veya agregat ölçümü için idealdir. 

CM-5 Masaüstü Spektrofotometre

Laboratuvar operatörlerine spektral veriler ve CR-5'e göre daha fazla doğruluk sunan üst port masaüstü spektrofotometre. Renk analizi, raporlama ve iletişimi için dahili ekran veya renkli veri yazılımına bağlantı yoluyla çalışma.  

CM-25d Taşınabilir Spektrofotometre

Düz yüzeylerde veya büyük numunelerde basit, doğru ve tekrarlanabilir renk ölçümü için tasarlanmış, kullanıcı dostu UI özelliğine sahip tek açıklıklı taşınabilir spektrofotometre. 

CM-23d Taşınabilir Spektrofotometre

Kullanıcı dostu kullanıcı arayüzüne sahip giriş seviyesi tek diyafram açıklıklı spektrofotometre. Minimum kurulumla renk farklılıklarını ölçebilen bir Basit Mod içerir. 

SpectraMagix NX Yazılımı

SpectraMagic NX, Konica Minolta cihazlarıyla arayüz oluşturmak için kullanılabilen bir renk ölçüm yazılımı paketidir. Rengin ve renk farkının kapsamlı raporlanmasını ve analizini sağlar. Kullanıcı, şablonların ve raporların özelleştirilmesinde tam kontrole sahiptir.

UYGULAMALAR

UYGULAMALAR

Kütlede Agregat Ölçümü

CR-410 kolorimetre ve CR-A33e cam konisi, kütledeki toz ürünlerin doğrudan ölçülmesini sağlar. 50 mm ölçüm açıklığı ile kum, taş vb. gibi yapısal veya düz olmayan yüzeylerin ölçümü için ideal bir cihazdır. Amaç, tortulara göre ham maddelerin kalitesini ve rengini nitelendirmektir. 

Benchtop Spectrophotometer CM-5 to measure the colour of solid, pasty granular and liquid samples either in reflectance or transmittance (right view)

Klinker Kontrolü

Çimento esas olarak %80 kireçtaşı ve %20 kilden yapılan %90 klinkerden oluşur. Laboratuvarlarda kullanılan iki masaüstü cihaz olan CM-5 spektrofotometre veya CR-5 kolorimetre, kireçtaşın beyazlığını/rengini ve klinkerin genel rengini petri kabı kullanarak ölçmeye olanak tanır. Amaç, her zaman aynı renkte çimento elde etmektir. Çimento tozunun rengi, inşaat profesyonellerinin gözünde kalitenin garantisidir.

İlgili Çözümler

Uzmanlarımıza sorun!