Katı Gıdalar İçin Renk Ölçümü

Bisküvi, sığır eti, peynir ve benzeri her şey için renk kalite kontrol çözümleri.

Katı Gıda Maddeleri İçin Renk Ölçümü


Gıda maddelerinin geliştirilmesi, proses kontrolü ve kalite kontrolü için renk ölçümü

Tüketici gözleriyle yemek yer, bu nedenle ürünlerin tutarlılığını artırmak ve heyecan verici ve gerçekçi renkli ürünler geliştirmek, bir üreticinin ürünlerinin rafta rekabet etmesine ve tüketicinin tabaktaki kalite algısını geliştirmesine yardımcı olacaktır. Tutarsız renkler marka algısına zarar verebilir ve israfın artmasına neden olabilir.


Renk verileri proses kontrol aracı olarak ve zaman içinde aroma, tazelik veya bozulma göstergesi veya sıcaklık olarak kullanılabilir.


Konica Minolta Ölçüm Cihazları, gıda endüstrisinde, geliştirme laboratuvarlarında, ürün girişinde, hat üzerinde veya ekmek, et, peynir, makarna, kek vb. gibi neredeyse tüm katı gıda maddeleri için kalite kontrolde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çözümlerimiz kuruluşların tutarlı ve cazip ürünler üretmesine yardımcı olur ve maliyetlerden tasarruf etmeye, israfı azaltmaya ve ürünlerin kalitesini artırmaya yardımcı olan değerli veriler üretir.

Çok yönlü masaüstü cihazlarımız, daha fazla sayıda numune türünü kolayca ölçebildikleri için laboratuvar ortamında birçok avantaja sahiptir. Masaüstü cihazlar daha geniş ölçüm aralıklarına ve hızlı ancak doğru çalışmaya yardımcı olan örnek görüntüleyici kamera gibi yenilikçi yeni özelliklere sahiptir. Taşınabilir kolorimetrelerimiz kalite kontrol ölçümleri ile eş anlamlıdır ve özellikle gıda endüstrisinde prosesin bu aşamasında spektral verilere ihtiyaç duyulmaz. Tristimulus ölçer, spektrofotometreye doğru ve izlenebilir bir alternatif sunarak insan gözlemciye karşılık gelen veriler sağlarken aynı zamanda nispeten sağlamdır. Homojen olmayan renklere sahip birçok gıda ürünü, en iyi şekilde CR-410 ile ölçülebilir. Bu sayede, ölçüm 50 mm'lik geniş ölçüm açıklığına göre ortalama alınarak insan algısıyla hızlı bir şekilde ilişkili veriler elde edilir.

Son yıllarda, otomatik denetim ve ölçüm olanakları büyük ölçüde artmıştır. Konica Minolta Group şirketi SPECIM aracılığıyla müşterilerimize hem laboratuvar hem de üretim hiperspektral sistemleri sunarak gıda endüstrisi için yabancı nesne tespiti, yağ içeriği analizi, sıralama, ekleme kapsamı ve ambalaj denetimi gibi çeşitli görevleri yerine getirebiliyoruz.

Avantajlar

  • Atıkları azaltın, reddetmeleri ve spesifikasyon dışı üretimi azaltın
  • Enstrümantal başarılı/başarısız değerlendirmesi veya renklerin önceden tanımlanmış endekslere göre derecelendirilmesi sayesinde zamandan tasarruf edin
  • Üretimi teknik özelliklerini belirtip kontrol ederek kaliteyi artırın ve daha tutarlı ve çekici bir renkli ürün üretin
  • Ürünleri hat üzerinde kemik, ahşap ve diğer yabancı cisimler açısından kontrol ederek güvenliği artırın
  • Kalite kontrolünü basitleştirin
  • Eyleme geçirilebilir proses kontrol verileri oluşturun
  • Ürün parametreleri için ölçülebilir verileri ölçün

ENSTRÜMANLAR

ENSTRÜMANLAR

CM-5 Masaüstü Spektrofotometre

Dahili ekrana, kullanıcı dostu arayüze ve ölçüm sihirbazına sahip masaüstü spektrofotometre. Daha çok yönlü ve ayrıntılı raporlama için bilgisayara bağlanın. Katı, sıvı ve granüler numuneler için idealdir.

CR-5 Masaüstü Kolorimetre

Yerleşik ekran, kullanıcı dostu kullanıcı arayüzü ve ölçüm sihirbazına sahip masaüstü kolorimetre. Tüm gıda örneklerinin basit L*a*b* ölçümü ve renk farkı için idealdir.

CR-400/CR-410 Kolorimetre

8 mm veya 50 mm ölçüm açıklığına sahip tristimulus kolorimetre. İzlenebilir ve tekrarlanabilir L*a*b* yansıtma renk verileri sağlamak için bir dizi aksesuarla birleştirilebilir.

BC-10 Plus - Pişirme Kontrast Ölçeri

BCU ve L*a*b* cinsinden ölçüm verileri ve renk farkı sağlayan 8 mm ölçüm açıklığına sahip basit el tipi kolorimetre.

CR-410T - Domates Kolorimetresi

Domates gövdesi, salça, sos, meyve suyu, ketçap vb. ölçümü için USDA renk endeksine sahip özelleştirilmiş CR-410 ünitesidir. Önceden yapılandırılmış renk skalalarına göre temel nitelikte ölçümler yapılmasını sağlar.

SPECIM Hiperspektral Çözümleri

Konica Minolta grup şirketi SPECIM, renk ölçümü, yabancı cisimlerin tanımlanması, nem içeriği, üst malzemelerin dağıtımı ve daha fazlası için hat içi çözümler üretir.

UYGULAMALAR

UYGULAMALAR

Et ve Balık Ölçümü

Ördek veya tavuk gibi homojen ürünler, CR-400'ün 8 mm açıklığı ve ölçüm açıklığına girişi önlemek için optik cam veya akrilik hedef maskesi kullanılarak ölçülebilir. CR-410'un 50 mm diyafram açıklığı, mermerleşmiş sığır eti veya balık gibi homojen olmayan ürünler için daha uygundur. İstenirse yazılım, kullanıcı dostu sıralama veya derecelendirme, daha az öznel ve görsel değerlendirme ve fiziksel renk çizelgelerinden daha hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan bir kullanıcı endeksi oluşturmak için kullanılabilir.

Meat products on a packing line ready for inspection for fat content and quality control

Ekmek ve Unlu Mamullerin Ölçümü

Ekmek ve unlu mamul üreticileri, Pişirme Kontrast Birimlerini (BCU) veya L*a*b* rengini doğrudan cihaz üzerinde ölçmek için 8 mm diyafram açıklığına sahip özel BC-10 Plus'ı kullanabilir. Bu küçük ve kullanımı kolay cihaz, kullanıcılara veriye dayalı proses ve kalite kontrolü sunar.

Bisküvi Ölçümü

Yüzey dokusu veya homojen olmayan yapıya sahip pirinç kekleri gibi bisküvi veya benzer ürünler CR-410 kullanılarak ölçülebilir, böylece ölçüm daha geniş bir alanın ortalamasını alabilir ve görsel algıyla daha doğru eşleşen renk verileri elde edilebilir.

Brown baked goods on a production line that can be measured for baking contrast units (BCU)

İlgili Çözümler

Uzmanlarımıza sorun!