Gıda Sektörü İçin Renk Ölçümü

Neredeyse tüm gıda ürünleri için kalite kontrol ve geliştirme çözümleri.

 

Gıda Malzemeleri İçin Renk Ölçümü

Konica Minolta Ölçüm Aletleri yiyecek sektörüne aralarında, basit tristimulus kolorimetreler, çok yönlü masaüstü spektrofotometreler, çeşitli kontrollü renkli görüntüleme çözümleri ve hat içi hiperspektral makine görme sistemleri de bulunan izlenebilir ve güvenilir bir ölçüm teknolojisi sunar.

Kuruluşların ve daha geniş değer zincirlerinin renkleri belirlemesi, bildirmesi, üretmesi ve kontrol etmesine yardımcı olarak verimliliklerini artırmalarına yardımcı olan ölçeklenebilir çözümler mevcuttur. 

 • Süreçleri optimize edin
 • Tutarlılığı artırın
 • Müşteri memnuniyetini artırın
 • Atıkları azaltın

Yemeğin görünüşünün yemekten alınan haz üzerindeki etkisini düşünecek olursanız gerek meyve ve sebzelerin olgunluğu gerekse hazır bir domates sosunun iştah açıcı veya çikolatanın zengin rengi olsun renk, hangi ürünlerin tüketicinin sepetine gireceği üzerinde inkâr edilemez bir etkiye sahiptir.


Renk; tazelik, aroma ve kalite mesajı verir.


Bir gıda laboratuvarında doğru analitik izleme gerektiren çok sayıda parametre göz önünde bulundurulduğunda, renk hemen göze çarpan tek kalite göstergesidir ve ham maddelerin, üretim proseslerinin ve son ürünün objektif ve tekrarlanabilir ölçümü yoluyla uygun özenin gösterilmesini hak eder.

Gerek peynir, et, şarap, boya, kahve çekirdeği, taze sebzelerin rengini ölçerken gerekse ekmek somunlarında kontrast maddeleri pişirmek (BCU) söz konusu olsun deneyimli ekiplerimiz Ar-Ge'de ya da üretim hattında kullanıldığında doğru ve tekrarlanabilir bir ölçüm süreci oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Konica Minolta, başarılı bir dijital renkli veri sistemi kurmanıza yardımcı olmak için yerel satış ve uzmanlıkla küresel bir erişim alanı sunar. Tedarik zinciri ortakları arasında, geliştirme aşamasında, üretim aşamasında veya kalite kontrolde, ekiplerimiz ihtiyaçlarınızı karşılayan bir çözüm sunabilir ve gereksinimler arttıkça bu sistemi ölçeklendirmek için sizinle iş birliği yapabilir. Renk eşleştirme yazılımımız, renk iş akışlarınızı optimize etmek için çözüm kurulumu, eğitimi ve özelleştirmesi konusunda deneyimli özel bir ekip tarafından desteklenir.

Ölçüm cihazlarımız, cihazınızın yıl boyunca bakımının yapılmasını, doğru olmasını ve takip edilmesini sağlamak için yetkili servis tesislerinden oluşan kapsamlı bir ağ tarafından desteklenir.

Avantajlar

 • Raf çekiciliğini iyileştirin: Rekabetçi süpermarket raflarında tüketicilerin ilgisini çekecek çekici ve tutarlı bir renge sahip ürünler üretin.
 • Zamandan tasarruf edin ve öznelliği ortadan kaldırın: Görsel renk tabloları sadece öznel olmakla kalmaz, aynı zamanda enstrümantal kontrolden daha uzun sürebilir. Enstrümantal ölçüm, bazı uygulamalarda faydalı olan veriler oluşturabilir.
 • Atıkları azaltın: Malzemeleri ve prosesleri kontrol ederek üretim daha tutarlı hale gelir. Gıda işletmeleri, eskime ve ısıya maruz kalmanın ürün görünümü üzerindeki etkisini anlayarak istenmeyen görsel değişikliklerle mücadele etmek için kontrol ve uyum sağlayabilirler.
 • Geliştirilmiş proses kontrolü: Malzemelerin rengini ve işleme etkisini kontrol etmek, renk ölçümünün basit bir proses kontrol aracı gibi hareket edebileceği anlamına gelir.

Örnek Uygulamalar

 • Proses kontrolüne yardımcı olmak için hazırlanan kurutma ürünü için bir renk endeksi oluşturun.
 • Bir bileşen tedarikçisinden üretimi diğerine uyarlayın ve bileşen grupları için tolerans belirleyin.
 • Tüketici tercihi testlerinden elde edilen verilerin değerini ve kalitesini artırın.

Gıdaların Renk Ölçümü için Çözümler

Katı Gıdalar İçin Renk Kalite Kontrol Ölçümü

Heyecan verici ve gerçekçi renkli ürünler geliştirerek ürünlerin tutarlılığını ve kalite algısını iyileştirin.

Sıvı Gıdalar İçin Renk Kalite Kontrol Ölçümü

Müşteri algısı, raf ömrü testi veya süt ürünleri, bira, elma şarabı, şarap, meyve suları vb. için sıcaklık değişiklikleri kontrolleri için sıvı gıda ve içeceklerde kalite kontrol renk ölçümlerinin yapılmasını sağlayın.

Tozlar, Tahıllar ve Granüller İçin Renk Ölçümü

Granüler/toz haline getirilmiş gıdalar için üretim hatlarında kalite güvencesi ve proses kontrolü için doğru ve tekrarlanabilir ölçümler elde edin. 

İlgili Çözümler