Otomotiv Boya ve Kaplamalarında Renk ve Parlaklık Ölçümü

Metalik ve Sedefli Dahil Katı ve Efekt Boyaların Kalite Kontrolü ve Renk Formülasyonu

Otomotiv Boya ve Kaplamalarında Renk ve Parlaklık Ölçümü


Otomotivde katı, metalik, sedefli ve efekt boyaların kalite kontrolü ve renk formülasyonu

Otomotiv boyası ve paralel uygulamalar için renk önemlidir ve doğru renk satış getirir.


Bir otomobilin dış görünümü, müşterinin satın alma kararını etkileyen ve markanın kalitesini dış dünyaya gösteren önemli bir kalite parametresidir. Bu tür yüksek kaliteli boya kaplamaları, turuncu soyulma ve yüzey bulanıklığı (yeni araçlarda daha az ölçüde) gibi kaplama kusurlarına karşı hassastır. Bu kusurların yönetimi, yüksek veya düşük kaliteli bir yüzey arasındaki farkı yaratabilir ve boya hattı ve tüketici için en az renk doğruluğu kadar önemlidir. Otomotiv segmentindeki inovasyon hızı ve değişen eğilimler neredeyse her yerden daha belirgindir. Halihazırda, yeni üretilen araçların %80'inden fazlası efekt boyalarla kaplanmaktadır. Yenilik ve beklentiler, yeni renkler, malzeme spesifikasyonları ve tedarikçilerdeki değişikliklerle başa çıkarak hem OEM hem de tamirat pazarlarına yansıtılmalıdır.


Otomotiv endüstrisi için temel zorluklardan biri, aracın genel görünümünün tutarlı olmasını ve bitişik panellerin boyasının uyumlu olmasını sağlamaktır.Konica Minolta Ölçüm Cihazları, kaplama süreci boyunca yüksek parlaklık ve efekt boyalarının doğru renk ve görünüm karakterizasyonu için eksiksiz çözümler sunar. Renk ve görünüm ölçüm verilerini entegre eden boya hattı, üretim boyunca ham maddeden E-kaplama ve C-kaplamadan prosesleri optimize edebilir. Verilere dayalı sistemler uygulayarak, boya hattı nihai sonucu daha etkili bir şekilde tahmin edip etkileyerek verimliliği artırabilir, maliyetleri azaltabilir ve sonuç olarak çıktı kalitesini iyileştirebilir. Uzmanlarımız, daha kolay harekete geçirilebilir veriler sağlayan ve kalite kontrol süreçlerinin öznelliğini azaltan basit bir sistemi uygulamanıza yardımcı olabilir.

Konica Minolta'nın çok açılı spektrofotometresi dikey olarak yönlendirilmiştir ve genellikle en zorlu kabul edilecek küçük ve eğimli yüzeylerde mümkün olan en iyi yüzey temasını sağlamak için tasarlanmıştır. 45 derece aydınlatma ve 6 ölçüm açısı kullanılarak metaliklerin etkisi en doğru şekilde karakterize edilebilir. Etkisi olmayan kaplamalara sahip iç parçalar için CM-25cG, dijital renk verileri için tasarlanmış, kullanımı kolay bir taşınabilir cihazdır. 

Konica Minolta, otomotiv endüstrisine yenilikçi yeni nesil parlaklık ve görünüm ölçüm çözümlerini tedarik eden Rhopoint Instruments ile özel bir dağıtım anlaşmasına sahiptir. Rhopoint TAMS, yüzeyler için taşınabilir bir makine görsel denetim sistemidir ve RMAT modunda yuvarlanmış levha malzemeleri, preslenmiş parçalar ve E-kaplama özelliklerini karakterize etmek için ayrıntılı yüzey bilgileri sağlamak üzere kullanılabilir. C kaplama ölçümlerinde, TAMS Kalite ve Uyum panellerini sıralar ve verileri insan gözlemcisi ile ilişkilendirmek üzere basitleştirir. Rhopoint, AUDI AG ile yapılan kapsamlı bir algı çalışmasına dayanarak algoritmayı oluşturdu. Konica Minolta ayrıca 20°, 60° ve 85° parlaklık için değil, Rspec, RIQ (Yansıtılmış Görüntü Kalitesi) ve Haze için de veri sağlayan yakın toleranslı yeni nesil bir parlaklık ölçer olan Rhopoint IQ-S'yi de tedarik etmektedir.

Avantajlar

  • Zorlu müşteri taleplerine hızlı bir şekilde yanıt verin.
  • Tedarik zinciri boyunca doğru renk ve görünüm özelliklerini belirtin.
  • Sizin tarafınızdan ve rakibiniz tarafından yapılan son rötuşları karşılaştırarak tutarlılığı artırın, gerçekçi ve ulaşılabilir beklentiler belirleyin.
  • Kaplama sürecinin kesinliğini artırın, yeniden çalışmayı en aza indirin ve tamamlanmış kaplama kalitesini en üst düzeye çıkarın.
  • İlgili otomotiv standartlarına uyan sıkı toleranslar elde edin.
  • Süreçleri hızlandırın ve düzeltme sayısını azaltın.
  • Son montajda renk ve kaplama kalitesi sağlayın.
  • Marka kimliğini güçlendirin.

ENSTRÜMANLAR

ENSTRÜMANLAR

Rhopoint TAMS™

Tüm panellerin yüzey kaplamasının bir bütün olarak değerlendirilmesi için yenilikçi Kalite ve Uyum verilerine sahip taşınabilir makine görsel denetim sistemi. Rhopoint TAMS™ sadece bitmiş kaplamayı değil, aynı zamanda kaplama süreci üzerinden yüzeyi de ölçmek üzere tasarlandı.

RHOPOINT IQ FLEX 20-S

IQ parlaklık ölçer, küçük alanlı uzaktan alıcı kafası sayesinde krom detaylar, kaplamalar gibi küçük ve zorlu fazla parlak parçalar için idealdir.  Yüzey cilası için daha doğru bir değerlendirme sağlamak amacıyla 20 derece parlaklık, R-Spec, DOI ve RIQ için verileri ölçer. 

Rhopoint IQ-S Yakın Toleranslı Parlaklık Ölçer

Tüm parlaklık uygulamalarında maksimum doğruluk ve çözünürlük için Trigloss 20/60/85° yakın toleranslı IQ sürümü. Bu yeni nesil parlaklık ölçer aynı zamanda Rspec, DOI ve Haze için de veri sağlar.

CM-26dG Taşınabilir Spektrofotometre

Taşınabilir spektrofotometre, olağanüstü doğruluk ve cihazlar arası uyum sunarak kolayca değiştirilebilir iki ölçüm açıklığıyla mükemmel kullanım esnekliği sağlar. Cihaz, (SCI) ve (SCE) yüzey koşullarını hariç tutma dahil olmak üzere ölçüm verilerini tek bir ölçüm dizisinde ultra yüksek hızda sunar. Ayrıca, ISO 2813 uyumlu 60° parlaklık sensörüne sahiptir.

CM-36dG Masaüstü Spektrofotometre

Sektörün ilk renkli ve parlak masaüstü spektrofotometresi olan bu ürün, aynı anda renk ve gerçek parlaklığı ölçen entegre bir ISO 2813 uyumlu 60° parlaklığında sensöre sahiptir. Yüksek hassasiyetli ve yüksek güvenilirlikli cihaz, yansıma ve/veya geçirgenlikte renk ölçümü yapabilmektedir ve çeşitli boya uygulamaları için idealdir.

CM-M6 Çok Açılı Spektrofotometre

Özellikle metalik ve efekt boyaların renk ölçümü için tasarlanmış portatif çok açılı spektrofotometre. Otomotiv üretim katındaki boyalı parçaları doğru bir şekilde ölçmek için yönlendirilmiş 45° aydınlatma ve iki taraftan 6 açılı speküler gözlem ile yeni, patentli bir çift yollu aydınlatma sistemi kullanır.

CM-25cG Taşınabilir Spektrofotometre

45°c:0° geometrili taşınabilir spektrofotometre, parlaklığın ve/veya dokunun yüzey etkilerini tamamen hariç tutarak görsel algıyla mükemmel korelasyon sunan renk değerleri sağlamasıyla tanınan gerçek 60° parlaklık sensörüne sahiptir.

Işık Kabini

Bir renk değerlendirme kabininin kalite açısından kullanılması, bir renk ölçüm cihazının verileri ve değerlendirmeleriyle karşılaştırıldığında görsel bir eşleşme sağlamak için önemle tavsiye edilir. JUST Normlicht ışık kabinleri, görsel renk değerlendirmelerinin sürekli değişen doğal veya yapay aydınlatmadan etkilenmeyecek şekilde tutarlı ve objektif bir şekilde yapılmasını sağlar. Özel ihtiyaçlarınıza uygun çeşitli modeller mevcuttur ve renk doğruluğundan kaynaklanan ürün kalitesi ve tedarik zinciri sorunlarını ortadan kaldırır.

SpectraMagic NX2

SpectraMagic NX2, Konica Minolta cihazlarıyla arayüz oluşturmak için kullanılabilen bir renk ölçüm yazılımı paketidir. Rengin ve renk farkının kapsamlı raporlanmasını ve analizini sağlar. Kullanıcı, şablonların ve raporların özelleştirilmesinde tam kontrole sahiptir.
 

UYGULAMALAR

UYGULAMALAR

Efekt Boyalarının Ölçümü

Yeni, patentli çift yollu aydınlatma sistemi sayesinde otomotiv dış yüzeyinde kullanılan metalik etkili kaplamalarla eğimli yüzeylerde doğru ve dengeli sonuçlar elde edin. Ön ve arka tamponları, araç ayna gövdelerini veya kapı kollarını hızlı ve sürekli olarak ölçün. CM-M6'nın kompakt ve hafif dikey şekli kolay konumlandırma sağlarken, yüksek çözünürlüklü arkadan aydınlatmalı renkli ekran en düşük ortam aydınlatma koşullarında bile okunabilir.

Hatchback automobiles on an assembly-line/paint-line

RMAT Ölçümü

Rhopoint TAMS™, kaplama işleminden önce ve işlem boyunca bir yüzeyi ölçmek için kullanılabilir. Yüzeyle ilgili verilerin ham metal, preslenmiş parça, E-kaplama vb. olarak kullanılması, boya hattının bir parçanın nihai kalitesini daha iyi öngörmesine, düzeltici önlemleri test etmesine ve süreçleri optimize etmesine olanak tanıyarak zaman ve atık tasarrufu sağlar.
 

İç ve dış kabuk kaplamalarında parlaklık, bulanıklık, canlılık ve turuncu soyulma ölçümü

Rhopoint IQ-S yakın toleranslı parlaklık ölçer aracın iç kaplamasının boyalı yüzeyinin parlamasını ölçebilir. Ön camdan gösterge paneline yansıyan ışık miktarı azaltılarak parlaklık kontrol edilebilir. Rhopoint IQ-S enstrüman kullanarak pusu, görüntü keskinliğini (eşleşme özelliği),turuncu soyulma ve diğer yüzey koşullarınıyalnızca tek ünite ile ölçmek mümkündür.
 

Female worker inspecting the surface finish on an automobile.

Rakip Karşılaştırma Testi İçin Ölçüm

Geliştirme ekipleri, her panelin son kalitesini ve tüm paneller arasındaki genel uyumu değerlendirmek için Rhopoint TAMS'nin raporlama şablonlarını kullanarak rakip boya işleriyle tutarlı bir şekilde kolayca karşılaştırma yapabilir. 

Rakip ürünü anlamak, etkili bir maliyet-performans oranını korurken ürünü ve markayı pazarda konumlandırma açısından önemli bir adımdır.

Montaj ve Gövde İçin Görüş Sistemleri

Konica Minolta grup şirketi EINES, boya, sızdırmazlık ve camların incelenmesi için görsel denetim sistemleri üretmekte, müşterilerin otomotiv montaj hattında genel denetim görevlerini otomatikleştirmelerine ve hızlandırmalarına olanak sağlamaktadır. EINES aynı zamanda yıkama ve boşluk inceleme çözümleri de sunuyor ve çözümleri yılda 8 milyondan fazla aracı incelemektedir.

İç Renklerin Ölçümü

Boya, plastik veya tekstil gibi her türlü otomotiv iç kalite kontrol uygulaması için en iyi çözüm, d:8° küre bazlı spektrofotometredir. ISO uyumlu dahili 60° parlaklık sensörü, ergonomik tasarım, geniş ekran ve İş Kontrolü (görüntü tabanlı iş akışı özelliği) gibi proses odaklı özelliklere sahip CM-26dG, araç iç parçalarının kalite kontrolüne uyacak şekilde geliştirilmiştir.

Otomotiv İç ve Dış Mekan İçin Ar-Ge ve Kalite Kontrolü

Konica Minolta, grup şirketi Radiant Vision Systems ve ortağı Rhopoint Instruments ile birlikte, üretim hattında Ar-Ge ve kalite kontrolü için lider teknoloji ve anahtar teslim çözümler sunmaktadır. Deneyimli ekiplerimiz; geliştirme, üretim ve kalite kontrolü boyunca otomotiv iç ve dış mekanları için ölçüm ve kontrol çözümlerini uygulamanıza yardımcı olabilir ve bunların tümü küresel satış ve destek ağıyla desteklenir.

İlgili Çözümler

Uzmanlarımıza sorun!