Otomotiv İç Mekanları İçin Renk ve Yüzey Ölçümü

Plastik, deri, halı, metal ve daha fazlasını içeren iç mekan malzemelerinin belirlenmesi, geliştirilmesi ve test edilmesi

Otomotiv İç Mekanlarının Kalite Kontrolü İçin Renk ve Parlaklık Ölçüm Çözümleri


İç mekan plastiklerinin, halıların, metallerin ve derinin renk ve görünümünün kontrolü için geliştirme, üretim ve kalite kontrol çözümleri

Otomotiv iç mekanları, modern otomobil kabininin oluşturulmasında kullanılan çeşitli malzemeleri içerir. Bu plastik, tekstil, metal, deri ve daha fazla materyali içerir. Otomotiv iç mekanları, müşteri deneyimi, marka oluşturma ve bu materyallerle müşteri ile doğrudan temas halinde konumlandırma konusunda çok büyük bir rol oynar ve kalite algısından sorumludur. Bu malzemelerin geliştirilmesi ve teknik özellikleri, işlevsel ve kaliteli bir ortam sunmak ve malzemeler ile ışık kaynakları arasında istenmeyen etkileşimleri önleyebilmek için iç aydınlatmaya paralel olarak gerçekleştirilmelidir. İzlenebilir renk verilerini kullanarak tedarik zinciri ortaklarıyla iş birliği içinde çalışabilme yeteneği, önemli maliyet, atık ve zamandan tasarruf etme potansiyeline sahiptir.
 
Konica Minolta ve iş ortağı Rhopoint Instruments, kabin için tutarlı ve kaliteli bileşenler üretmeyi amaçlayan otomotiv endüstrisine kapsamlı bir çözüm yelpazesi sunuyor. Bu, otomotiv markalarının ürünlerinin algılanan kalitesini iyileştirmesine yardımcı olur ve iç malzemelerin görünümünü kontrol ederek görsel açıdan çekici bir iç mekan sağlar.

İster dahili kontroller için geliştirme, proses veya kalite kontrolü, ister renk spesifikasyonu ve tedarik zincirinizle iletişim için olsun, uzman ekibimiz renk tarifi tahmini veya renk değiştirme için yazılımımız ve çözümlerimiz sayesinde renkleri doğru şekilde belirlemenize, üretmenize ve iletmenize yardımcı olabilir.
  

Dijital renk ve görünüm verileri, tedarik sürecini hızlandırmak için kullanılabilir ve fiziksel standartların oluşturulması, dağıtılması ve sürdürülmesi ile ilgili maliyetleri ve riskleri azaltarak OEM'in pazara tepki verme yeteneğini büyük ölçüde artırır.

  
Tedarik ortaklarını ziyaret ederken, şartnameleri kabul ederken, geliştirme laboratuvarlarında, rakiplerle kıyaslama yaparken veya dahili kalite kontrol programları için raporlama yaparken uygulanan Renk Ölçümü, renk üretim sürecindeki öznelliği azaltarak kalite ve tutarlılığa dayalı tedarik ilişkileri kurabilir.
 
Konica Minolta, küresel tedarik zincirlerine dijital renk veri sistemleri sağlama konusunda deneyimli, kuruluşların renk standartlarını belirlemelerine ve tedarik ortaklarıyla paylaşmalarına olanak tanıyarak renk eşleştirme, kalite kontrol ve kütüphanelerindeki renklerin onaylanmasını merkezileştiren özel bir ekibe sahiptir. Sistemlerimiz, sistemlerinizin minimum arıza süresiyle korunmasını sağlayan global bir satış ve uzmanlık ağı ve yetkili servis tesisleriyle desteklenir.

Avantajlar

  • Dijital renk standartlarını tedarik zinciri ortaklarıyla doğrudan kitaplığınızdan aktararak dijital renk verileriyle zamandan ve para tasarrufu sağlayın ve fiziksel ana standartlarla ilişkili maliyet ve riski azaltın.
  • Renk tedarik zincirini merkezileştirerek ve tedarikçileri yakın toleranslı renk ölçüm cihazlarında aynı noktada buluşturarak kaliteyi artırın ve daha düşük çalışma toleransları elde edin.
  • Dijital renk veri sistemindeki renkleri belirleyerek ve onaylayarak atığı azaltın ve zamandan tasarruf edin.

ENSTRÜMANLAR

ENSTRÜMANLAR

CM-25cG Taşınabilir Spektrofotometre

45°c:0° geometrili taşınabilir spektrofotometre, parlaklığın ve/veya dokunun yüzey etkilerini tamamen hariç tutarak görsel algıyla mükemmel korelasyon sunan renk değerleri sağlamasıyla tanınan gerçek 60° parlaklık sensörüne sahiptir.

CM-36dG Masaüstü Spektrofotometre

Dijital renk verileri için tasarlanmış, kameralı numune görüntüleyici ve yıl boyunca doğruluk için dahili dalga boyu ayarı gibi yeni kullanıcı dostu özelliklere sahip yakın toleranslı masaüstü spektrofotometre.

CM-26dG Taşınabilir Spektrofotometre

Konica Minolta'nın CM-CT1 cihaz yönetim yazılımıyla birlikte tedarik zinciri ölçüm cihazlarını yapılandırmak için kullanılabilen gerçek 60° parlak sensöre sahip yakın toleranslı d:8° taşınabilir spektrofotometre.

Rhopoint IQ Flex-20S

İç mekan krom parçaları veya yüksek parlaklıktaki plastikler gibi iç detaylar için küçük alanlar için ideal olan bu IQ parlaklık ölçer, numune sunumunu ve tutarlılığını hızlandırmak ve iyileştirmek için özel ölçüm aparatlarıyla birlikte kullanılabilir.

Rhopoint Novo-Gloss FLEX 60 Parlaklık Ölçer

Küçük, eğimli veya ulaşılması zor az parlak yüzeyleri ölçmek için idealdir. Ultra hafif bir uzaktan ölçüm başlığı kullanan cihaz, standart parlaklık ölçerlere göre 10 kat daha yüksek çözünürlüklü ek bir ölçüm skalası sunar.
 

Rhopoint IQ-S Yakın Toleranslı Parlaklık Ölçer

Tüm parlaklık uygulamalarında maksimum doğruluk ve çözünürlük için Trigloss 20/60/85° yakın toleranslı IQ sürümü. Bu yeni nesil parlaklık ölçer aynı zamanda Rspec, RIQ ve Haze için de veri sağlar.
Ölçüm açıklığının hassas bir şekilde konumlandırılmasını sağlayan dikey hizalama özelliğine sahip taşınabilir cihaz. 3 mm veya 8 mm açıklıkla ölçüm yapın ve verileri Bluetooth üzerinden renkli veri yazılımına aktarın.

Just Normlicht LED Renkli Görüntüleme Işığı 2.0

Işık ve parça kombinasyonunun müşteriler için istenen görsel etkiyi yaratmasını sağlayan, kullanıcının belirlediği aydınlatma lambalarıyla yapılandırılabilen, kontrollü görüntüleme için standart aydınlatmalı LED tabanlı görüntüleme ışığı.

Colibri® Platformu

Colibri® bilgisayar renk eşleştirme ve renk iletişim platformu, renk tedarik zinciri için modern bir dijital renk veri çözümüdür. Colibri®, kuruluşların renk tedarikini barındırılan veya bulut ortamında merkezileştirmesine olanak tanır.

UYGULAMALAR

UYGULAMALAR

İç Mekan Plastik Ölçümü

OEM'ler iç plastik renklerini belirleyebilmekte ve dijital renk standartlarını, renk tarifi tahmini için aynı sistemi kullanabilen ve daha sonra bu standarda göre kalite kontrol ölçümleri gerçekleştirebilen tedarik zinciri ortaklarıyla paylaşabilmektedir. Konica Minolta Sensing'in dijital renk veri standartları belirlenerek ve yakın tolerans cihazlarıyla ölçüm yaparak, toleranslar daha dar olabilir ve zaman ölçekleri kısaltılabilir.

CM-25cG'nin 45 derecelik geometrisi, yüzey dokusuna bakılmaksızın operatörün renkleri diğer parçalarla eşleştirmesini sağlar. Çevresel aydınlatma, özellikle otomotiv plastiklerinde yaygın olarak kullanılan buzlu, dokulu veya yapılandırılmış yüzeylerde ölçüm konumu ve dönüşünün etkisini en aza indirmeye yönelik yönelimli bağımlılığı ortadan kaldırır.

metallic and cream coloured plastic parts in an automotive door assembly surrounded by textured cream plastic.
white colour matched interior of a car shown through the door

Deri Ölçümü

Döşeme derisinin hedef rengi, doğru tedarik zinciri ortaklarına uygun olarak belirlenebilir. Üretici gerekli rengi yakalayabilir ve üretim numunelerini ölçmek, çalışma toleransları belirlemek ve kalite kontrol verilerini şartları belirleyenlere geri sağlamak için taşınabilir bir spektrofotometre kullanabilir. 

Küçük Eğimli Yüzeylerin Ölçümü

Taşınabilir spektrofotometre CM-700d'de küçük bir ölçüm açıklığı ve dikey hizalama özelliği bulunur. Bu sayede ölçüm cihazını doğru bir şekilde yerleştirmesi zor olan küçük ve kavisli parçalar üzerinde ölçüm yapmak için idealdir.

Parlaklık, Rhopoint Novo-Gloss FLEX 60 veya Rhopoint IQ FLEX 20-S gibi Rhopoint parlaklık ölçerler kullanılarak bu küçük ve kavisli yüzeylerde de ölçülebilir.

Interior controls of a car with brushed metal effect and stitched red leather

İlgili Çözümler

Uzmanlarımıza sorun!