Geri Dönüşümlü Plastiklerde Renk Ölçümü

Atıkları azaltmak için geri dönüştürülebilir plastiklerin ayrıştırılması, karakterize edilmesi ve kullanımının iyileştirilmesi.

Geri Dönüşümlü Plastiklerde Renk Ölçümü


Plastik atıkları azaltırken müşterinizin talebini karşılamak için geri dönüştürülmüş malzemelerinizin renk kalitesini kontrol edin

Dünya çapında plastik ürünlerin üretimi yıllardır artıyor ve bu eğilimin yakın bir gelecekte de devam etmesi bekleniyor. Aynı zamanda plastik atık miktarı da dramatik bir şekilde artıyor. Çevrenin korunması konusunda artan farkındalıkla birlikte, plastik geri dönüşümü toplumumuz için en önemli girişimlerden biridir. AB kararına göre, 2030 yılına kadar tüm plastik malzemeler geri dönüştürülebilir olmalıdır. Plastik endüstrisi plastik atıklarını azaltmak ve plastikleri daha iyi sınıflandırmak ve yeniden kullanmak üzere teknolojiler geliştirmek için büyük çaba sarf etmiştir.
 

Geri dönüştürülebilir ürünler, ürün ve süreçlerin iyileştirilmesi ve müşterilere geri dönüştürülmüş plastikten yararlanan ürünler sunma konusunda sektör için büyük bir ticari fırsattır.


Geri dönüştürülmüş plastikler genellikle farklı plastik türlerinin bir karışımıdır, homojen olmayan renklere sahiptir ve yabancı cisimlerle kirlenmiştir. Tüm bunlar geri dönüştürülmüş plastiğin kalitesi ve değeri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Renk, bu açıdan en önemli faktörlerden biridir.

Plastik endüstrisinin bir çözüm sağlayıcısı olarak Konica Minolta Ölçüm Cihazları, müşterilere geri dönüştürülmüş polimerlerin ayrıştırılması, karakterize edilmesi ve yeniden kullanılması için doğru ve izlenebilir çözümler sunar. Uzmanlarımız atıkları ve kayıpları en aza indirmek ve toleranslarınızı iyileştirmek için sistemler kurmanıza yardımcı olabilir. Bu, homojen olmayan plastik numunelerin veya ürünlerin rengini karakterize etmekten şirketlerin kendi üretim atıklarını veya geri dönüştürülmüş polimerlerin bir yüzdesini entegre ederken renk doğruluğunu korumasına yardımcı olmaya kadar her şey olabilir. Geri dönüştürülmüş plastiklere yönelik iştah çok büyük ve kaliteli ürünler üretme olanakları henüz keşfedilmeye başlanıyor.

Konica Minolta, bilgisayar renk eşleştirme ve dijital renk veri platformumuz Colibri®'yi uygulamak, eğitmek, optimize etmek ve özelleştirmekten sorumlu özel bir uzman ekibine sahiptir. Colibri® Colour Match® ve benzersiz algoritmasından yararlanan müşteriler, geri dönüştürülmüş malzemeler söz konusu olduğunda geleneksel renk formülasyon sistemlerine göre çeşitli avantajlar elde etmektedir.

Konica Minolta masaüstü spektrofotometreleri çok yönlü, hassas ve izlenebilir niteliktedir. Endüstri, yeniden öğütme için renk verilerinin doğruluğunu artırarak, ürettikleri ürünler için sonuçları ve toleransları iyileştirebilir.

Konica Minolta grup şirketi SPECIM, hiperspektral görüş sistemlerinin ön saflarında yer almakta ve geri dönüşüm endüstrisine farklı tür ve renklerdeki plastik ürünlerin tanımlanması ve ayrıştırılması için hat içi çözümler sunmaktadır. Geri dönüşüm sürecinde sıralama kalitesini iyileştirmek, geri dönüştürülmüş ürünün olanaklarını iyileştirmek açısından önemli bir adımdır.

Avantajlar

  • Potansiyel olarak her tür geri dönüştürülmüş malzemeyi ekleyin ve yeniden kalibre edin
  • Geri dönüştürülmüş malzemelerde renklendiricileri yeniden kalibre etmeye gerek yoktur
  • Geri dönüştürülmüş malzeme ve işlenmemiş malzeme karışımı oluşturun
  • Mükemmel düzeltme verimliliği sayesinde kısa sürede yeni tarifler hazırlayın
  • Bir pigment üreticisi tarafından hazırlanan renklendirici setlerinden başlangıç noktası olarak faydalanın

ENSTRÜMANLAR

ENSTRÜMANLAR

CM-36dGV Taşınabilir Spektrofotometre

Katı, pelet, rektifiye materyalleri (opak veya şeffaf) ölçmek için dikey olarak hizalanmış masaüstü spektrofotometre. Doğru ve izlenebilir renk verileri oluşturmak isteyen plastik şirketler için ideal bir çözüm. 

CM-26dG Taşınabilir Spektrofotometre

Düz veya büyük numunelerin kullanıcı dostu renk ölçümü için tasarlanmış taşınabilir küre tipi spektrofotometre. Bu cihaz, (SCI) ve (SCE) yüzey koşullarını hariç tutma dahil olmak üzere ölçüm verilerini tek bir ölçüm dizisinde ultra yüksek hızda sunar.
 

Colibri® Platformu

Kalite Kontrol ve Renk Eşleştirme Yazılımı Colibri®, geri dönüştürülmüş plastikler için özel özellikler sunar. Renkli geri dönüştürülmüş malzeme, tarif hesaplamasında ya saf polimer olarak ya da her seferinde kalibrasyon serisi oluşturmaya gerek kalmadan işlenmemiş malzemeyle birlikte kullanılabilir.

SPECIM FX Hiperspektral kameralar

SPECIM FX serisi sıralı hiperspektral görüntüleme kameraları, plastiklerin bir sıralama sisteminin parçası olarak renk ve türe göre tanımlanması için kullanılabilir. FX-50 fotoğraf makinesi siyah PS, PE, PP, ABS ve PVC'yi sıralayabilme özelliğine sahiptir.

UYGULAMALAR

UYGULAMALAR

Geri Dönüştürülmüş Plastiklerde Renk Ölçümü

Kuruluşlar, geri dönüştürülmüş malzemeleri üretime entegre etmek için Colibri®'yi kullanabilir. Bunu yapmak için bu geri dönüştürülmüş plastiklerin karakterizasyon kalitesini en üst düzeye çıkarmalıdırlar. CM-36dGV dikey masaüstü spektrofotometre, opak veya şeffaf geri dönüştürülmüş malzemelerin rengini doğru bir şekilde karakterize ederken mükemmel sonuçlar elde etmek için kullanılabilir. Kenar kaybı hataları, ölçüm boyutundan daha büyük bir alanın aydınlatılmasıyla ortadan kaldırılır. Colibri®, siyah ve beyaz ile birkaç karışımda yalnızca malzemenin karakteristiklerini kullanarak doğru eşleşmeler oluşturabilir.

Mixed coloured regrind plastic products from a recycling process

Geri Dönüşüm için Colibri® hakkında daha fazla bilgi edinin

Bu kısa broşürde geri dönüştürülmüş plastikler için Colibri®'nin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin. Colibri®, potansiyel sistemleri ve özel gereksinimlerinizin ayrıntılarını tartışabilen deneyimli ve özel bir ekip tarafından kurulur, eğitilir, desteklenir ve özelleştirilir.

Colibri, Geri dönüştürülmüş malzemeler için mükemmel uyum

SPECIM Hiperspektral Görüntüleme ile Plastik Geri Dönüşümü

FX inline Hiperspektral görüntüleme sistemleri, geri dönüşümcülerin en iyi kalitede ürün elde etmelerine yardımcı olmak için plastik geri dönüşümünü kategorize eden ve ayıran yüksek verimli malzeme ayırma hatlarına entegre edilebilir.

Teknik Notları okuyun
SPECIM FX series hyperspectral cameras: FX 10, FX 17, and FX 50

İlgili Çözümler

Uzmanlarımıza sorun!