Yapı Malzemeleri İçin Renk ve Yüzey Ölçümü

Çimento, ahşap, fayans, metal, cam vs. için ölçeklenebilir çözümler...

 

Yapı Malzemeleri İçin Renk ve Parlaklık Ölçümü Çözümleri

Konica Minolta Ölçüm Aletleri, yapı malzemeleri sektörüne aralarında basit tristimulus kolorimetreler, ergonomik portatif spektrofotometreler, yenilikçi masaüstü spektrofotometreler ve çeşitli kontrollü renk izleme sistemleri de bulunan izlenebilir ve güvenilir bir ölçüm teknolojisi sunar.

Kuruluşların ve daha geniş değer zincirlerinin renk ve yüzey parlaklığını belirlemesine, iletmesine, üretmesine ve kontrol etmesine yardımcı olmak için ölçeklenebilir çözümler mevcuttur.
 • Süreçleri optimize edin
 • Tutarlılığı artırın
 • Müşteri memnuniyetini artırın
 • Atıkları azaltın
 
Renk kontrolü, inşaat malzemeleri sektöründe çok önemli bir araçtır.

Proses kontrolü ve kalite kontrolü için malzemeler öncelikle üretim ortamımızı iyileştirmek amacıyla kullanılır. Renk kontrolü malzemelerin kalitesini garanti eder ancak aynı zamanda ışık yansıma değeri gibi gerekli standartları da karşılar (ör. BS 8300:2009).

Numuneye bağlı olarak spektrofotometre veya tristimulus kolorimetre kullanılarak yapılan renk ölçümü, üreticilerin müşterilere daha yüksek algılanan kalite ve dolayısıyla değere sahip tutarlı bir ürün sunmasına olanak tanır. Konica Minolta'daki uygulama uzmanları, aşağıdakiler dahil olmak üzere ürün uygulamaları geliştirme konusunda çok büyük bir deneyime sahiptir:
 • Beton ve çimento,
 • Endüstriyel metal işleme,
 • Arduaz,
 • Renk uyumlu enjeksiyon vb.
Konica Minolta, başarılı bir dijital renkli veri sistemi kurmanıza yardımcı olmak için yerel satış ve uzmanlıkla küresel bir erişim alanı sunar. Tedarik zinciri ortakları arasında, geliştirme aşamasında, üretim aşamasında veya kalite kontrolde, ekiplerimiz ihtiyaçlarınızı karşılayan bir çözüm sunabilir ve gereksinimler arttıkça bu sistemi ölçeklendirmek için sizinle iş birliği yapabilir. Renk eşleştirme yazılımımız, renk iş akışlarınızı optimize etmek için çözüm kurulumu, eğitimi ve özelleştirmesi konusunda deneyimli özel bir ekip tarafından desteklenir.

Konica Minolta Ölçüm Aletleri, cihazınızın yıl boyunca bakımı, doğruluğu ve izlenebilirliğine olanak sağlamak için yetkili servis tesislerinden oluşan kapsamlı bir ağ tarafından desteklenir.

Avantajlar

 • Tutarlı kalite üretin: Seriler arası tutarlılık, son kullanıcı memnuniyetini ve kalite algısını iyileştirerek iadeleri ve atıkları azaltır.
 • Renk bir satış aracıdır: Hem B2B hem de B2C pazarlarında kişiselleştirme ve özelleştirmeye değer verilir. Renk Eşleştirme ve Renk Kontrolü sistemi, üreticilerin 1. partiden 300. partiye kadar tutarlı bir şekilde müşteri marka renklerinde karo veya kaplama üretmesine olanak tanıyarak inşaat süreci boyunca zaman ve atıktan tasarruf sağlar. Tüketiciler, her zamankinden daha fazla seçenekle evlerini karakterlerinin bir ifadesi olarak görüyor ancak bu pazarda başarı için tutarlılık gerekir.
 • Atıkları büyük ölçüde azaltın: Daha büyük numunelerdeki küçük renk farklılıklarını belirlemek daha kolaydır. Bu, insan görüşünün evrensel bir gerçeğidir. İnşaat malzemeleri endüstrisinde genellikle ürünler büyüktür, bu da eğitimsiz gözlemcinin bile daha küçük numunelerde göremeyecekleri renk farkını algılamasını kolaylaştırır.
 • Renk bir Hizmettir: Ticari müşterilere renkli veri ve tutarlılık sunma becerisi, sizi katma değerli bir hizmet sunan güvenilir bir iş ortağı olarak tanıtır.

Örnek Uygulamalar

 • Çatı kiremitlerinde renk ve parlaklık tutarlılığını artırmak, toleransları geliştirmek, korumak ve bu konuda müşterilerle anlaşmak. 
 • Atık ve iadeleri azaltmak için ahşap döşeme ürünlerine yönelik bir renk ayırma sistemi uygulayın (bu aynı zamanda dolgu renginin optimize edilmesine yardımcı olarak atıkları azaltır).
 • Mastik, derz dolgusu ve diğer ürünlerde çok çeşitli renkler üretin.
 • Yapı cephe panellerinin kalitesini ve tutarlılığını müşteri spesifikasyonuna göre artırın.

Yapı Ürünlerinde Renk ve Parlaklık Ölçümü için Çözümler

Toz Ham Maddelerin Renk Ölçümü

Toz ham maddelerin rengi, nihai olarak kullanıldıkları malzemeleri veya karıştırıldıktan, ıslatıldıktan veya uygulandıktan sonra bitmiş malzemeyi etkileyecektir.

Opak Yapı Malzemesinin Rengi ve Parlaklığı

Masif yapı ürünlerinin renk ve parlaklık ölçümü, ahşap, taş, metal, inşaat malzemeleri ve diğer plastikler gibi çok çeşitli ürün türlerini kapsar. Renk farklılığı daha büyük yüzeylerde daha kolay fark edilebildiğinden, üreticiler müşterilerine tutarlı bir ürün sunmak için renk kalite kontrolünü uygulamaktadır. 

Mastikler ve Yapıştırıcılar İçin Renk ve Parlaklık Ölçümü

Mastikler ve yapıştırıcılar renk açısından kontrol edilir çünkü genellikle uyumlu veya kontrast renk için kullanılırlar. Azaltılmış renk aralıklarında bile partiden partiye tutarlılık önemlidir.

Dokulu Malzemeler İçin Renk Ölçümü

Yüzey dokusuna sahip malzemeler, diğer katı ürünlerle aynı şekilde kontrol edilmeli ancak yüzeyin herhangi bir yönlülüğü de dikkate alınmalıdır. Bazı numuneler farklı bir ölçüm geometrisinden veya daha büyük bir ölçüm açıklığından faydalanabilir.

Şeffaf Yapı Malzemeleri İçin Renk ve Parlaklık Ölçümü

Renkli camlar, filmler ve şeffaf plastikler gibi ürünler, ticari yapı projelerinde yetenek ve görsel çekicilik katmak için sıklıkla kullanılır. Diğer tüm ürünler gibi, bunların geliştirilmesi ve işlenmesi de bitmiş ürünün algılanan kalitesini en üst düzeye çıkarmak için kontrol edilebilir. 

İlgili Çözümler